Рішення від 19.10.2022 по справі 480/5766/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2022 року Справа № 480/5766/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5766/22 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та стягнення індексації грошового забезпечення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.03.2018 по 31.03.2019 включно відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;

- стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь позивача індексацію грошового забезпечення у фіксованій величині 4426,48 гривень в місяць за період з 01.03.2018 по 31.03.2019 включно в сумі 56681,08 гривень відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 17.07.2003 № 1078.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач з 03.03.2015 по 06.03.2019 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , з якої був переведений до військової частини НОМЕР_2 . При цьому на грошовому забезпеченні позивач перебував у військовій частині НОМЕР_1 до 31.03.2019 включно. Під час проходження військової служби позивачу нарахування та виплата індексація грошового забезпечення здійснювалася не в повному обсязі.

На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі № 240/11806/20 відповідачем виплачено індексацію за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно в сумі 77665,52 грн. При цьому сума нарахованої індексації за лютий 2018 року складає 4258,75 грн, проте, в порушення абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Постанови КМУ від 17.07.2003 № 1078 не виплачено щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення в розмірі 4426,48 грн в місяць, а виплачено тільки поточну індексацію грошового забезпечення. Відповідачем у період з 01.03.2018 по 31.03.2019 не було виплачено щомісячну фіксовану індексацію на загальну суму 57 544,24 грн.

Враховуючи викладене, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати в повному обсязі індексації грошового забезпечення, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 06.11.2022 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позову заяву, у якому проти позовних вимог заперечує у повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні, оскільки нарахування індексації проведено у відповідності до вимог чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані учасниками справи докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 03.03.2015 по 06.03.2019 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , з якої був переведений до військової частини НОМЕР_2 . При цьому на грошовому забезпеченні позивач перебував у військовій частині НОМЕР_1 до 31.03.2019 включно.

Наказом від 06.03.2019 № 61-ОС позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

У зв'язку з тим, що під час проходження військової служби позивачу індексація грошового забезпечення виплачувалася не у повному обсязі позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 , в якому просив суд:

- визнати протиправними дії відповідача 2 щодо виплати не в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2015 по 31.03.2019 включно;

- зобов'язати відповідача 2 встановити позивача фіксовану суму індексації грошового забезпечення у березні 2018 року в розмірі 4236,45 гривень;

- зобов'язати відповідача 2 провести перерахунок і доплату індексації грошового забезпечення на користь позивача за період з 01.12.2015 по 31.03.2019 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.12.2015 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.05.2018 по 31.03.2019 - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;

- визнати протиправними дії відповідача 1 щодо виплати не в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.04.2019 по 01.03.2020 включно;

- зобов'язати відповідача 1 провести перерахунок і доплату індексації грошового забезпечення на користь позивачу за період з 01.04.2019 року по 01.03.2020 року включно із врахуванням щомісячної фіксованої суми індексації грошового забезпечення 4236,45 гривень.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 по справі № 240/11806/20 вказаний позов задоволено частково та визнано протиправною бездіяльність військової частини відповідача 2 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2015 по 31.03.2019 включно. Зобов'язано військову частину відповідача 2 провести перерахунок і доплату індексації грошового забезпечення на користь позивача за період з 01.12.2015 по 31.03.2019 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.12.2015 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 31.03.2019 - березень 2018 року, з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13.07.2021 у справі № 240/11806/20 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 у справі № 240/11806/20 залишено без змін.

На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі № 240/11806/20 відповідачем виплачено індексацію за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно в сумі 77665,52 грн.

Позивач стверджує, що сума нарахованої індексації його грошового забезпечення за лютий 2018 року склала 4258,75 грн, а відповідачем в порушення вимог абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку 1078 виплачено лише поточну індексацію грошового забезпечення в сумі 347,71 грн, яка склалася в наслідок перевищення порогу для проведення індексації в 103 %, та не виплачено індексації грошового забезпечення у фіксованій величині 4426,48 грн в місяць на загальну суму 57544,24 грн, і саме цю суму просить стягнути на його користь оскільки відповідачем ігнорується правильний розрахунок суми грошового забезпечення з 01.03.2018 та її виплата в належному розмірі.

Дослідивши зібрані докази та надавши їм в сукупності оцінку відповідно до ст. 90 КАС України, суд визнає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають оскільки судом встановлені наступні обставини, що підтверджують права та обов'язки сторін.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).

У статті 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Частинами першою-другою статті 5 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина шоста статті 5 Закону № 1282-ХІІ).

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється, зокрема, у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів (ч. 6 ст. 5 Закону України № 1282-ХІІ).

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

З метою реалізації Закону № 1282-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.

Відповідно до абзаців 3, 4, 5 і 6 пункту 5 Порядок № 1078 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин і розгляду цієї справи):

- сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

- Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

- У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.

- До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Виходячи з аналізу приведених вище правових норм, суд визнає, що індексація заробітної плати (в тому числі грошового забезпечення позивача як військовослужбовця) - це механізм її підвищення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг, розрахунок самої індексації, оскільки вона покликана захистити доходи населення від інфляції, ґрунтується на індексі споживчих цін (індексі інфляції), який щомісяця публікується Держстатом України.

Для індексації заробітної плати (грошового забезпечення) необхідно визначити два показники: базовий місяць та коефіцієнт індексації.

Базовий місяць - це місяць останнього підвищення окладів, а коефіцієнт індексації обчислюється на базі щомісячних індексів інфляції. Розрахунок ведеться зростаючим підсумком шляхом перемноження індексів інфляції (поділених на 100), починаючи з місяця, наступного за базовим - до перевищення порогу індексації, який з січня 2016 поріг індексації становить 1,03 (або 103%). Отриманий коефіцієнт індексації множиться на розмір зарплати в межах прожиткового мінімуму для працездатних громадян (тобто, фактично на розмір прожиткового мінімуму).

Діючим законодавством не передбачено індексації грошового забезпечення у фіксованій величині, доводи позивача щодо визначення фіксованої величини індексації в розірі 4426,48 грн в місяць взагалі ніякими доводами не обґрунтовуються, а щодо посилання на те, що відповідачем ігнорується правильний розрахунок суми грошового забезпечення з 01.03.2018 та її виплата в належному розмірі жодним, ніяких доказів та розрахунків не надано.

Враховуючи викладені вище обставини, а саме висновок суду апеляційної інстанції про правомірність нарахування та виплати індексації позивачеві у спірний період, суд доходить висновку про те, що підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та стягнення індексації грошового забезпечення відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал