Ширяївський районний суд Одеської області
20.10.2022 Справа №: 518/745/22
Провадження № 3/518/588/2022
20.10.2022 року суддя Ширяївського районного суду Одеської області Алексєєва О.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з ВП №2 Березівського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
21.05.2022 р. о 22.15 годин на автодорозі Т-1614 Ширяївського району громадянин ОСОБА_1 керував автомобілем ИЖ-412, д/з НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння (огляд проводився зі згоди водія із застосуванням приладу "Драгер"), чим порушив вимоги п. 2.9(а) Правил дорожнього руху, затверджених Постановою КМ України від 10.10.2001 № 1306.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 та захисник Батченко О.О., будучи повідомленими про дату, час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, не з'явилися, будь-яких заяв не подали.
При цьому, суд зазначає, що справа надійшла до суду 15.07.2022 р.
Судове засідання, призначене на 28.07.2022 р., відкладено за клопотанням ОСОБА_1 , мотивованим необхідністю отримання правової допомоги.
Судове засідання 11.08.2022 р. відкладено за клопотанням захисника Батченко О.О., мотивованим необхідністю ознайомитися з матеріалами справи.
Судове засідання 25.08.2022 р. відкладено за клопотанням захисника Батченко О.О., мотивованим її участю в іншому судовому засіданні у Іванівському районному суді Одеської області, докази чого захисник зобов'язалась надати у наступне судове засідання.
Судове засідання 22.09.2022 р. відкладено у зв'язку з неявкою учасників справи.
Судове засідання 05.10.2022 р. відкладено у зв'язку з перебуванням судді у відпустці.
Про судове засідання, призначене на 20.10.2022 р., ОСОБА_1 та захисник повідомлялися у встановленому законом порядку (шляхом направлення SMS-повідомлення за номером, наданим ОСОБА_1 та направлення електронною поштою захиснику), повістку про виклик до суду отримано 11.10.2022 р., про що свідчать відповідні довідки про доставку.
Згідно положень ст. 277-2 КУпАП, повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи. Інші особи, які беруть участь у провадженні по справі про адміністративні правопорушення, повідомляються про день розгляду справи в той же строк.
За наведених обставин суд вбачає, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, та захисник були повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи. Неявку їх у низку судових засідань суд розцінює як спосіб затягнути розгляд справи та зловживання процесуальними правами.
Згідно положень ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 130, не є обов'язковою.
Тому суд вбачає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та його захисника.
Дослідивши докази по справі, суд приходить до наступних висновків.
Згідно п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом можливість керування цим транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом.
Вина ОСОБА_1 вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серіїДПР18№ 172621 від 21.05.2022 р., в якому наявні підписи у графах щодо роз'яснення прав та обов'язків, передбачених ст. 63 Констутиції України, ст. 268 КУпАП, повідомлення про розгляд справи у суді, графі щодо ознайомлення зі змістом протоколу та отримання протоколу;
- роздруківкою з приладу " DRAGER ALCOTEST 6810" №ARBH-0031 до протоколу ДПР18№172621 від 21.05.2022 р, згідно якого 21.06.2022 р. о 22.19 протестовано особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , результат тесту - 1,72‰;
- Актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, складеним інспектором СРПП ВП №2 Березівського РВП Дмитренко О.М., згідно якого огляд проведено у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора ALCOTEST 6810 №ARBH-0031. Результати огляду на стан сп'яніння - 1,72‰. Вказаний Акт підписано ОСОБА_1 (в графі "з результатами згоден");
- відеозаписом, доданим до протоколу, згідно якого ОСОБА_1 називає свої прізвище, ім'я, побатькові, дату народження. При цьому, поліцейським роз'яснено ОСОБА_1 порядок використання приладу («дуємо до щелчка»). При цьому, з відео вбачається, що ОСОБА_1 добровільно пройшов огляд на стан сп'яніння, показання приладу " DRAGER ALCOTEST 6810" - 1,72‰.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_2 , видане МРЕВ Любашівське від 12.10.2017 р.
Відповідно до Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 р. №1452/735, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2) (далі - акт огляду). У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Оформлення матеріалів огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, огляд на стан алкогольного сп'яніння проведено за допомогою спеціального технічного засобу " DRAGER ALCOTEST 6810" №ARBH-0031, з фіксацією результатів на паперових та електронних носіях. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейським проінформовано особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу. Вказане підтверджується відеозаписом, доданим до матеріалів, згідно якого у ОСОБА_1 перед тестуванням не виникало питань або заперечень щодо порядку застосування спеціального технічного засобу.
Вимоги п. 6 Розділу ІІ Інструкції щодо проведення огляду у присутності двох свідків не відповідають положенням ст. 266 КУпАП, зміни до якої щодо необхідності застосування технічних засобів відеозапису, а саме, викладення частини 2 статті у новій редакції, внесено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху" №1231-ІХ від 16.02.2021 р., який набув чинності 17.03.2021 р., у той час, як Інструкція затверджена Наказом МВС України 09.11.2015 р., та відповідні зміни до неї з набранням чинності зазначеним Законом внесено не було.
Показник газоаналізатора за результатами тестування ОСОБА_1 - 1,72‰ (тобто, більше 0,2 проміле алкоголю в крові). Поліцейським складено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, результати огляду, проведеного поліцейським, зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучено акт огляду. Показники спеціального технічного засобу роздрукування на папері, ці результати долучено до протоколу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, оформлення матеріалів огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу ОСОБА_1 здійснено згідно з чинним законодавством та відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Матеріали справи не містять також доказів того, що ОСОБА_1 був незгоден з результатами огляду та його бажання провести огляд в закладі охорони здоров'я.
Таким чином, в діях водія ОСОБА_1 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП - керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно санкції ч.1 ст. 130 КУпАП за вказане правопорушення на водіїв накладається стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
При призначенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч.4 ст. 283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Згідно до ст. 4 п. 2 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284, 289 КУпАП, суддя,
Притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень - з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 496 /чотириста дев'яносто шість/ гривень 20 копійок на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя: О.В. Алексєєва