Справа №639/3099/22
Провадження № 3/639/1284/22
21 жовтня 2022 року суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Васильєва Н.М. розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 26 липня 2022 року о 12-00 гр. ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив сварку зі своїм батьком - гр. ОСОБА_2 , в ході якої виражався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, чим допустив домашнє насильство. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимогич. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, приходжу до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для належного оформлення, виходячи з таких обставин.
Згідно з ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 173-2 КУпАП, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
В протоколі серії ВАВ №344948 взагалі не викладено об'єктивну сторону правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП, тобто не зазначено, в чому саме виражалось насильство в сім'ї по відношенню до потерпілого ОСОБА_2 , тобто не викладена суть вчиненого правопорушення, у зв'язку з чим суд не має можливості в повному обсязі з'ясувати обставини вчинення правопорушення.
Крім того, направлені до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення містять наступні недоліки в оформленні, а саме:
1) долучені до матеріалів справи документи не завірені належним чином, не містять підпису особи, яка їх посвідчила, та не скріплені печаткою;
2) відсутні копії документів, що посвідчують особу правопорушника.
Вказані недоліки в оформленні матеріалів справи про адміністративне правопорушення не дають можливості суду прийняти рішення по суті інкримінованого правопорушення.
Також, відповідно до статті 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №344948 відносно ОСОБА_1 не зазначено місце вчинення адміністративного правопорушення, що унеможливлює встановлення підсудності цього адміністративного матеріалу саме Жовтневому районному суду м. Харкова.
Згідно абз. 2 п. 12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Порушення вимог КУпАП, допущені при складанні та оформленні адміністративного протоколу перешкоджають суду правильно, об'єктивно, з додержанням законності розглянути справу і прийняти рішення по суті.
У зв'язку із викладеним приходжу до висновку про необхідність повернення даного адміністративного матеріалу органу, що його направив до суду, для усунення встановлених недоліків.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст. 268, 278, 280 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, повернути до ВП №1 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Васильєва