справа № 380/12303/22
20 жовтня 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта» «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головного управління ДПС у Львівській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії -
Державне підприємство «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» (далі - позивач, ВП «Шахта Великомостівська») звернулося із позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі - відповідач), у якій просить:
- визнати бездіяльність відповідача щодо неповернення коштів в сумі 2121187,00 грн на рахунок Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» - протиправною;
- зобов'язати відповідача повернути кошти в сумі 2121187,00 грн на рахунок Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля.
В обґрунтування позову зазначено, що 12.08.2022 на рахунок ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львівугілля» № НОМЕР_1 в Львівській філії обласного управління АТ «Ощадбанк» надійшли кошти в сумі 2121187,00 грн для виплати частини заробітної плати працівникам підприємства за травень 2022 року. На підставі платіжної вимоги № 55186469/В-8/2 від 05.08.2022 року 12.08.2022 з поточного рахунку ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львівугілля» НОМЕР_2 в Львівській філії обласного управління АТ «Ощадбанк» стягнуто кошти в сумі 2121187,00 для погашення боргу з виконання вимоги про сплату боргу(недоїмки) № Ю-594-25У виданої 09.07.2020 Головним управління ДФС у Львівській області. Головним управлінням ДПС у Львівській області заступнику начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Роману Н.О. скеровано повідомлення про сплату боргу (недоїмки) № 6069/5/13-01-13-05 від 15.08.2022, згідно з яким борг відповідно до вимоги Ю-594-25У виданої 09.07.2020 виданої ГУ ДФС у Львівській області, сплачений. У цьому повідомленні вказано, що вимогу Ю-594-25У від 09.07.2020 слід вважати відкликаною 17.08.2021. На думку позивача, вимога про сплату боргу(недоїмки) № Ю-594-25У від 09.07.2020, яка видана Головним управління ДФС у Львівській області про стягнення з Відокремленого підрозділу Шахта «Великомостівська» Державного підприємства "Львіввугілля" недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачена підприємством. Відтак позивач звернувся до відповідача із заявою від 17.08.2022 про повернення коштів в сумі 2121187,00 грн на поточний рахунок позивача, однак станом на день подання позовної заяви відповіді позивачем не отримано, кошти на рахунок ВП «Шахта Великомостівська» не повернуто. Таким чином, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 09.09.2022 відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
Ухвалою від 12.09.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін; залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Львівській області та Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області.
Ухвалою суду, постановленою у судовому засіданні 20.09.2022, без виходу до нарадчої кімнати, клопотання третьої особи - Головного управління ДПС у Львівській області про заміну сторони в порядку правонаступництва задоволено: допущено процесуальну заміну третьої особи на Головне управління ДПС у Львівській області (код за ЄДРПОУ ВП 43968090).
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позову заяву (вх. № 59851 від 16.09.2022) у якому проти позовних вимог заперечив. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що на виконанні перебуває зведене виконавче провадження № 55186469 про стягнення заборгованості з Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» загальною сумою 40298064,93 грн на користь держави, до складу якого входять 1 виконавче провадження з виконання вимоги № Ю-594-25У, виданої 08.10.2020 Головним управлінням ДПС у Львівській області про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування загальною сумою 30281929,99 грн; 14 виконавчих проваджень з виконання постанов про стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження на загальну суму 10016134,94 грн, по яких вчинення виконавчих дій зупинено на підставі п. 14 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження». Вказав, що 05.08.2022 на адресу AT «Ощадбанк» державним виконавцем скеровано платіжну вимогу № 55184469/В-8/2 для списання коштів з рахунку № UA333257960000026003301730593, в призначенні платежу зазначено «стягнення боргу в розмірі 35127711,12 гривень для погашення заборгованості згідно вимоги № Ю-594-25У від 09.07.2020, що видало Головне управління ДПС у Львівській області». Наголошує, що станом на 11.08.2022 виконавче провадження № 55186469 з виконання вимоги № Ю-594-25У від 09.07.2020, що видало Головне управління ДПС у Львівській області перебувало у складі зведеного виконавчого провадження № 55184469, відомості щодо відкликання чи погашення згаданої вимоги до відділу не надходили. Головним управлінням ДПС у Львівській області 15.08.2022 скеровано на адресу Відділу повідомлення про сплату боргу недоїмки № 6067/5/13-01-13-05, проте, ні боржник, ні стягувач всупереч вимогам статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» не повідомили про повне чи часткове виконання рішення, яке мало місце (як вбачається із повідомлення № 6067/5/13-01-13-05) ще 17.08.2021. На підставі повідомлення про сплату боргу № 6067/5/13-01-13-05 від 15.08.2022 державним виконавцем 22.08.2022 винесено постанову про виведення виконавчого провадження № 62693539 зі складу зведеного виконавчого провадження № 55186469 та цього ж дня винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 62693539 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Щодо перерахунку списаних коштів у сумі 2121187,00 грн зазначив, що згідно статті 45 Закону України «Про виконавче провадження» розподіл стягнутих виконавцем з боржника за виконавчим провадженням грошових сум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника) здійснюється у такій черговості: 1) у першу чергу повертається авансовий внесок стягувана на організацію та проведення виконавчих дій; 2) у другу чергу компенсуються витрати виконавчого провадження, не покриті авансовим внеском стягувана; 3) у третю чергу задовольняються вимоги стягувана та стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків фактично стягнутої суми або основна винагорода приватного виконавця пропорційно до фактично стягнутої з боржника суми (крім виконавчих документів про стягнення аліментів); 4) у четверту чергу стягуються штрафи, накладені виконавцем відповідно до вимог цього Закону, та виконавчий збір або основна винагорода за виконавчими документами про стягнення аліментів. Розподіл грошових сум у черговості, зазначеній у частині першій цієї статті, здійснюється в міру їх стягнення. Повідомив, що стягнуті з боржника грошові кошти в сумі 2121187,00 гривень розподілені по зведеному виконавчому провадженні № 55186469 про стягнення заборгованості з Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» на ступним чином: - по ВП № 64008490 перераховано 1928101,95 грн заборгованості зі сплати єдиного внеску, 192810,20 грн виконавчого збору та 274,85 грн витрат виконавчого провадження.
Щодо цільового призначення списаних коштів як коштів для виплати заробітної плати вказав, що банк, інша фінансова установа, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у разі надходження постанови виконавця про арешт коштів, що знаходяться на таких рахунках, зобов'язані повідомити виконавця про цільове призначення рахунку та повернути постанову виконавця без виконання в частині арешту коштів, що знаходяться на таких рахунках. Вважає, що здійснивши списання коштів в сумі 2121187,00 грн банк не визнав рахунок № НОМЕР_1 та кошти на ньому такими, на які законом заборонено накладати арешт та звертати стягнення, тому, державний виконавець діяв у відповідності до норм чинного законодавства та в рамках вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Враховуючи наведене, відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову.
Від третьої особи, Головного управління ДПС у Львівській області на адресу суду надійшли пояснення у яких вказала, що Головним управлінням ДПС у Львівській області 15.08.2022 скеровано на адресу відповідача повідомлення про сплату боргу (недоїмки) № 6067/5/13-01-13-05, у якому вказано, що позивач погасив борг у сумі 38811619,21 грн, відтак контролюючий орган вважає вимогу від 09.07.2020 № Ю-594-25У відкликаною 17.08.2021.
Позивачем також надано додаткові пояснення (вх. № 66368 від 20.10.2022), до яких долучив довідку № 111.138-50/400 від 11.10.2022, видану ТВБВ № 10013/0138 філією Львівського обласного управління АТ «Ощадбанк» про те, що відокремлений підрозділ «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» має відкритий поточний рахунок № НОМЕР_1 , з якого здійснюються зокрема операції щодо виплати заробітної плати працівникам підприємства, сплачуються податки та збори. Вказав, що у разі виникнення в боржника зобов'язання з виплати заробітної плати в певному розмірі на кошти, які знаходяться на поточному рахунку боржника, у такому ж розмірі не може бути накладений арешт, а якщо він накладений, то підлягає зняттю.
Копію ухвали від 12.09.2022 та копію позовної заяви з додатками надіслано третій особі - Головному управлінню Державної казначейської служби України у Львівській області 14.09.2022 на електронну адресу, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про доставку електронного листа. Станом на день розгляду справи пояснень на позовну заяву на адресу суду від третьої особи не надходило.
У судовому засіданні, яке відбулося 20.10.2022 представник позивача Жовнір В. А. позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник третьої особи - Головного управління ДПС у Львівській області, Кісіль Р. Л. надала пояснення по суті спору. При вирішенні спору поклалася на розсуд суду.
Відповідач та третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області явки повноважних представників у судове засідання не забезпечили; про час і дату судового засідання повідомлені засобами електронного зв'язку, що підтверджується наявними у матеріалах справи повідомленням про доставку електронних листів.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Відтак у судовому засіданні вирішено перейти до розгляду справи за правилами письмового провадження.
Суд вивчив матеріали справи, з'ясував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог, всебічно і повно дослідив докази, якими вони обґрунтовуються та встановив таке.
На виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) перебувала вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-594-25У видана 09.07.2020 Головним управлінням ДФС у Львівській області про стягнення з Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 38811619,21 грн.
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Романом Н.О. 17.08.2020 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-594-25У виданої 09.07.2020 Головним управлінням ДФС у Львівській області та про приєднання виконавчого провадження № 62693539 до зведеного виконавчого провадження №55186469.
Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) 05.08.2022 сформована платіжна вимога № 55186469/В-8/2, відповідно до якої з Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» стягується борг в розмірі 35127711,12 грн для погашення заборгованості згідно вимоги № Ю-594-25У від 30.07.2020 виданої Головним управлінням ДПС у Львівській області, яка супровідним листом від 08.08.2022 № 03.1-35/В-8/55186469/26589 направлена на адресу АТ «Ощадбанк» (вул. Госпітальна, 12-г, м. Київ, 01001).
З рахунку Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» 11.08.2022 стягнуто борг в розмірі 2121187,00 грн для погашення заборгованості згідно вимоги № Ю-594-25У від 30.07.2020 виданої Головним управлінням ДПС у Львівській області, що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою по рахунку позивача.
Головним управлінням ДПС у Львівській області складено повідомлення про сплату боргу (недоїмки) від 15.08.2022 № 6069/5/13-01-13-05 та направлено на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), яким повідомлено про сплату боргу Відокремленим підрозділом «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» в сумі 38811619,21 грн та зазначено, що вимога від 09.07.2020 № Ю-594-25У вважається відкликаною 17.08.2021 року.
Відокремлений підрозділ «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» звернувся до заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) з заявою від 17.08.2022 № 1-1/934 в якій просив повернути кошти в сумі 2121187,00 грн на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в АТ «Ощадбанк» для здійснення виплати заробітної плати працівникам шахти. Заява отримана 17.08.2022, про що свідчить штамп з вхідним № 10572.
Заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Романом Н.О. 22.08.2022 винесено постанову про виведення виконавчого провадження із зведеного виконавчого провадження, відповідно до якої, виведено виконавче провадження № 62693539 з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-594-25У виданої 09.07.2020 Головним управлінням ДФС у Львівській області про стягнення з Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 38811619,21 грн із зведеного виконавчого провадження № 55186469 у зв'язку з надходженням повідомлення від 15.08.2022 № 6069/5/13-01-13-05 про сплату боргу (недоїмки) в повному обсязі.
Заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Романом Н.О. 22.08.2022 керуючись вимогами п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 62693539 у зв'язку з надходженням повідомлення від 15.08.2022 № 6069/5/13-01-13-05 про сплату боргу (недоїмки) в повному обсязі.
Листом від 26.08.2022 № 10572/03.1-18/30448 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) повідомив, що на виконанні у відділі перебуває зведене виконавче провадження № 55186469 до складу якого входять 15 виконавчих проваджень. Відповідно до ст. 45-47 Закону України «Про виконавче провадження» здійснено розподіл стягнутих грошових сум, тому, правові підстави для задоволення заяви щодо повернення грошових коштів, списаних з рахунку боржника відсутні.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази направлення та отримання листа від 26.08.2022 №10572/03.1-18/30448 Відокремленим підрозділом «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля».
Кошти, що надійшли на депозитний рахунок Відділу примусового виконання рішень від Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» 11.08.2022 в сумі 2121187,00 грн у відповідності до ст. 45 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до розпорядження № 64008490 розподілено наступним чином:
- в розмірі 1928101,95 грн в рахунок погашення вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-594-25У виданої 08.10.2020 Головним управлінням ДПС у Львівській області;
- в розмірі 192810,20 грн в рахунок стягнення виконавчого збору;
- в розмірі 274,85 грн в рахунок стягнення витрат виконавчого провадження.
Вважаючи протиправною бездіяльність щодо неповернення коштів в сумі 2121187,00 гривень на рахунок Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII (надалі-Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (частина перша статті 5 Закон № 1404-VIII).
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів, зокрема, рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами (п. 7 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404-VIII).
Частинами першою, п'ятою, шостою статті 26 Закону № 1404-VIII встановлено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення. Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно з частиною першою статті 18 зазначеного Закону виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Як встановлено пунктами 1, 3 частини другої статті 18 Закон № 1404-VIII виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.
Водночас, відповідно до частини третьої наведеної статті виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема: 1) проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; 3) з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну; 7) накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на єдиному рахунку, відкритому у порядку, визначеному статтею 35-1 Податкового кодексу України, коштів на рахунках платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коштів на електронних рахунках платників акцизного податку, коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом), на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей; 8) здійснювати реєстрацію обтяжень майна в процесі та у зв'язку з виконавчим провадженням; 16) накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом; 21) отримувати від банківських та інших фінансових установ інформацію про наявність рахунків та/або стан рахунків боржника, рух коштів та операції за рахунками боржника, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком; 22) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (ч. 4 ст. 18 Закон № 1404-VIII).
Відповідно до ч. 5 ст. 18 Закону № 1404-VIII, під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.
Частина четверта статті 19 Закону № 1404-VIII зобов'язує сторони невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи. Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов'язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій (частина восьма статті 19 цього ж Закону).
Частиною 1 ст. 13 Закону № 1404-VIII встановлено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону № 1404-VIII, платіжні вимоги на примусове списання коштів надсилаються не пізніше наступного робочого дня після накладення арешту та в подальшому не пізніше наступного робочого дня з дня отримання інформації про наявність коштів на рахунках.
Згідно ч. 2 ст. 48 Закону № 1404-VIII стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.
Судом встановлено, що 05.08.2022 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) сформована платіжна вимога № 55186469/В-8/2, відповідно до якої з Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» стягується борг в розмірі 35127711,12 грн для погашення заборгованості згідно вимоги № Ю-594-25У від 30.07.2020 виданої Головним управлінням ДПС у Львівській області, яка супровідним листом від 08.08.2022 № 03.1-35/В-8/55186469/26589 направлена на адресу АТ «Ощадбанк» (вул. Госпітальна, 12-г, м. Київ, 01001).
З рахунку Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» 11.08.2022 стягнуто борг в розмірі 2121187,00 грн для погашення заборгованості згідно вимоги № Ю-594-25У від 30.07.2020 виданої Головним управлінням ДПС у Львівській області, що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою по рахунку позивача.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини (ч. 2 ст. 39 Закону № 1404-VIII).
Відповідно до ч. 3 ст. 39 Закону № 1404-VIII у випадках, передбачених пунктами 1-3, 5-7, 9-12, 14-19 частини першої цієї статті, виконавчий документ надсилається разом із постановою про закінчення виконавчого провадження до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав.
Статтею 40 Закону № 1404-VIII передбачені наслідки закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа.
У разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження.
Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 1 ст. 40 Закону № 1404-VIII).
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону № 1404-VIII про зняття арешту з майна (коштів) виконавець зазначає у постанові про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа, яка в день її винесення надсилається органу, установі, посадовій особі, яким була надіслана для виконання постанова про накладення арешту на майно (кошти) боржника, а у випадках, передбачених законом, вчиняє дії щодо реєстрації припинення обтяження такого майна.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом (ч. 3 ст. 40 Закону № 1404-VIII).
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Львівській області складено повідомлення про сплату боргу (недоїмки) від 15.08.2022 № 6069/5/13-01-13-05 та направлено на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), яким повідомлено про сплату боргу Відокремленим підрозділом «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» в сумі 38811619,21 грн та зазначено, що вимога від 09.07.2020 № Ю-594-25У вважається відкликаною 17.08.2021 року.
Заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Романом Н.О. 22.08.2022 винесено постанову про виведення виконавчого провадження із зведеного виконавчого провадження, відповідно до якої, виведено виконавче провадження № 62693539 з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-594-25У виданої 09.07.2020 Головним управлінням ДФС у Львівській області про стягнення з Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 38811619,21 грн із зведеного виконавчого провадження № 55186469 у зв'язку з надходженням повідомлення від 15.08.2022 № 6069/5/13-01-13-05 про сплату боргу (недоїмки) в повному обсязі, а також постанову про закінчення виконавчого провадження № 62693539 у зв'язку з надходженням повідомлення від 15.08.2022 № 6069/5/13-01-13-05 про сплату боргу (недоїмки) в повному обсязі.
Що свідчить про те, що державним виконавцем вчинялись дії в рамках Закону № 1404-VIII.
Проте, суд зазначає, що після винесення постанови про закінчення виконавчого провадження № 62693539 у державного виконавця не виникло підстав для повернення стягнутих коштів у розмірі 2121187,00 гривень, враховуючи наступне.
Статтею 45 Закону №1404-VIII встановлено, що розподіл стягнутих виконавцем з боржника за виконавчим провадженням грошових сум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника) здійснюється у такій черговості:
1) у першу чергу повертається авансовий внесок стягувача на організацію та проведення виконавчих дій;
2) у другу чергу компенсуються витрати виконавчого провадження, не покриті авансовим внеском стягувача;
3) у третю чергу задовольняються вимоги стягувача та стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків фактично стягнутої суми або основна винагорода приватного виконавця пропорційно до фактично стягнутої з боржника суми (крім виконавчих документів про стягнення аліментів);
4) у четверту чергу стягуються штрафи, накладені виконавцем відповідно до вимог цього Закону, та виконавчий збір або основна винагорода за виконавчими документами про стягнення аліментів.
Розподіл грошових сум у черговості, зазначеній у частині першій цієї статті, здійснюється в міру їх стягнення (ч. 2 ст. 45 Закону № 1404-VIII).
Частиною 1 ст. 46 Закону № 1404-VIII встановлено, що у разі якщо під час розподілу грошових сум у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої статті 45 цього Закону, стягнутої суми недостатньо для задоволення вимог стягувачів за виконавчими документами, кошти розподіляються виконавцем між стягувачами в такій черговості:
1) у першу чергу задовольняються забезпечені заставою вимоги щодо стягнення з вартості заставленого майна;
2) у другу чергу задовольняються вимоги щодо стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок кримінального або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку із втратою годувальника;
3) у третю чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими правовідносинами;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги стягувачів за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, вимоги щодо збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та вимоги щодо податків та інших платежів до бюджету;
5) у п'яту чергу задовольняються всі інші вимоги.
Вимоги стягувачів кожної наступної черги задовольняються після задоволення в повному обсязі вимог стягувачів попередньої черги. У разі якщо стягнутої суми недостатньо для задоволення в повному обсязі всіх вимог однієї черги, вимоги задовольняються пропорційно до належної кожному стягувачу суми. Вимоги стягувачів щодо виплати заборгованості із заробітної плати та інші вимоги, пов'язані з трудовими правовідносинами, задовольняються в порядку надходження виконавчих документів (ч. 2 ст. 46 Закону № 1404-VIII).
Статтею 47 Закону № 1404-VIII встановлений порядок виплати стягнутих грошових сум.
Грошові суми, стягнуті з боржника (у тому числі одержані від реалізації майна боржника), зараховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця (ч. 1 ст. 47 Закону № 1404-VIII).
Частиною 3 ст. 47 Закону № 1404-VIII встановлено, що стягувачу - юридичній особі стягнуті грошові суми перераховуються виконавцем у встановленому порядку на визначені стягувачем рахунки.
Грошові суми, стягнуті до Державного бюджету України або місцевих бюджетів, перераховуються в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (ч. 4 ст. 47 Закону № 1404-VIII).
Відповідно до ч. 5 ст. 47 Закону № 1404-VIII, не допускається виплата стягувачу стягнутих сум готівкою або виплата стягнутих сум іншим особам, які не є стягувачами (крім виплати грошових сум заставодержателю, який не є стягувачем, згідно із статтею 51 цього Закону).
Забороняється використовувати стягнуті з боржників грошові суми, що підлягають виплаті стягувачам, на цілі, не передбачені цією статтею, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких такі суми стягнуто (крім випадків, коли стягувач є одночасно боржником в іншому виконавчому провадженні).
Згідно ч. 6 ст. 47 Закону № 1404-VIII, стягнуті з боржника кошти, що залишилися після задоволення всіх вимог за виконавчими документами, перераховуються боржнику (крім випадків повернення коштів іншим особам).
Судом встановлено, що заступником начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) кошти, що надійшли на депозитний рахунок Відділу примусового виконання рішень від Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» в сумі 2121187,00 гривень розподілено наступним чином:
- в розмірі 1928101,95 грн в рахунок погашення вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-594-25У виданої 08.10.2020 Головним управлінням ДПС у Львівській області;
- в розмірі 192810,20 грн в рахунок стягнення виконавчого збору;
- в розмірі 274,85 грн в рахунок стягнення витрат виконавчого провадження.
Враховуючи вищезазначене, суд зазначає, що державним виконавцем здійснювалися дії в рамках Закону України «Про виконавче провадження», а саме дії направлені на примусове виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) виданої Головним управлінням ДПС у Львівській області, оскільки, надходження повідомлення про сплату боргу (недоїмки) від 15.08.2022 № 6069/5/13-01-13-05 ніяким чином не змінює факт перебування на виконанні зведеного виконавчого провадження № 55186469 в якому об'єднанні виконавчі провадження щодо примусового виконання вимог про сплату боргу (недоїмки) та свідчить лише про сплату та погашення боргу (недоїмки) визначену вимогою № Ю-594-25У видану 09.07.2020, тому, твердження Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» щодо обов'язку Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) після винесення постанови про закінчення виконавчого провадження на підставі повідомлення Головного управління ДПС у Львівській області вирішити питання, щодо повернення коштів в сумі 2121197,00 грн, що знаходились на розрахунковому рахунку є помилковими та не заслуговують на увагу.
Щодо посилань позивача на те, що не підлягають арешту кошти, що призначалися для виплати заробітної плати, суд зазначає наступне.
Пунктом 2 частини другої статті 48 Закону № 1404-VIII заборонено звернення стягнення та накладення арешту на кошти на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на кошти, що перебувають на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, відкритих відповідно до статті 15-1 Закону України «Про електроенергетику», на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, відкритих відповідно до статті 19-1 Закону України «Про теплопостачання», на поточних рахунках із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, на поточних рахунках із спеціальним режимом використання для кредитних коштів, відкритих відповідно до статті 26-1 Закону України «Про теплопостачання», статті 18-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», на спеціальному рахунку експлуатуючої організації (оператора) відповідно до Закону України «Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки», на кошти на інших рахунках боржника, накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом.
Відповідно до частини третьої статті 52 Закону № 1404-VIII не підлягають арешту в порядку, встановленому цим Законом, кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом. Банк, інша фінансова установа, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у разі надходження постанови виконавця про арешт коштів, що знаходяться на таких рахунках, зобов'язані повідомити виконавця про цільове призначення рахунку та повернути постанову виконавця без виконання в частині арешту коштів, що знаходяться на таких рахунках.
Згідно з абзацом другим частини другої статті 59 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний зняти арешт з коштів на рахунку боржника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від банку документів, які підтверджують, що на кошти, які знаходяться на рахунку, заборонено звертати стягнення згідно із цим Законом, а також у випадку, передбаченому пунктом 10 частини першої статті 34 цього Закону.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 34 Закону № 1404-VIII виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення, до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її дочірня компанія «Газ України», Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз», постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення.
Згідно з пунктом 1 частини четвертої статті 59 Закону № 1404-VIII підставою для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом.
Відповідно до пункту 3 Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 року № 492, поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України. До поточних рахунків також належать рахунки із спеціальним режимом їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами Кабінету Міністрів України.
З наведених норм права випливає, що виконавчий документ (в даному випадку вимога Головного управління ДПС у Львівській області) є обов'язковим до виконання. У разі невиконання боржником виконавчого документу добровільно державним або приватним виконавцем здійснюється його примусове виконання. Під час вчинення виконавчих дій виконавець має право накладати арешт на кошти божника, що містяться на його рахунках у банківських установах. При цьому стаття 48 Закону № 1404-VIII встановлює невичерпний перелік рахунків, на кошти на яких накладати арешт заборонено, зазначаючи, що законом можуть бути визначені й інші кошти на рахунках боржника, звернення стягнення або накладення арешту на які заборонено.
Отже, виконуючи вимогу Головного управління ДПС у Львівській області про сплату боргу (недоїмки), виконавець може накладати арешт на будь-які кошти на рахунках боржника в банківських установах, крім тих, накладення арешту на які заборонено законом. При цьому саме банк, який виконує відповідну постанову виконавця про арешт коштів боржника, відповідно до частини третьої статті 52 Закону №1404-VIII повинен визначити статус коштів і рахунка, на якому вони знаходяться, та в разі їх знаходження на рахунку, на кошти на якому заборонено накладення арешту, банк зобов'язаний повідомити виконавця про цільове призначення коштів на рахунку та повернути його постанову без виконання, що є підставою для зняття виконавцем арешту із цих коштів згідно із частиною четвертою статті 59 Закону № 1404-VIII.
Також виконавець може самостійно зняти арешт з усіх або частини коштів на рахунку боржника у банківській установі в разі отримання документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом (ч. 4 ст. 59 Закону № 1404-VIII).
Чинним законодавством України не передбачено відкриття суб'єктам господарювання рахунків зі спеціальним режимом їх використання для виплати заробітної плати.
Суд зазначає, що рахунок Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», на кошти на якому виконавцем був накладений арешт, є поточним рахунком боржника, якій використовується для зберігання грошей та здійснення різних розрахунково-касових операцій боржника, у тому числі виплати заробітної плати. На цьому рахунку зараховуються та зберігаються кошти боржника, призначені не тільки для виплати заробітної плати. Зазначений рахунок не відноситься до рахунків зі спеціальним чи обмеженим режимом використання, накладення арешту на кошти на якому заборонено.
Більш того, АТ «Ощадбанк», на яке нормами статті 52 Закону № 1404-VIII покладений обов'язок визначати статус рахунка та можливість накладення арешту на кошти на ньому, платіжну вимогу № 55186469/В-8/2 від 05.08.2022 виконало. Зазначене свідчить про те, що банк також не визнав цей рахунок та кошти на ньому такими, на які законом заборонено накладати арешт та звертати стягнення.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 905/361/19 від 19.05.2020.
Разом з тим кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом (стаття 43 Конституції України).
Згідно із частиною п'ятою статті 97 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
З наведених норм права вбачається, що зобов'язання з виплати заробітної плати мають пріоритет перед іншими зобов'язаннями суб'єкта господарювання, у тому числі тими, які виконуються в примусовому порядку виконання рішень.
У разі виникнення в боржника зобов'язання з виплати заробітної плати в певному розмірі, на кошти, які знаходяться на поточному рахунку боржника, у такому ж розмірі не може бути накладений арешт, а якщо він накладений, то підлягає зняттю.
Таке зняття арешту здійснюється виконавцем відповідно до частини четвертої статті 59 Закону № 1404-VIII на підставі поданих боржником документів, підтверджуючих виникнення в боржника зобов'язання з виплати заробітної плати та його розміру. Також арешт в розмірі суми зобов'язання з виплати заробітної плати може бути знятий судом у порядку оскарження відмови виконавця зняти арешт з коштів, призначених для виплати заробітної плати.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази того, що Відокремлений підрозділ «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» звертався до виконавця із заявою про виникнення в нього зобов'язання з виплати заробітної плати в певному розмірі та просив не накладати або зняти арешт з відповідної суми коштів на рахунку для виплати заробітної плати своїм працівникам.
Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази, які свідчать про те, що рахунок Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з якого були списані кошти відноситься до рахунку а кошти розмішені на ньому відносяться до таких на які законом заборонено накладати арешт та звертати стягнення.
При цьому саме банк, який виконує відповідну постанову виконавця про арешт коштів боржника, відповідно до частини третьої статті 52 Закону № 1404-VIII повинен визначити статус коштів і рахунка, на якому вони знаходяться, та в разі їх знаходження на рахунку, на кошти на якому заборонено накладення арешту, банк зобов'язаний повідомити виконавця про цільове призначення коштів на рахунку та повернути його постанову без виконання, що є підставою для зняття виконавцем арешту із цих коштів згідно із частиною четвертою статті 59 Закону № 1404-VIII.
Крім того, суд зазначає, що довідка № 111.138-50/400 від 11.10.2022, видану ТВБВ № 10013/0138 філією Львівського обласного управління АТ «Ощадбанк» не спростовує правомірність дій відповідача. Слід звернути увагу, що зі змісту вказаної довідки слідує, що позивач має відкритий поточний рахунок № НОМЕР_1 , з якого здійснюються зокрема операції щодо виплати заробітної плати працівникам підприємства, сплачуються податки та збори. Відтак сам факт списання коштів із такого рахунку позивача не свідчить про списання коштів, призначених для виплати заробітної плати. Вказані висновки суду підтверджуються також наданою позивачем випискою (а.с. 12), зі змісту якої судом встановлено використання позивачем рахунку № НОМЕР_1 як для виплати заробітної плати працівникам так і для здійснення господарської діяльності позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) не вчинялася протиправна бездіяльність.
Вказані висновки суду свідчать про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, закріпленому в статті 2 КАС України, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Статтею 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 287, 293-295 КАС України, суд -
1. У задоволенні позову Державного підприємства «Львіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта» «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» (80000 Львівська область Червоноградський район м. Сокаль вул. Б. Хмельницького 26; код за ЄДРПОУ 26307799) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (79000 м. Львів пл. Шашкевича 1; код за ЄДРПОУ 43317547), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головного управління ДПС у Львівській області (79003 м. Львів вул. Стрийська 35; код за ЄДРПОУ ВП 43968090), Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (79005 м. Львів вул. К. Левицького 18; код за ЄДРПОУ 38008294) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до ст. 287 КАС України подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.П. Качур