12 жовтня 2022 року м. Кропивницький справа № 340/4096/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
до таГоловного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ - 13559341) Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, 7-а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ - 20632802)
провизнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. Зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які виразились у незастосуванні при обчисленні розміру пенсії за віком ОСОБА_1 порядку, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” при призначенні їй пенсії за віком з 05 січня 2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дати призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах 05 січня 2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог представник позивачки зазначає, що 05.01.2022 року ОСОБА_1 звернулась через веб-портал до Пенсійного фонду України із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2022 року по справі №340/952/22 позовні вимоги ОСОБА_1 частково задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 12.01.2022 р. №111450001748 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язано дане управління повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком за Списком №1 від 05 січня 2022 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Рішення суду набрало законної сили 11.07.2022р. і було виконано в добровільному порядку в серпні 2022 р.
З інформації, зазначеної на її сторінці на веб-порталі ПФУ, позивачка дізналась, що розмір її пенсії обчислено на загальних підставах, виходячи з розміру страхового стажу та складає 3120 грн. 11 коп., що є порушенням її права на пенсію в розмірі, передбаченому ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», 80 відсотків заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
31.07.202 року позивачка звернулась через веб-портал до Пенсійного фонду України із вимогою здійснити перерахунок та виплату її пенсії в розмірі 80% заробітної плати згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці” з дня призначення пенсії за віком на пільгових умовах 05.01.2022 року.
Листом від 12.08.2022 року позивачці відмовлено у здійсненні відповідного перерахунку з підстав, що питання стосовно поширення на неї дії Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не було предметом судового розгляду, а також на відсутність в резолютивній частині рішення відповідних зобов'язань щодо обчислення розміру пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з урахуванням положень цього Закону, отже вимога стосовно розрахунку пенсії в розмірі, передбаченому статтею 8 Закону, є необґрунтованою.
Не погоджуючись із такими діями Пенсійного фонду України позивачка через представника звернулась до суду за захистом порушеного на її думку права.
Представником відповідача 1 до суду надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону, мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За наданими документами до страхового стажу позивача зараховано всі періоди трудової діяльності; до пільгового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності.
Належними документами підтверджено страховий стаж позивача 30 років 7 місяців 23 дні, в тому числі стаж із шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, підтверджений в порядку визначеному законодавством, становить 9 років 3 місяці 23 дні.
Призначення позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком №1 не може бути безумовною підставою для визначення розміру пенсії за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Пільговий стаж особи позивача за списком №1 становить 7 років 9 місяців 16 днів, а тому відсутні підстави для призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Питання стосовно поширення на позивача дії Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не було предметом судового розгляду у справі № 340/952/22.
Отже, дії Управління є правомірними та вмотивованими, а позов є необґрунтованим, тому підлягає залишенню без задоволення.
Представником відповідача 2 позовних вимог також не визнав, та просив відмовити в їх задоволенні, з посиланням на аналогічну позицію яку зазначив у своєму відзиві відповідач1, а також зазначив, що позивачкою порушено строк звернення до адміністративного суду і позовні вимог за період понад шестимісячний строк підлягають залишенню без розгляду. Також зазначено, що з 01.04.2021 року фінансування виплат пенсії здійснюється Пенсійним фондом України.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 року у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
05.10.2022 року відповідачем 1 подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.43-44).
06.10.2022 року відповідачем 2 подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.135-136).
06.10.2022 року та 07.10.2022 року представником позивачки подано до суду відповіді на відзиви.
Відповідно до ч.2 ст. 121 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
В даному випадку, слід керуватися нормами пенсійного законодавства для визначення строків звернення до адміністративного суду, а тому доводи відповідача щодо порушення строків звернення до суду в частині проведення перерахунку є безпідставними.
Інших заяв чи клопотань по суті справи від сторін не надходило.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів, судом встановлені відповідні обставини.
05.01.2022 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових, умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву Позивача та за результатами розгляду такої заяви прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії, оскільки ОСОБА_1 не досягла віку, визначеного законодавством, а саме 50 років (а.с.110).
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оскаржено позивачкою в судовому порядку.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду під 10.06.2022 у справі №340/952/22 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання , протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 12.01.2022 №111450001748 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про призначення пенсії за віком за Списком №1 від 05 січня 2022 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовлено (а.с.114-132).
На виконання вищезазначеного рішення суду у справі № 340/952/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянуто заяву позивача та призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.48).
31.07.2022 року позивачка звернулась до Головного управління із скаргою про здійснення розрахунку та виплати пенсії відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області листом №4777-4986/Б-02/8-1100/22 від 12.08.2022 року повідомило, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2022 №340/952/22 головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 05.01.2022.
Зважаючи на те, що питання стосовно поширення на ОСОБА_1 дії Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" не було предметом судового розгляду у згаданій вище справі, а також на відсутність в резолютивній частині Рішення відповідних зобов'язань щодо обчислення розміру пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з урахуванням положень цього Закону, вимога стосовно розрахунку пенсії в розмірі, передбаченому статтею 8 Закону, є необґрунтованою (а.с.174).
Вважаючи такі дії протиправними, позивачка звернулася до суду з відповідним адміністративним позовом.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд керується приписами Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також бере до уваги положення законів та підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктами 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
У преамбулі Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Згідно із статтею 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за цим Законом призначаються трудові пенсії: до яких відносяться пенсії за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції, чинній до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VІІІ (далі - Закон №213-VІІІ), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок відносно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.
Отже, за змістом вищенаведеної норми пенсія за віком на пільгових умовах є особливим видом пенсії, яка призначається конкретній особі на підставі наявного страхового стажу, залежить від праці такої особи в особливих умовах, певно визначений час, призначення якої має відбуватись при досягненні нижчого пенсійного віку.
Законом №213-VІІІ, який набрав чинності з 01.04.2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 45 років до 50 років.
Крім того Верховною Радою України прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017 року, яким Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 року доповнено розділом XIV-І "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян".
Згідно з частиною 1 статті 114 розділу XIV-І Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 114 розділу XIV-VIII Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону №2148-VIII) на пільгових умовах пенсія за віком призначається: 1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Вказана норма є ідентичною за змістом пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення в редакції Закону №213-VIII щодо підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах.
Між тим, Рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 року у справі №1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року.
Конституційний Суд України, дослідивши правовідносини, пов'язані зі змінами підстав реалізації права на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років, зазначив, що ці зміни вплинули на очікування осіб стосовно настання юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію.
Отже, особи, що належать до певної категорії працівників, були учасниками правовідносин, у яких вони об'єктивно передбачали настання відповідних наслідків, а саме призначення пенсій, тобто їх легітимні очікування були пов'язані саме з положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції до внесення змін Законом №213-VІІІ. Отже, зміна умов призначення пенсій особам, які належать до певної категорії працівників, з урахуванням наявності відповідного стажу роботи, призвела до такого нормативного регулювання призначення пенсій, яке суттєво вплинуло на очікування вказаних осіб, погіршило їх юридичне становище стосовно права на призначення пенсій, що має реалізовуватися при зміні нормативного регулювання лише у разі справедливого поліпшення умов праці та впевненості у настанні відповідних юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію.
Таким чином стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі змінами, внесеними Законом №213-VIII, якими передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених у вказаних нормах, порушують легітимні очікування таких осіб, а отже, суперечать частині першій статті 8 Конституції України, тобто порушують принцип верховенства права, складовою якого є юридична визначеність.
Відповідно до пунктів 2, 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року у справі №1-р/2020 стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б" - "г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах.
Таким чином, Конституційний Суд у Рішенні №1-р/2020 визначив спосіб захисту та відновлення прав осіб, що зазнали їх порушення у зв'язку з ухваленням Закону №213-VIII.
Отже на час звернення позивачки за призначенням пенсії Закон України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року у справі №1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 45 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).
На час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року у справі №1-р/2020 з одного боку, та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - з іншого в частині віку набуття жінками права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 45 років, тоді як другий - у 50 років.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 року у справі №520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Враховуючи, що ОСОБА_1 на час звернення за призначенням пенсії досягла 45 років, мала страховий стаж роботи 30 років 7 місяців 23 днів, у тому числі на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - 9 років 3 місяців 23 дні, тому вона має право на пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020.
Такі обставини встановлені рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2022 року у справі №340/952/22, яке набрало законної сили.
У статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частин 4, 6 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Різниця між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого і третього частини першої, частини третьої цієї статті, та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 цього Закону, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Статтею 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
У статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачені особливості пенсійного забезпечення. Відповідно до цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено пільги пенсіонерам-шахтарям, зокрема підвищено мінімальний розмір пенсії за віком до 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто, які були зайняті повний робочий день саме на підземних роботах.
Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 28.01.2014 року (справа №21-455а13), від 24.06.2014 року (справа №21-236а14).
Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.05.2020 року у справі №205/8712/16-а.
Згідно з розрахунком стажу, який міститься у пенсійній справі позивачки, до стажу роботи на посадах, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, включено 9 років 3 місяців 23 днів роботи у періоди, коли вона працювала на шахті «Нова» TOB «Восток-Руда» по професії «стовбуровий на підземній дільниці шахти» та на Новокостянтинівській шахті Східного гірничо-збагачувального комбінату по професії «стовбуровий (поверхневий)» дільниці Спуск-підйом шахти.
Оскільки ці посади та роботи відносяться до Списку №1, тому ці періоди дають підстави для віднесення позивачки до кола шахтарів, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" .
З огляду на те, що ОСОБА_1 відпрацювала на підземних роботах у шахті за Списком №1 понад 7, 5 років, тож вона має право на обчислення її пенсії за віком з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо мінімального розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям.
Відповідач, не застосувавши ці норми при призначенні позивачці пенсії за віком на пільгових умовах та обчисленні її розміру, діяв протиправно та порушив право позивачки на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.
Враховуючи наведені обставини, суд доходить висновку, що позов слід задовольнити, а порушене право позивачки поновити шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії позивачки із застосуванням статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дати призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням фактично виплачених сум.
Суд не приймає посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою визначено механізм фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України, та зазначає, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначення і виплата пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються саме територіальними органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
VI. Судові витрати.
З огляду на те, що позовні вимоги носять немайновий характер і позов підлягає задоволенню повністю, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України суд присуджує позивачці за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені нею і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн.
Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 260-263, 292-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які виразились у незастосуванні при обчисленні розміру пенсії за віком ОСОБА_1 порядку, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” при призначенні їй пенсії за віком з 05 січня 2022 року;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дати призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах 05 січня 2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ - 13559341).
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук