Справа № 939/1353/22
Іменем України
24 жовтня 2022 рокуБородянський районний суд
Київської області в складі: головуючого судді - Унятицького Д.Є.
за участі секретаря судового засідання - Щербакової К.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Бородянського районного суду в смт Бородянка Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа - Бородянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини,
встановив:
Представник заявниці - адвокат Корнієнко А.А., який діє в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду із вказаною заявою, обґрунтовуючи її тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Ялта на тимчасово окупованій території України у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України народилася дитина жіночої статі - ОСОБА_3 . Документи, що підтверджує факт народження дитини є - медичні документи про народження та свідоцтво про народження, видане органами на непідконтрольній Україні території. Відомості про батька внесені на підставі ч. 1 ст. 135 СК України, та вказано батьком ОСОБА_4 , громадянина України. Відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян на правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Заявниця не зверталась до Бородянського відділу ДРАЦС у Бучанському районі Київської області ЦМУ МЮ (м Київ) для отримання відмови у проведенні реєстрації, оскільки відповідно до листа Верховного суду від 22 квітня 2021 року «Під час розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації фактів не ґрунтується на положеннях чинного законодавства». Встановлення факту народження необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України. Інформація про народження громадянина України має бути внесена до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану в Україні. Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Тому просив встановити факт народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянкою України, дитини жіночої статі, ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Ялта, АР Крим, Україна. Відомості про батька внести на підставі ч.1 ст. 135 СК України та вказати батьком ОСОБА_4 , громадянина України.
Заявниця ОСОБА_2 та її представник - адвокат Корнієнко А.А. на розгляд справи не з'явились, про час і місце розгляду справи представник заявниці повідомлений належним чином, просив провести розгляд справи у їх відсутність.
Заінтересована особа - Бородянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м Київ) в судове засідання свого представника не направив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідно до копії паспорту громадянки України, виданого 26 червня 2004 року 1-м відділом Ялтинського МУ ГУ МВС України в Криму, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка міста Ялта, з 27 січня 2009 року була зареєстрована в АДРЕСА_1 (а.с.6-9)
Згідно з копією свідоцтва про укладення шлюбу, виданого Ялтинським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, 29 серпня 2015 року зареєстрували шлюб ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (після укладення шлюбу ОСОБА_2 ), про що складено актовий запис №848 (а.с.11).
З копії довідки №709 від 28 липня 2022 року, виданої ГБУЗ РК «Ялтинський пологовий будинок» вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину дитину жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 о 16 год. 40 хв. (а.с.12)
Згідно з копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , виданого Ялтинським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, 03 грудня 2015 року зареєстроване народження дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в м Ялта, Республіки Крим, Російської Федерації про що складений запис акту про народження №1460; батько - ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_2 , громадяни Російської Федерації (а.с.13).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупованою територією визначається, зокрема, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води цих територій.
За правилами ст. 1, 9, 17, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Водночас, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах проти Туреччини ("Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), a також Республіки Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ila§cu and Others v.Moldova and Russia"), ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН), який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.
Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
На підставі листа Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 22.04.2021 року вих. №985/0/208-21 під час розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
На підставі викладеного, враховуючи, що заявниця не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження її дитини, з метою захисту прав і свобод громадян України, ОСОБА_2 та її дитини, суд приймає рішення на підставі всіх поданих доказів, в тому числі з урахуванням документів, які видані установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, та які, як виняток, приймаються до уваги судом та оцінюються разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.
Суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог щодо встановлення факту народження дитини, оскільки в даному випадку реєстрація її народження неможлива без відповідного рішення суду, а тому заявлені вимоги про встановлення факту народження дитини підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Порядок проведення державної реєстрації народження фізичної особи та її походження здійснюється відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України за № 52/5 від 18 жовтня 2000 року.
Відповідно до п. 21 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України за №52/5 від 18 жовтня 2000 року, якщо батьки мають спільне прізвище, то прізвище присвоюється і дітям. Відповідно до п. 22 Правил, - власне ім'я дитини визначається за згодою батьків, а по батькові дитині присвоюється за власним іменем батька, відповідно до п. 23 зазначеного порядку.
Оцінюючи викладене, суд встановлює факт народження дитини жіночої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м Ялта Автономної Республіки Крим у матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м Ялта, громадянки України.
Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
З наданих заявником доказів неможливо встановити дані про батька дитини, а тому такі дані в рішенні суду, в даному випадку, не зазначаються.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України,підлягаєнегайному виконанню.
Керуючись ст. 3, 9, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території" від 15 квітня 2014 року, ст. 144 Сімейного кодексу України, ст. 259, 263-265, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа - Бородянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м Ялта Автономної Республіки Крим Україна у матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м Ялта, громадянки України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Головуючий-суддяД.Унятицький