Справа № 559/2627/22
Номер провадження 3/559/1385/2022
20 жовтня 2022 року місто Дубно Рівненська область
суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Ралець Р.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Республіки Італія, жит. АДРЕСА_1 ,
завчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП,
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №100812 від 08.09.2022, 20.08.2022, близько 15 год. 00 хв. гр.. ОСОБА_1 вчинив дрібне хуліганство відносно гр. ОСОБА_2 , у дворі будинку АДРЕСА_2 , а саме: штовхав та шарпав за одяг.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що адміністративний матеріал слід повернути на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до ст.277 КУПАП справи про адміністративні правопорушення передбачені ст.173 КУпАП розглядаються протягом доби.
Матеріали справи надійшли до суду, лише 20.10.2022 та мають бути розглянуті протягом доби з дня їх надходження.
Згідно ч.1ст. 260 КУпАП з метою забезпечення своєчасного і правильного розгляду справи про адміністративне правопорушення допускається адміністративне затримання особи.
Оскільки суддя позбавлений можливості повідомити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності про розгляд справи та розглянути справу протягом доби, то є підстави для повернення справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.173КУпАП до Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області для належного оформлення та дотримання вимогст.260 КУпАП
Окрім того, суд звертає увагу на те, що до адміністративних матеріалів не долучений жодний документ, який посвідчує особу порушника.
Матеріали справи не містять інформації про те, чи притягався ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, відповідна графа у протоколі не заповнена.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до п.4 Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року №23-рп/2010 конституційний принцип правової держави передбачає встановлення правопорядку, який повинен гарантувати кожному утвердження і забезпечення прав і свобод людини (статті1,3, частина друга статті19 Основного Закону України). Конституція України визначає основні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх дотримання і захисту, зокрема: … юридична відповідальність особи має індивідуальний характер (частина друга статті 61); конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України(частина перша статті 64).
У відповідності до п.4.1 вказаного рішення, Конституційний Суд України дійшов висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
В сенсі Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, притягнення особи до адміністративної відповідальності розцінюється як «кримінальне обвинувачення», оскільки адміністративні правопорушення мають ознаки притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні ст. 6 Конвенції. Таку позицію висловив Європейський суд з прав людини в рішенні по справі Надточій проти України від 15.05.2008 р.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
З протоколу про адміністративне правопорушення не вбачається, що працівниками поліції був дотриманий порядок роз'яснення особі, що притягується до адміністративної відповідальності її прав та обов'язків, оскільки, існує окремий порядок складання протоколів про адміністративне правопорушення відносно осіб, котрі є громадянами інших держав.
З матеріалів справи вбачається, що співробітниками поліції під час оформлення матеріалів даної адміністративної справи не були забезпечені права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП, зокрема право користуватися послугами перекладача, якщо така особа не володіє мовою, якою ведеться провадження. В даному випадку, після встановлення уповноваженою посадовою особою того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не володіє державною мовою в достатньому обсязі для свого належного та ефективного захисту, повинна була діяти у відповідності з вимогами п.12 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України № 1376 від 06 листопада 2015 року, якими встановлено, що у разі якщо особа, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача. При цьому, матеріали справи не містять даних про те, що ОСОБА_1 володіє українською мовою, а також відсутні дані стосовно залучення перекладача при складанні вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення.
Виявлені недоліки позбавляють можливості всебічно і повно з'ясувати обставини справи, а відтак вирішити справу у відповідності до закону.
За таких обставин, оскільки наведені вище порушення є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості здійснити своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, як цього вимагає ст. 245 КУпАП та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне і обґрунтоване рішення по ній, зазначені матеріали адміністративної справи, які неналежно оформлені, підлягають поверненню до органу, який порушив адміністративне провадження для належного оформлення.
При цьому, вважаю за необхідне попередити начальника Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області про належне виконання постанови судді Дубенського міськрайонного суду Рівненської області, а також про те, що у разі подальшого ігнорування рішень суду матеріали справи будуть направлені до ГУНП в Рівненській області для належної організації виконання постанови суду та проведення службового розслідування.
Керуючись ст.ст. 256, 283 КУпАП, -
адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.173 КУпАП - повернути до Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області - для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Постанова набрала законної сили 20.10.2022.
Суддя Р.В.Ралець