24 жовтня 2022 року Справа № 480/6265/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми заяву відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня 2022 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Ухвалою суду від 27.09.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
21.10.2022 від представника відповідача до суду надійшло клопотання, в якому просить перейти зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, вважаючи що вирішення даного спору має істотне значення для відповідача, результат розгляду даної справи вплине на формування єдиної правозастосовчої практики по аналогічним категоріям справ, тому дану справу не доцільно розглядати у порядку спрощеного провадження.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї зі сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За правилами ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, а також якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, питання щодо виклику учасників справи для надання пояснень у справі вирішується судом з урахуванням необхідності заслуховування таких пояснень.
При цьому суд враховує практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах у контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція), яка свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не в кожному випадку (рішення від 08 грудня 1983 року у справі "Аксен проти Німеччини", заява № 8273/78; рішення від 25 квітня 2002 року у справі "Варела Ассаліно проти Португалії", заява № 64336/01).
Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
ЄСПЛ вказав на те, що відмову в проведенні публічного розгляду не можна вважати необґрунтованою, оскільки під час провадження у справі не виникло ніяких питань, які не можна було вирішити шляхом дослідження письмових доказів.
У даному випадку кожен з учасників справи може користуватися своїми процесуальними правами та обов'язками, визначеними ст. 44 КАС України із урахуванням норм, передбачених главою 10 "Розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження" КАС України.
У своєму клопотанні відповідач не навів обґрунтованих підстав того, що справа не може бути розглянута без попереднього усного заслуховування пояснень сторін щодо суті спору.
Бажання сторін у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, висловлені ними в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідності призначення справи до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про відкриття провадження у даній справі судом було встановлено відповідачу 5-денний строк для подання заперечень щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, з дня вручення йому копії ухвали.
Ухвалу в електронному вигляді було надіслано та доставлено відповідачу в його електронний кабінет 27.09.2022. Таким чином, відповідачем було пропущено строк для подання заперечень щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи наведене, а також те, що дана справа не підпадає під перелік справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч. 4 ст. 12 КАС України), беручи до уваги характер спірних правовідносин та предмет доказування, суд, на даний час, не вбачає необхідності у наданні пояснень сторонами у зазначеній справі, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Крім того, 21.10.2022 від представника відповідача до суду надійшло клопотання про передачу даної справи до Верховного суду, у зв'язку з тим, що в провадженні Сумського окружного адміністративного суду вже перебувають адміністративні справи №480/3613/22, №480/4408/22, №480/4356/22, №480/3650/22, №480/3616/22, №480/4427/22, позовні вимоги у яких є тотожними, а саме - стосуються виплати особі з інвалідністю внаслідок війни у 2022 році разової грошової допомоги до 5 травня. На обліку в Головному управлінні перебуває 12 тис. пенсіонерів, що отримали вказану вище виплату, тож кількість адміністративних позовів буде збільшуватись та набуде масового характеру.
Дослідивши доводи заявленого клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 291 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Приписами частини другої статті 290 КАС України визначено, що у поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи.
Таким чином, звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд конкретної адміністративної справи як зразкової є правом, а не обов'язком, суду у провадженні якого перебуває певна кількість типових справ.
Також слід зазначити, що інститут зразкової справи запроваджений з метою вирішення Верховним Судом питань застосування норм матеріального права у значній кількості адміністративних справ, які характеризуються аналогічними позовними вимогами та підставами виникнення спору, однаковими нормами, які регулюють спірні відносини, а також відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень.
Лише наявність усіх вищезазначених ознак типових справ та їх значна кількість є підставою для висновку про доцільність звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд справи як зразкової задля забезпечення передбачуваності та єдності правозастосовчої практики у певній категорії спірних відносин та швидкого розгляду великої кількості однотипних справ.
Окрім того, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційної адміністративного суду в постанові від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20 вже висловив свою правову позицію в аналогічній категорії справ у подібних правовідносинах.
З урахуванням наведеного, суд не вважає доводи відповідача обґрунтованими та не вбачає доцільності звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд цієї справи як зразкової. Відтак підстави направлення до Верховного Суду подання для розгляд даної адміністративної справи як типової відсутні.
Також 21.09.2022 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти позовних вимог та просить замінити неналежного відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на належного - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради.
Дослідивши доводи поданого клопотання про заміну відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Так, дослідивши матеріали справи, суд зазначає, що позивач звернувся до суду з вимогою щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, саме до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, оскільки є інвалідом 2 групи та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області.
Позивачем до позовної заяви було долучено копію звернення до відповідача з вимогою щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. У відповідь на цю заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540 виплата грошової допомоги до 5 травня у 2022 році особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи виплачується в розмірі - 3906,00 грн. Враховуючи те, що Кабінет Міністрів України постановою №540 встановив, зокрема, розмір вказаної допомоги, у головного управління ПФУ немає правових підстав та фінансової спроможності для виплати грошової компенсації в розмірах, які не визначені у вказаній вище постанові. Згідно з Порядком, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України - розпорядник коштів нижчого рівня.
Так, суд зазначає, що пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" №540 від 07 травня 2022 року передбачено, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється, зокрема:
- органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій;
- структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - особам, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, а особам, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького та рядового складу, - на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.
Пунктом 5 Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого Постановою №540, встановлено, що бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються:
- пенсійному фонду України - відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги, що включені у відомості (списки) на виплату пенсій за червень 2022 р., на підставі інформації, що обробляється в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах), та витрат на оплату послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання;
- регіональним органам соціального захисту населення - відповідно до поданої ними інформації щодо сум грошової допомоги, сформованої на підставі інформації місцевих органів соціального захисту населення та центрів по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, для проведення виплат особам, зазначеним у абзаці першому підпункту 2 пункту 3 цього Порядку, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Таким чином, у даному випадку, органом, уповноваженим здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, оскільки позивач є пенсіонером, якому станом на 5 травня 2022 року призначено пенсію, а згідно Постанови №540 виплата грошової допомоги у 2022 році особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) станом на 5 травня 2022 р. здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Суд наголошує, що позивач звернувся до суду з позовною заявою саме до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області як до належного відповідача у справі. При цьому, суд зазначає, що позивачем не заявлено жодних вимог до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, відповідно, не обґрунтовано позовні вимоги до нього.
Суд зазначає, що виплата позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2022 року у розмірі 3906,00 грн. здійснювалась саме Головним управлінням Пенсійного фонду України, що підтверджується відповідачем у відзиві.
Таким чином, враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення поданого клопотання відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 48, 248, 256, 257, 262, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - відмовити.
2. У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про передачу адміністративної справи №480/6265/22 до Верховного суду в порядку ст. 290 Кодексу адміністративного судочинства України - відмовити.
3. У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про заміну відповідача у справі - відмовити.
4. Копію ухвали направити відповідачу через систему "Електронний суд".
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.Б. Діска