Справа № 127/19435/22
Провадження № 3/127/6463/22
18 жовтня 2022 рокум. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі головуючого судді Бойко В.М., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП -невідомо, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.ст. 124, 122-4 КУпАП, -
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4 та ст. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення Серія ДПР18 №264744 від 29.08.2022 року, 24.08.2022 року о 12 год. 21 хв. в м.Вінниці по вул.Привокзальна, буд.1, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом Honda, д.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись заднім ходом, не дотрималася безпечного інтервалу та допустила зіткнення з припаркованим транспортним засобом Ford, д.н.з. НОМЕР_2 , чим завдала механічних пошкоджень транспортному засобу.
Крім того, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення Серія ДПР18 №285195 від 29.08.2022 року, 24.08.2022 року о 12 год. 21 хв. в м.Вінниці по вул.Привокзальна, буд.1, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом Honda, д.н.з. НОМЕР_1 , допустила наїзд на припаркований автомобіль Ford, д.н.з. НОМЕР_2 , після чого залишила місце ДТП до якого була причетна, чим порушив вимоги п. 2.10а Правил дорожнього руху.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушень не визнала, зазначила, що вона не мала умислу на вчинення ДТП та залишення місця вчинення правопорушення, оскільки не відчула будь-якого зіткнення з іншим транспортним засобом. Видимих пошкоджень на транспортних засобах немає. Потерпіла сторона притензій до неї немає.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Дослідивши всі обставини справ в їх сукупності, суд дійшов висновку, про доцільність об'єднання в одне провадження справ №127/19435/22 та №127/19437/22, оскільки обидва правопорушення вчинені однією особою - ОСОБА_1 . При цьому, об'єднаній в одне провадження справі, слід присвоїти №127/19435/22.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ст. 124 КУпАП наступає в разу порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Крім того, згідно зі ст. 122-4 КУпАП особа несе відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, виражається у залишенні місця дорожньо-транспортної пригоди особами, до якої вони причетні, а суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого або евентуального (непрямого) умислу.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в п. 1.10 ПДР України, під залишенням місця дорожньо-транспортної пригоди слід розуміти дії учасника дорожньо-транспортної пригоди, спрямовані на приховання факту такої пригоди або обставин її скоєння, які спричинили необхідність проведення працівниками поліції заходів щодо встановлення (розшуку) цього учасника та (або) розшуку транспортного засобу.
Як вбачається з пояснень, наданих ОСОБА_1 в судовому засіданні, остання не мала умислу залишати місце ДТП, оскільки не вчиняла ДТП та пошкоджень транспортного засобу немає. Потерпіла сторона будь-яких притензій до неї немає, як вбачається із заяви ОСОБА_2 (а.с.15).
Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 умисно залишила місце пригоди.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справам «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово вказує, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Таким чином наявні підстави вважати, що в діях ОСОБА_1 відсутній прямий умисел на залишення місця транспортної пригоди з умислом навмисного уникнути відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, а відтак в її діях відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, яка має утворювати його склад у сукупності з іншими обставинами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, здійснюючи аналіз наданих суду доказів у їх сукупності, з урахуванням принципу презумпції невинуватості, закріпленого у статті 62 Конституції України, а також з точки зору належності, допустимості та достовірності, сукупності зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд дійшов висновку, що об'єктивними даними не підтверджено винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтями 122-4 та 124 КпАП, а тому відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КпАП провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст. 22, 36, 122-4, 124, 221, 268, 276, 279, 283, 284, 287 КУпАП, суд
Справу про адміністративне правопорушення №127/19435/22 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.122-4 КУпАП об'єднати в одне провадження зі справою про адміністративні правопорушення за №127/19437/22 про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, та присвоїти об'єднаній в одне провадження справі №127/19435/22.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП -невідомо, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 122-4 та 124 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу та події правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: