Справа № 686/21216/22
Провадження № 1-кс/686/9055/22
14 жовтня 2022 року м.Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні № 42022240000000060,
встановив:
Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що «досудовим розслідуванням встановлено, що згідно акту ревізії №06-08/8 від 17.03.2021 діяльності ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » при виконанні робіт з капітального ремонту відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » по АДРЕСА_2 , завищили суму виконаних робіт на 1179068,15 грн.
Так, ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до плану проведення заходів державного ІНФОРМАЦІЯ_5 на І квартал 2021 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за період з 01.01.2018 по 01.03.2021. За результатами ревізії складено акт від 17.01.2021 №06-08/8. Ревізією встановлено наступні порушення.
В ході ревізії, станом на 05.01.2021 року, комісією, за участю представників Замовника ІНФОРМАЦІЯ_6 (Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») проведено вибірковий контрольний обмір обсягів фактично виконаних робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Хмельницької міської ради, за адресою: АДРЕСА_2 (коригування)», за результатами якого встановлено завищення обсягів виконаних робіт, на суму 1179068,15 грн., з урахуванням ПДВ, внаслідок включення до актів приймання виконаних будівельних робіт, які слугували підставою для проведення взаєморозрахунків, недостовірних даних щодо виконаних робіт.
Вищевказане є порушенням п. 6.4.4.1 «Правил визначення вартості будівництва» ДСТУ БД. 1.1-1:2013, затверджених наказом Міністерства Регiонального розвитку, будівництва та житлового господарства України від 05.07.2013 №293, в частині того, що за динамічної договірної ціни прямі витрати при визначенні вартості виконаних робіт розраховуються на підставі нормативних витрат трудових i матерiально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, прийнятих в договiрнiй ціні.
Вищевказане порушення призвело до нанесення збитків ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », як одержувачу бюджетних коштів і Замовнику виконання будівельних робіт, та державному бюджету України, з якого фактично проводилося фінансування робіт, на суму 1179068,15 гривень. Порушення допущено посадовими особами Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 », начальником ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 та начальником відділу технічного нагляду ОСОБА_6 .
Таким чином, з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню, згідно ст. 91 КПК України, здобуття доказів і встановлення фактів, що мають значення для повного швидкого, та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, відповідно до ст.2 КПК України, і дослідження фактів можливого привласнення бюджетних коштів, а саме для підтвердження або спростування факту завищення суми виконаних робіт, на суму 1 179 068,15 гривень посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », виділених на проведення робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 », необхідні оригінали документів щодо виконання вказаних робіт, їх оплати, копії тендерної документації щодо закупівлі вказаних послуг, копій установчих документів та наказів про призначення посадових осіб. Документи щодо виконання вказаних робіт та їх оплати необхідні саме в оригіналах, оскільки на підставі вказаних документів буде проведено будівельно-технічну експертизу та, в подальшому, судово-економічну експертизу, які визначать розмір збитку, завданого в наслідок вчинення кримінального правопорушення.
Статтею 242 ч.2 п.6 КПК України зобов'язано сторону обвинувачення забезпечити проведення експертизи щодо визначення розміру матеріальних збитків, заподіяного кримінальним правопорушенням.
Враховуючи, що вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, є саме тими обставинами, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, для визначення яких необхідно здійснити ряд досліджень на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки та будівництва з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Відповідно до Наказу Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.98 «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» для проведення основних видів експертиз необхідні оригінали документів.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи щодо проведення робіт по вказаному об'єкту мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню, з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування по даному кримінальному провадженні, перевірки фактів привласнення коштів, необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів документів, які стосуються виконання робіт по даному об'єкту,їх оплати, копії тендерної документації щодо закупівлі вказаних послуг, копій установчих документів та наказів про призначення посадових осіб, з метою проведення будівельно-технічної, судово-економічної, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Разом з тим, без отримання дозволу на тимчасовий доступ до документів неможливе проведення оглядів, експертиз, проведення допитів свідків та інших процесуальних дій у вказаному кримінальному провадженні, а долучення їх копій чи оригіналів шляхом направлення інформаційних запитів, з огляду на тяжкість злочину, за ознаками якого відкрито кримінальне провадження, строки надання відповідей володільцями інформації, можуть призвести до знищення чи несанкціонованого внесення змін до оригіналів документів особами, які мають до них доступ та, які можуть бути причетними до вчинення злочинів.
Слід звернути увагу на той факт, що здійснення зазначеного заходу забезпечення кримінального провадження, не призведе до зупинення чи перешкоджання роботи володільця документів та будь-яких інших негативних ризиків, в тому числі відсутня матеріальна шкода.
Зазначені документи, відомості, які містяться в них, мають суттєве значення та встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, так як в ході досудового розслідування необхідно ознайомитися з ними, оглянути їх, перевірити їх достовірність та автентичність, призначити за оригіналами зазначених документів судові експертизи. Отримати в інший спосіб інформацію, яка міститься у вищевказаних документах, не представляється можливим, тому слідчий у поданому клопотанні просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до вказаних документів.»
Слідчий в судове засідання не з'явився, однак, клопотав про розгляд справи у його відсутність з підтриманням викладених у клопотанні вимог.
Вивчивши надані матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Оцінивши обґрунтованість наведених слідчим доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що під час розгляду клопотання доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, знаходяться у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », такі документи самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Також слідчим доведено, що ці документи можливо використати як доказ та те, що без їх отримання не виявляється можливим іншими способами довести обставини, які передбачається довести в ході досудового розслідування кримінального провадження.
Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст.ст.160,163 КПК України: що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи; іншими способами встановити та довести обставини, які передбачається з'ясувати за допомогою цих документів, неможливо; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування.
Водночас клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню, оскільки долучені до клопотання матеріали не свідчать про необхідність, на даному етапі досудового розслідування у кримінальному провадженні, вилучення саме оригіналів документів, дозвіл на тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, (відсутні відомості про призначення відповідних експертних досліджень, клопотання експерта про необхідність надання оригіналів певних документів), а тому слідчий суддя приходить до висновку, що слід надати дозвіл на тимчасовий доступ до цих документів, з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Керуючись ст.ст.131, 132, 159, 163, 164, 166 КПК України, слідчий суддя -
постановив:
Клопотання слідчого - задовольнити частково.
Надати дозвіл старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області ОСОБА_3 , а також членам слідчої групи у кримінальному провадженні №42022240000000060, на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), а саме до:
- проектної, технічної та виконавчої документації по проведенню робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Хмельницької міської ради, за адресою: АДРЕСА_2 (коригування)», зокрема, усіх договорів про виконання робіт по вказаному об'єкту, додаткових угод до них, платіжних доручень, проектно-кошторисної документації (текстову та графічну частини), договірної ціни до договорів, первинної звітної і виробничої документації: відомості списання матеріалів, журнали виконання робіт, журнал авторського нагляду, акти огляду прихованих робіт, акти випробувань, товарно-транспортні накладні, акти виконаних робіт (ф. №КБ-2в) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт (ф. №КБЗ), договору на здійснення технічного нагляду, акти приймання передачі виконаних робіт по вказаному договору, експертного звіту щодо розгляду кошторисної частини проектної документації, декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації на вказаний об'єкт, а також інших документів, які стосуються виконання робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Хмельницької міської ради, за адресою: АДРЕСА_2 (коригування)»;
- документів, які підтверджують створення тендерного комітету відділу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який діяв в 2018-2021 роках;
- тендерної документації закупівлі: «Капітальний ремонт відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Хмельницької міської ради, за адресою: АДРЕСА_2 (коригування)»;
- положення/статуту ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (діючого 2019-2021 роках), наказу про призначення на посаду начальника вказаного підприємства, посадових обов'язків начальника.
Уповноваженим особам ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )забезпечити тимчасовий доступ до вищезазначених документів та надати можливість вилучити їх належним чином завірені копії.
Ухвала діє до 13 грудня 2022 року.
Відповідно до ст.166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, згідно з положеннями цього Кодексу, з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя