Справа № 161/14505/22
Провадження № 2-о/161/320/22
20 жовтня 2022 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :
головуючого - судді Гриня О. М.,
за участю секретаря судового засідання Остимчук О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту смерті,
19 жовтня 2022 року заявник ОСОБА_1 звернулась в суд із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України. Вказана заява передана на розгляд судді Гриню О. М. 20 жовтня 2022 року.
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що її чоловік, старший лейтенант ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час оборони міста Маріуполь Донецької області, що підтверджується довідкою про загибель військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України №40/57/9/2-272 від 30 травня 2022 року. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану вона не може, оскільки факт смерті чоловіка відбувся на тимчасово окупованій території України, де наразі відсутня можливість отримати медичний документ про смерть. Наведене зумовлює необхідність звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України. Також заявник вказує, що встановлення вищевказаного факту необхідне їй для державної реєстрації смерті чоловіка, проведеної державним органом України.
На підставі наведеного заявник просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: Україна, Волинська область, Горохівський район, село Пірванче, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Маріуполь, Україна, у віці 47 років.
Ухвалою судді від 20 жовтня 2022 року відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, попередньо подала суду заяву про розгляд справи без її участі, вимоги заяви підтримує, просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду (ч. 2 ст. 317 ЦПК України).
Враховуючи наведену норму процесуального закону, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи на підставі наявних доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення з таких підстав.
Предметом розгляду заяви є встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Суд встановив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , одружились 06 серпня 1997 року, шлюб між ними зареєстрований відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області. Наведене підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , повторно виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) 27 квітня 2022 року (а. с. 13).
З копії довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України №40/57/9/2-272 від 30 травня 2022 року встановлено, що командування військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України в особі командира військової частини полковника ОСОБА_4 засвідчує факт смерті старшого лейтенанта ОСОБА_2 . Смерть констатована ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_2 загинув під час ведення оборони міста Маріуполь (а. с. 14).
З копії паспорта громадянина України ОСОБА_2 НОМЕР_3 встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Пірванче Горохівського району Волинської області (а. с. 7-8).
Згідно з п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч.1ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Згідно з ст.18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Установлено, що Маріупольська міська територіальна громада та Маріупольський район у Донецькій області входять до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 вересня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13 вересня 2022 року № 206).
За приписами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.
Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту цивільного стану орган державної реєстрації актів цивільного стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.
З матеріалів справи суд встановив, що встановлення факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації смерті її чоловіка.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 загинув на території України, яка є тимчасово окупованою, то після його смерті, заявник не може отримати свідоцтво про смерть відповідного зразку для реєстрації факту смерті на території України. З метою захисту законних прав та інтересів заявника, суд дійшов висновку про задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Маріуполь, Україна.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі ст.ст. 3, 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись ст.ст.10, 12, 27, 77, 81, 263-265, 315-317 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: Україна, Волинська область, Горохівський район, село Пірванче, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Маріуполь Донецької області, Україна, у віці 47 років.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Заявник: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 );
Заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (місцезнаходження: м. Луцьк, пр. Соборності, 18).
Дата складення повного рішення суду: 20 жовтня 2022 року.
Суддя
Луцького міськрайонного суду О. М. Гринь