Справа № 372/1654/22 Суддя (судді) першої інстанції:
19 жовтня 2022 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Кузьмишиної О.М.,
суддів: Вівдиченко Т.Р., Костюк Л.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції на рішення Обухівського районного суду Київської області від 16 серпня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до старшого інспектора Департаменту патрульної поліції Філоненко Оксани Вікторівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Державне підприємство «Сетам», Департамент патрульної поліції, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до Обухівського районного суду Київської області з позовом до старшого інспектора Департаменту патрульної поліції Філоненко Оксани Вікторівни з вимогами про скасування постанови серії 2АВ №00122028 від 07 червня 2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на суму 340,00 грн.
Звертаючись із позовом, позивач зазначив, що 28 червня 2022 року ним отримано оскаржувану постанову, у якій зафіксовано, що 21 травня 2022 року о 9 год. 27 хв. за адресою: м. Київ, бульвар Дружби народів, 27, керуючи транспортним засобом KIA SPORTAGE з державним номерним знаком НОМЕР_1 перевищив встановлені обмеження швидкості руху транспортного засобу на 31 км/год. Вказаний транспортний засіб відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить позивачу, однак користувався він ним до 03 серпня 2021 року. На підставі постанови головного державного виконавця Обухівського відділу державної виконавчої служби в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) Зеленевича Олексія Вікторовича згідно виконавчого листа №2-748/13 описано та арештовано автомобіль KIA SPORTAGE з державним номерним знаком НОМЕР_1 . Арештувавши позивача автомобіль, державний виконавець, передав його на зберігання відповідальній особі, що також підтверджується даною постановою. 3 03 серпня 2021 року з його користування вилучений даний транспортний засіб, проте на початку вересня 2021 року переданий державному підприємству «СЕТАМ» для реалізації з торгів. Торги з продажу автомобіля не відбулися, оскільки постановою Обухівського відділу державної виконавчої служби в Обухівському районі Київської області на виконання ухвали Обухівського районного суду Київської області зупинені виконавчі дії. З 19 жовтня 2021 року автомобіль має перебувати за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, 56, що підтверджується відомостями з сайту ДП «СЕТАМ». Позивач вважає, що посадові особи ДПП неправомірно склали відносно нього постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, не забезпечили відповідними доказами правомірність свого рішення, що призвело до порушення його прав, а постанову складено не на ту особу, яка фактично керувала транспортним засобом.
Рішенням Обухівського районного суду Київської області від 16 серпня 2022 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Департамент патрульної поліції, як особа, яка не брала участі у справі, але права та інтереси якої порушуються, подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати зазначене рішення, та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції прийнято рішення з недотриманням норм процесуального права та з порушенням норм матеріального права. Зокрема, в апеляційній скарзі зазначається, що суд першої інстанції не врахував, що постанова складена в автоматичному режимі, на підставі фотознімків із зображенням автомобілю, на яких міститься уся інформація, що вказує на наявність правопорушення, при цьому власником транспортного засобу є ОСОБА_1 . Окрім того, на думку апелянта до участі у справі не залучено належного відповідача - Департамент патрульної поліції, оскільки сам по собі старший інспектор Філоненко О.В. не може відповідати від імені Департаменту.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року відкрито апеляційне провадження у справі №372/1654/22 за апеляційною скаргою Департаменту патрульної поліції, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу для інших учасників процесу, призначено апеляційну скаргу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
В судовому засіданні 12 жовтня 2022 року протокольною ухвалою Департамент патрульної поліції залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
В судове засідання 19 жовтня 2022 року сторони не з'явилися, у зв'язку з чим колегія суддів вирішила продовжувати розгляд апеляційної скарги за правилами письмового провадження, за відсутності сторін та їхніх представників, за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегією суддів встановлено наступне.
На підставі постанови головного державного виконавця Обухівського відділу державної виконавчої служби в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) Зеленевича Олексія Вікторовича від 03 серпня 2021 року, згідно виконавчого листа №2-748/13 описано та арештовано автомобіль позивача KIA SPORTAGE з державним номерним знаком НОМЕР_1 .
Арештувавши автомобіль, державний виконавець, передав його на зберігання відповідальній особі, що також підтверджується даною постановою.
3 03 серпня 2021 року з користування позивача вилучений даний транспортний засіб.
На початку вересня 2021 року вказаний автомобіль переданий державному підприємству «СЕТАМ» для реалізації з торгів. Проте, 19 жовтня 2021 року торги з продажу автомобіля не відбулися, оскільки постановою Обухівського відділу державної виконавчої служби в Обухівському районі Київської області на виконання ухвали Обухівського районного суду Київської області зупинені виконавчі дії.
З 19 жовтня 2021 року по даний час автомобіль має перебувати за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська,56, що підтверджується відомостями сайту ДП «СЕТАМ».
Відтак, з 03 серпня 2021 року зазначеним автомобілем позивач не міг користуватися, оскільки він перебував у володінні державного підприємства «СЕТАМ» для реалізації з торгів, що у свою чергу виключає можливість здійснення позивачем порушення правил дорожнього руху.
Надалі, постановою старшого інспектора з о/д ВУСАФППДР УБДР ДПП, Філоненко О.В. №2АВ 00122028 від 07 червня 2022 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за перевищення встановлених обмежень швидкості руху, зафіксоване в автоматичному режимі камерою на 33 км/год (КАСКАД 017-0519) 21 травня 2022 о 09 годині 27 хвилин за адресою: бул. Дружби народів, 27 в м. Києві, керуючи автомобілем, марки KIA SPORTAGE з державним номерним знаком НОМЕР_1 , та застосовано відносно позивача адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340,00 грн, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Переглядаючи рішення суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотримання Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Закон України «Про дорожній рух» регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).
Стаття 14 Закону України «Про дорожній рух» зобов'язує учасників дорожнього руху знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлюють Правила дорожнього руху, що унормовані в Постанові Кабінету Міністрів України «Про правила дорожнього руху», яку затверджено постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306.
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про дорожній рух» контроль у сфері безпеки дорожнього руху здійснюється Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, Національною поліцією, іншими спеціально уповноваженими на те державними органами (державний контроль), а також міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий контроль).
За нормою ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 2 ст. 222 КУпАП встановлено, що працівники органів та підрозділів Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту та до їх компетенції відповідно до підвідомчості відноситься ст. 122 КУпАП.
Положеннями ст. 279 КУпАП визначено порядок розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису).
У разі якщо адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксовано в автоматичному режимі або якщо порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів зафіксовано в режимі фотозйомки (відеозапису), посадова особа уповноваженого підрозділу Національної поліції або інспектор з паркування за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а також у разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлює відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-2 цього Кодексу.
За запитом посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції, інспекторів з паркування у письмовій або електронній формі (у тому числі за умови ідентифікації цих посадових осіб за допомогою електронного цифрового підпису) відповідні органи (підрозділи) Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України зобов'язані надавати відомості про належного користувача транспортного засобу, фізичну особу, керівника юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, особу, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи, з обов'язковим дотриманням Закону України "Про захист персональних даних".
Крім того, посадові особи уповноважених підрозділів Національної поліції у своїй діяльності при розгляді справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, керуються Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 13 січня 2020 року № 13, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2020 р. за № 113/34396, визначає процедуру оформлення працівниками органів і органів (підрозділів) Національної поліції України, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень (далі - уповноважений поліцейський), матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі.
У відповідності до п. 1 Розділу ІІ вказаної Інструкції уповноважені поліцейські розглядають справи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, передбачені частинами першою - третьою статті 122 (перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів, проїзду на заборонний сигнал світлофора, порушення правил зупинки, стоянки, порушення установленої для транспортних засобів заборони рухатися смугою для маршрутних транспортних засобів, тротуарами чи пішохідними доріжками, виїзду на смугу зустрічного руху), та частиною першою статті 123 (порушення правил руху через залізничний переїзд, крім в'їзду на залізничний переїзд у випадках, коли рух через переїзд заборонений) КУпАП (далі - адміністративні правопорушення). Справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем оброблення та обліку таких правопорушень в уповноваженому органі (підрозділі) Національної поліції України.
Згідно з п. 3 Розділу ІІ вказаної Інструкції при опрацюванні уповноваженим поліцейським матеріалів автоматичної фіксації та встановлення факту учинення адміністративного правопорушення, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції, цим уповноваженим поліцейським виноситься сформована Системою в автоматизованому режимі адміністративна постанова без складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пп. 1) п. 6 Розділу ІІ вказаної Інструкції за результатами опрацювання на першому етапі (рівні) матеріалів автоматичної фіксації уповноважений поліцейський: за наявності доказів у справі про адміністративне правопорушення, відповідності символів номерного знаку зафіксованого транспортного засобу, наявності та повноти інформації про зафіксований транспортний засіб і про відповідальну особу, або особу, яка ввезла на територію України транспортний засіб, зареєстрований за межами України, відсутності інформації про протиправне використання зафіксованого транспортного засобу або його номерних знаків іншими особами та відсутності обставин, що виключають адміністративну відповідальність особи, з використанням засобів Системи виносить адміністративну постанову, зміст якої відповідає вимогам статті 283 КУпАП, з підтвердженням прийнятого рішення шляхом накладення цифрового підпису.
Законом України «Про дорожній рух», а саме статтею 4 визначена компетенція Кабінету Міністрів України у сфері дорожнього руху. До компетенції Кабінету Міністрів України у сфері дорожнього руху належить: підготовка проектів законів, нормативних актів з питань дорожнього руху та його безпеки, а також відповідальності за їх порушення на території України; визначення порядку функціонування системи фіксації правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі.
Отже, постановою Кабінету Міністрів України №833 від 10.11.2017 затверджений, зокрема, Порядок функціонування системи фіксації адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів» від 14 листопада 2018 р. № 1197 визначено процедуру внесення до Єдиного державного реєстру транспортних засобів відомостей про належного користувача транспортного засобу.
Частина 1 ст. 122 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність, зокрема, за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину. Частина 3 ст. 122 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність, зокрема, за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на п'ятдесят кілометрів на годину.
Згідно із приміткою суб'єктом правопорушення в цій статті є особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення, а в разі вчинення передбачених частинами першою - третьою цієї статті правопорушень у виді перевищення обмеження швидкості руху транспортних засобів, проїзду на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху, порушення правил зупинки, стоянки, а також установленої для транспортних засобів заборони рухатися смугою для маршрутних транспортних засобів, тротуарами чи пішохідними доріжками, виїзду на смугу зустрічного руху, якщо зазначене правопорушення зафіксовано в автоматичному режимі, а також у разі порушення правил зупинки, стоянки транспортних засобів, якщо зазначене правопорушення зафіксовано в режимі фотозйомки (відеозапису), - відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України. У разі внесення змін до постанови про накладення адміністративного стягнення з підстав, встановлених абзацом третім частини першої статті 279-3 цього Кодексу, суб'єктом цього правопорушення може бути особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення, зафіксованого в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису).
14 липня 2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» №596-УІІІ, що дозволяє накладення штрафів за порушення правил дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі.
Статтею 14-2 КУпАП передбачено, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача, відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні, на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за. якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Відповідальна особа, зазначена у частині першій цієї статті, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), у випадках, передбачених статтею 279-3 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 279-3 КУпАП відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою по справі про адміністративне правопорушення законної сили: ця особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу; особа, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.
Аналогічну норму закону, щодо звернення відповідальної особи у 20 денний календарний день містить також ст. 14-1, 279-3 КУпАП, розділ III Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі» затвердженої наказом МВС №13 від 13.01.2020.
Як вбачається з обставин цієї справи, транспортний засіб - автомобіль, марки KIA SPORTAGE з державним номерним знаком НОМЕР_1 2019 року випуску, відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_1 .
Водночас, з 03 серпня 2021 року зазначеним автомобілем позивач не міг користуватися, оскільки він перебував у володінні державного підприємства «СЕТАМ» для реалізації з торгів, що у свою чергу виключає можливість здійснення позивачем порушення правил дорожнього руху.
Отже, доводи апелянта не знайшли підтвердження під час апеляційного розгляду справи, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки суд залишає рішення суду першої інстанції без змін, підстави для перерозподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів, -
Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції залишити без задоволення.
Рішення Обухівського районного суду Київської області від 16 серпня 2022 року у справі №372/1654/22 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач О.М. Кузьмишина
Судді Т.Р. Вівдиченко
Л.О. Костюк