Постанова від 19.10.2022 по справі 620/3831/22

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/3831/22 Суддя першої інстанції: Падій В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2022 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача - Степанюка А.Г.,

суддів - Бужак Н.П., Кобаля М.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу НОМЕР_1 Прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України на прийняте за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 липня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2022 року ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до НОМЕР_1 Прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (далі - Відповідач, НОМЕР_1 Прикордонний загін) про:

- визнання протиправними дій НОМЕР_1 Прикордонного загону щодо відмови в оформленні та поданні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язання НОМЕР_1 Прикордонного загону оформити та подати необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.07.2022 позов задоволено повністю. При цьому суд першої інстанції виходив з того, що при призначенні пенсії за вислугу років враховується пільгова, а не календарна їх вислуга.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обгрунтування своїх доводів зазначає, що, по-перше, судом не було направлено на адресу Відповідача копії ухвали про відкриття провадження у справі, чим позбавлено останнього права на подачу відзиву, по-друге, судом не враховано, що НОМЕР_1 Прикордонний загін є неналежним відповідачем у цій справі, оскільки відповідальним органом за прийняття та направлення заяви Позивача є Адміністрація Державної прикордонної служби України, по-третє, право на пенсію за вислугу років пов'язується саме з календарною, а не пільговою вислугою.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.08.2022 відкрито апеляційне провадження у справі та встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу.

Відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2022 справу призначено до розгляду у порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції - скасуванню, з огляду на таке.

Вирішуючи цей спір по суті, суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_2 звільнено зі служби за підпунктом «а» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із закінченням строку контракту) відповідно до витягу з наказу від 14.12.2021 № 698-ОС. Календарна вислуга років станом на 14.12.2021 складає 22 роки 04 місяці 10 днів, на пільгових умовах, 11 років 08 місяців 24 дні, всього 34 роки 01 місяць 04 дні (а.с. 10).

11.12.2021 Позивач звернувся до Відповідача із заявою про оформлення всіх необхідних документів і подання про призначення пенсії за вислугу років та направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області відповідно до пункту «а» частини 1 стаття 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За наслідками розгляду заяви Відповідач листом від 21.01.2022 №122/К-17-8 відмовив Позивачу у оформленні документів і подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оскільки підстав для призначення пенсії за вислугу років не має, так як календарна вислуга років Позивача на 14.12.2021 складає 22 роки 04 місяці 10 днів при необхідних 25 років, встановлених статтею 12 Закону України 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 8-9).

На підставі встановлених вище обставин, виходячи з системного аналізу приписів ст. ст. 19, 46, 64 Конституції України, ст. ст. 1, 12, 17, 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей до вислуги років для призначення пенсій» (далі - Порядок №393), а також ряду правових позицій Верховного Суду, суд першої інстанції прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що пільгова вислуга зараховується при визначенні права на призначення пенсії за вислугу років.

Однак з такими висновками суду першої інстанції не можна погодитися з огляду на таке.

Згідно п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Відповідно до ст. 17-1 наведеного Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом «в» пункту 3 Порядку №393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, зокрема, на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком у справах охорони державного кордону України.

Суд першої інстанції правильно вказав на те, що, вирішуючи справу № 805/3923/18-а, Верховний Суд у постанові від 03.03.2021 дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Таке правове регулювання та наведені вище висновки Верховного Суду у справі № 805/3923/18-а дозволяють зробити висновок про те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону і положенням цього Закону не суперечить.

Разом з тим, судом першої інстанції не було враховано, що Порядок подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Пунктом 1 указаного Порядку передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом 2262-12, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Згідно п. 12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Затверджена наказом МВС України від 17.09.2018 №760 Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (далі - Інструкція №760) визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з, зокрема, оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 3 розділу І згаданої Інструкції передбачено, що уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Відповідно до п. 1 розд. ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи, зокрема, організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.

Згідно п. 1 розд. III Інструкції уповноважені структурні підрозділи, зокрема, приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії; здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії; здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів; у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи.

Отже, саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими із служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України або відмовити у такому поданні.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права наведений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі №537/1980/16-а.

Колегія суддів звертає увагу, що у листі від 21.01.2022 №122/К-17-8 Відповідач звертав увагу Позивача як на те, що його календарна вислуга років становить менше від законодавчо встановленої для неї вимоги, так і на те, що у НОМЕР_1 Прикордонного загону немає підстав для направлення до органів Пенсійного фонду України матеріалів для призначення пенсії за вислугу років, оскільки останній не є уповноваженим структурним підрозділом (а.с. 8-9).

Оскільки обставини належності Відповідача до уповноваженого структурного підрозділу були залишені поза увагою суду першої інстанції, колегія суддів з метою належного встановлення обставин цієї справи та доводів апеляційної скарги ухвалою від 28.09.2022 зобов'язала НОМЕР_1 Прикордонний загін надати суду належним чином засвідчену копію положення про НОМЕР_1 Прикордонний загін імені князя Володимира Великого (Військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України, а також відомості про структурні підрозділи останнього. Крім того, цією ж ухвалою суд зобов'язав Державну прикордонну службу України надати відомості про уповноважені структурні підрозділи, на які покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, та інформацію про створення такого підрозділу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України.

На виконання вимог цієї ухвали Відповідачем направлені пояснення, в яких останнім зазначено, що він жодним нормативним актом не віднесений до уповноважених структурних підрозділів у розумінні Порядку №3-1 та Інструкції №760.

Крім того, на виконання вимог згаданої ухвали Адміністрацією Державної прикордонної служби України направлено лист від 06.10.2022 №11-31721/0/6-22-Вих, яким повідомлено, що з 2007 року єдиним уповноваженим структурним підрозділом, на який покладаються функції з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено фінансово-економічне управління Адміністрації Державної прикордонної служби України.

На підтвердження цих пояснень Адміністрацією Державної прикордонної служби України надано копію наказу від 26.04.2019 №446, пунктом 1 якого визначено Департамент фінансово-економічного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України єдиним уповноваженим структурним підрозділам, на який покладаються функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та членам їхніх сімей.

Разом з тим, матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 не звертався з відповідною заявою до Департаменту фінансово-економічного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України, який є уповноваженими структурними підрозділами Державної прикордонної служби України, через який подаються заяви про призначення пенсії за вислугу років.

У свою чергу, як було встановлено раніше, НОМЕР_1 Прикордонний загін не належить до уповноваженого структурного підрозділу, через який подаються заяви про призначення пенсії за вислугу років, у розумінні Порядку №3-1 та Інструкції №760, і ці обставини не були взагалі враховані судом першої інстанції.

З урахуванням наведеного колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог до НОМЕР_1 Прикордонного загону, оскільки останній не належить до визначених Державною прикордонною службою України уповноважених структурних підрозділів, а відтак не наділений компетенцією щодо вирішення питання про оформлення та направлення до органів Пенсійного фонду України матеріалів про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Таким чином, зважаючи на встановлені вище обставини звернення до суду із цим позовом до НОМЕР_1 Прикордонного загону, який не є уповноваженим органом щодо спірних правовідносин, що було залишено поза увагою Чернігівського окружного адміністративного суду та мало своїм наслідком розгляд справи по суті без урахування належного суб'єктного складу сторін, колегія суддів вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Поряд з викладеним колегія суддів відхиляє посилання Апелянта на те, що судом першої інстанції не було направлено на його адресу копії ухвали від 14.06.2022 про відкриття провадження у справі, оскільки згідно довідки про доставку електронного листа документ «Ухвала про відкриття провадження (спрощене без виклику сторін)» від 14.06.2022 у справі №620/3831/22 було доставлено до електронного кабінету Відповідача 15.06.2022 (а.с. 21). Указане, з урахуванням позиції Верховного Суду у постанові від 10.08.2022 у справі № 440/931/21, свідчить про належне виконання судом обов'язку з направлення копії судового рішення учасникам справи.

Щодо вимоги апеляційної скарги про стягнення з Позивача витрат, пов'язаних із сплатою судового збору за подання апеляційної скарги, судова колегія зауважує, що в силу ч. 2 ст. 139 КАС України такі витрати на користь суб'єкта владних повноважень з фізичної особи присудженню не підлягають.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Приписи п. п. 1, 4 ч. 1 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при прийнятті рішення неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також порушено норми процесуального права, що стали підставою для невірного вирішення справи. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду - скасувати.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу НОМЕР_1 Прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України - задовольнити повністю.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 липня 2022 року - скасувати.

Прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач А.Г. Степанюк

Судді Н.П. Бужак

М.І. Кобаль

Повний текст постанови складено 19 жовтня 2022 року.