Справа № 420/27130/21
21 жовтня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області про відстрочення виконання судового рішення по справі № 420/765/19 за позовом ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області (місцезнаходження: 67661, Одеська область, с. Нерубайське, Площа Партизан, 4; код ЄДРПОУ 04377753) про визнання протиправним та скасування рішення №129-УІІІ від 25.05.2021 року та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 .
Визнано протиправним та скасувати Рішення Нерубайської сільської ради №129-VIII від 25.05.2021 року щодо не надання вихідної документації, необхідної для виконання робіт із землеустрою.
Зобов'язано Нерубайську сільську раду Одеського району Одеської області надати дозвіл на виготовлення землевпорядної документації та надати вихідну документацію, необхідну для виконання робіт із землеустрою.
На виконання вказаного рішення, судом 26.09.2022 видано виконавчий лист.
18.10.2022 р. відповідач звернувся до суду із заявою про відстрочення виконання рішення суду до скасування в Україні воєнного стану. Заява мотивована тим, що на певні функції органів місцевого самоврядування було накладено мораторій. Так, на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» заборонено надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
24.02.2022 р. розпочата військова агресія Російської Федерації проти України. Указом Президента України № 54/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року та Указом Президента України від 17.05.2022 р. № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. А Указом від 12.08.2022 р. № 573/2022 строк дії воєнного стану продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Вирішуючи заяву, суд враховує наступне.
Згідно з положеннями ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, з аналізу наведеної норми вбачається, що вона не містить конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового акта, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відтак, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання рішення, суд повинен враховувати не лише інтереси сторін, ступінь вини у виникненні спору, а й наявність інших надзвичайних непереборних подій, які існують у державі та можуть впливати на виконання судового рішення та належне відновлення порушених прав позивача.
Суд враховує, що на даний час на території України діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України "Про правовий режим воєнного стану".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Законом України від 24.03.2022 р. № 2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022 р., внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України.
Так, згідно з пп. 5 п. 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Таким чином, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" встановлено беззаперечну заборону під час дії воєнного стану на вчинення дій стосовно безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі та формування земельної ділянки.
З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає, що введення воєнного стану в Україні є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення суду в цій справі, оскільки у відповідача відсутня можливість надати дозвіл позивачу на виготовлення землевпорядної документації та надати вихідну документацію, необхідну для виконання робіт із землеустрою.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заява про відстрочення виконання рішення підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області про відстрочення виконання рішення суду - задовольнити.
Відстрочити виконання рішення суду від 13.04.2022 р. по справі № 420/27130/21 до завершення воєнного стану.
Ухвала оскаржується в порядку та строки ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено та підписано 21.10.2022р.
Суддя О.М. Тарасишина