Рішення від 27.09.2022 по справі 629/46/22

Справа № 629/46/22

(2/199/1817/22)

РІШЕННЯ

Іменем України

27 вересня 2022 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючого - судді Богун О.О.,

при секретареві Буточкіній М.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про визнання акту протиправним, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про визнання акту протиправним, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовуючи тим, що позивач є співласником домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 . За даною адресою, Позивач є споживачем послуг з газопостачання, що надаються АТ Оператор газорозподільної системи «Харківгаз».

29.09.2006 року Лозівською філією «Харківгаз» був складений дефектний акт вилучення або заміни побутового газового лічильника в якому зазначено, що був замінений газовий лічильник після перевірки тип G6 заводський № 100131-96 за відсутності виявлених технічних неісправностей.

02.07.2021 року працівниками Відповідача, при огляді лічильника газу за адресою: АДРЕСА_1 , було заявлено підозру на порушення повірчого тавра та складано Акт про виявлення порушення № 004524.

Цього ж дня, було складено Акт про порушення № КН 004524 та Акт № 004524 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи.

Згідно протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 23 вересня 2021 року було визнано Акт про порушення № 4524 від 02.07.2021 таким, що відповідає Кодексу ГРМ та вирішено провести донарухування об'ємів та суми вартості необлікового пророднього газу за цінами закупівлі природнього газу АТ «Харківгаз» протягом періоду з 02.01.2021р. по 01.07.2021р. в обсязі 4213,31 м.куб., вартістю 39978,86 грн.

В жовтні місяці 2021 р. позивач отримала засобами поштового зв'язку Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості згідно якого було нараховано вартість не облікованого об'єму природного газу у розмірі 39 978,86 грн. за період з 02.01.2021р. по 01.07.2021 року.

08.07.2021 р. комісією АТ «Харківгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» проведено експертизу ЗВТ та пломб, на підставі якої було складено Акт експертизи лічильника газу № 960, згідно з яким встановлено невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника. Існує доступ до відлікового механізму; Цілісність відлікового механізму - Не пошкоджений; Механічні пошкодження та інше - Інші пошкодження відсутні, у зв'язку з чим лічильник газу визнано непридатним до застосування.

На думку позивача зміст зазначеного Акта свідчить про те, що комісія не здійснювала дослідження цілісності відлікового механізму, не встановлювала наявність механічних пошкоджень, тиску, герметичність чи значення похибки лічильника. Зміст оскаржуваного Акта експертизи свідчить, що єдиним аспектом роботи лічильника газу, який було досліджено Комісією, стала невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу, у зв'язку з чим лічильник газу визнано непридатним до застосування.

Натомість в Акті експертизи лічильника газу № 960 від 08.07.2021 р. не зазначено, що під час проведення експертизи лічильник газу вскривався, а Комісія не здійснювала дослідження цілісності відлікового механізму, не встановлювала наявність механічних пошкоджень, тиску, герметичність чи значення похибки лічильника. Таким чином, на думку позивача під час проведення експертизи лічильника газу Комісія порушила норми пункту 3.3.3.2 Положення про проведення експертизи лічильника, внаслідок чого дійшла помилкового висновку про наявність втручання у роботу засобу вимірювальної техніки.

Таким чином, експертиза лічильника газу, за результатами якої було складено оскаржуваний Акт, була проведена неповно, не об'єктивно та упереджено, а її висновки є помилковими у зв'язку з тим, що він складений з порушенням норм, встановлених п. 5 глави 10 розділу X кодексу ГРМ.

З Акту експертизи лічильника газу від 08.07.2021 р. № 960 вбачається, що сліди механічного впливу на внутрішніх поверхнях корпусу відлікового механізму та поверхнях частин механізму відлікового механізму газового лічильника №100131 відсутні.

Кодексом газорозподільних систем встановлено, що для кваліфікації виявленого порушення, саме як «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» необхідна наявність цілого складу факторів.

Тобто, для здійснення нарахування необлікованого об'єму природного газу, зокрема слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Втім, Акт експертизи від 08.07.2021 р. свідчить про те, що на наданому на експертизу лічильнику газу не було виявлено слідів впливу на відліковий механізм.

У зв'язку з викладеним позивачка просить суд визнати протиправним Акт експертизи лічильника газу від 08.07.2021 № 960, складений комісією при Акціонерному товаристві «Харківгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» та визнати протиправними дії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» з нарахування ОСОБА_1 вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» в сумі 39978,86 грн. за період з 02.01.2021 року по 01.07.2021 року відповідно до Акта-розрахунку від 23.09.2021 року; зобов'язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» призначити ОСОБА_1 оплату за користування газопостачанням відповідно до показників лічильника.

Ухвалою судді Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 13.01.2022 року відкрито провдження по справі та визначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

04 листопада 2021 року представником відповідача Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» надано до суду відзив на позовну заяву в якому останній заперечував проти позову в повному обсязі, посилаючись на те, що ніяких порушень з боку відповідача не має, та права позивача не були порушенні.

Відповідно до розпорядження Верховного суду «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Запорізької, Харківської областей)» №16/0/9-22 від 06.04.2022 та відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану змінено територіальну підсудність судових справ Лозівського міськрайонного суду Харківської області на Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.06.2022 року, дана судова справа надійшла в провадження судді Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська Богун О.О.

Ухвалою суду від 27.06.2022 прийнято до провадження справу та визначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В судове засідання позивач не з'явився, про слухання справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву в якій заперечував проти позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та просив провести розгляд справи у його відсутність.

Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку письмовим доказам щодо їх належності, допустимості та достатності в їх сукупності, суд доходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є співласником домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 ( договір довічного утримання від 30 березня 2001 р., виданим приватним нотаріусом Лозівського районного нотаріального округу Харківської області, зареєстрованого в реєстрі за № 916).

Між ОСОБА_1 та АТ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКІВГАЗ" було укладено Договір технічного обслуговування системи газопостачання та газового обладнання від 22.10.2019 року № 32С610-18850-19.

ОСОБА_1 фактично користувався послугами з розподілу газопостачання, вчиняв дії щодо акцептування Типового договору з розподілу природного газу визнаючи таким чином наявність правовідносин, а відтак взаємних прав та обов'язків, що з них випливають, що свідчить про прийняття ним (акцептування) умов договору про надання послуг з розподілу природного газу з АТ «ХАРКІВГАЗ» на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.

Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п.1.1. Договору).

Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (п. 1.2. Договору).

Відповідно до предмету Типового Договору розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором (п.2.1. Договору).

Згідно першого речення п. 2.3. розділу II умов Типового Договору розподілу газу, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до першого речення п. 7 глави 8 розділу X Кодексу ГРМ, до демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу.

Згідно Акта про порушення № 4524 від 02.07.2021 року співробітниками АТ «Харківгаз» при проведенні огляду лічильника природного газу типу Октава G-4, заводський номер 100131, на території домоволодіння ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (Комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), яке полягало в унеможливленню виявлення дефекту лічильника шляхом зовнішнього огляду (ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра), а саме підозра на пошкодження повірчого тавра.

Главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що (п.2): У разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу,, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Щодо виявленого вищезазначеного порушення, було складено акт про порушення № 4524 від 02.07.2021 року, а також Акт про виявленні порушення № 4524 від 02.07.2021 року.

Згідно Акта про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи (Протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу) № 4524 від 02.07.2021 року, лічильник газу було запаковано з опломбуванням та відправлено в лабораторію АТ «Харківгаз» для проведення експертизи.

Експертиза лічильника газу комісією проводилась керуючись гл.10 Розділу X Кодексу ГРМ та відповідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 27.12.2005 року №619.

Відповідно до п.5 глави 10 Розділу X Кодексу ГРМ, під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Пунктом 8 глави 10 Розділу X Кодексу ГРМ визначено, що результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. У разі відмови від підпису будь- кого з членів комісії або споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.

Згідно Акта експертизи лічильника газу № 960 від 08.07.2021 року за результатами проведеної експертизи «лічильника природного газу типу Октава G-6, заводський номер 100131, зроблено висновок: «Несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника».

Згідно вказаного акта під час проведення експертизи, зокрема, встановлено: 1) відносно цілісності заводської пломби та повірчого тавра: - «Невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника. Існує доступ до відлікового механізму».

Також, відносно зазначеного лічильника ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» відповідно до Порядку проведення повірки була видана Довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/47858 від 08.07.2021 року, в якій зазначено, що «ЗВТ не відповідає вимогам п.п.6.4 Р50-071-98 «ЛІЧИЛЬНИКИ ГАЗУ ПОБУТОВІ. Методи та засоби повірки».

Підстава для визнання ЗВТ непридатним: «Невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування лічильника».

Названі порушення доводять несанкціоноване втручання в роботу лічильника, факт викривлення даних обліку природного газу.

Враховуючи вищевикладене, сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ) вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та відповідно є підставою для нарахування не облікованого спожитого газу.

Пунктом 11 глави 10 розділу X Кодексу передбачено, що відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом.

Главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що (п.8, п. 11): Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Пунктами 1, 5 глави 1 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, що приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.

Відповідно до вимог абзацу першого п.1 глави 6 Розділу X Кодексу ГРМ, власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно з положеннями, викладеними в пункті 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку газу а пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.

Оператор ГРМ відповідно до пунктів 2 - 3 Глави 2 Розділу І Кодексу газорозподільних систем виконує функції розподілу природного газу, забезпечення комерційного обліку природного газу, формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об'єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу тощо.

Першим реченням абзацу 1 пункту 2 Глави 1 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем визначено, що порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу.

Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу XI Кодексу газорозподільних систем норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу. При виявленні порушень по ГДП, ВБГ чи суміжному Оператору ГРМ, об'єкт якого підключений до ГРМ, дії та принципи щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу зазначеним суб'єктам аналогічні діям та принципам, визначеним цим розділом до споживача та несанкціонованого споживача.

Згідно з підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належить: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Згідно вимог абзацу першого та другого пункту 1 глави 3 Розділу XI Кодексу ГРМ: у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм не облікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Враховуючи вищезазначене, 23.09.2021 року на засіданні комісії Красноградського відділення АТ «ХАРКІВГАЗ» з розгляду актів про порушення та проведенні перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем (далі - Комісія з розгляду актів про порушення), на якому не був присутній Відповідач, було прийнято рішення: Акт про порушення № 4524 від 02.07.2021 року задовольнити повністю та провести донарахування об'ємів природного газу за цінами закупівлі природного газу АТ «ХАРКІВГАЗ» за період з 02.01.2021 року (з дня останнього контрольного зняття показань лічильника) по 01.07.2021 року в обсязі 4213,31 м3 вартістю 39978,86 грн., про що складено протокол засідання комісії та акт-розрахунок від 23.09.2021 року.

Відповідно до п.8 глави 9 Розділу X Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Враховуючи зазначене, тоді ж 23.09.2021 року на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, комісією прийнято рішення: провести розрахунок вартості робіт, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 5018,34 грн., які сплати Споживачу.

Розрахунок вартості робіт, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 5018,34 грн. проведено згідно наказів АТ «Харківгаз» від 05.06.2020 року №05.2Но-226-0620 «Про ціни на послуги по повірці та ремонту побутових лічильників газу та від 04.03.2020 року №05.2Но-102-0320 «Про ціни на одноразове технічне обслуговування та ремонт газового обладнання на замовлення».

Відповідно до п. 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке:

розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

розрахований відповідно до вимог цього розділу не облікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці.

Рішення комісії про задоволення Акта про порушення № 4524 від 02.07.2021 року прийнято 23.09.2021 року та Акт розрахунок-необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості складено 23.09.2021 року.

Таким чином, вартість об'єму необлікованого (донарахованого) природного газу в сумі 39978,86 грн. донарахований за період до 01.07.2021 року (за період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (липень 2021 року)), і має бути компенсована Позивачем Оператору ГРМ - АТ «ХАРКІВГАЗ».

Відповідно до вимог п.12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Протокол засідання комісії від 23.09.2021 року та Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) природного газу від 23.09.2021 року на суму 39978,86 грн., копію Акта експертизи лічильника газу, копію довідки про непридатність лічильника газу, розрахунок витрат проведення експертизи лічильника природного газу суму 5018,34 грн. та претензію щодо оплати витрат по експертизі на суму 5018,34 грн., Рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) природного газу в сумі 39978,86 грн. та Рахунок на оплату витрат по експертизи в сумі 5018,34 грн. було направлено ОСОБА_1 на його адресу поштою разом з Вимогою про погашення заборгованості за вих. № 610-Сл- 32948-0921 від 30.09.2021 року щодо сплати 39978,86 грн. вартості необлікованого (донарахованого) природного газу, отримано 01.10.2021 року.

Відповідно до ,ч. 1,6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з п.п. 4,5 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільної системи за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб(відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.

У постанові Першої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 17 березня 2021 року у справі № 314/259/18 (провадження 61-46918св 18), Споживач (далі - Позивач у справі) стверджував, що в роботу приладу обліку не втручався, цілісність пломб не пошкоджував, умови договору про надання послуг із газопостачання і Кодекс газорозподільних систем не порушував, просив суд визнати неправомірними дії Оператора ГРМ (далі - Відповідача) з нарахування та зобов'язання сплатити грошові кошти за не облікований (донарахований) об'єм природного, наведено такий правовий висновок, що твердження Позивача про те, що несанкціоноване втручання в роботу лічильника відбулося не з його вини, тому він не повинен нести відповідальності - не узгоджуються з положеннями, викладеними в пункті 4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, оскільки за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку газу (далі - ВОГ) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), та території або у приміщенні якого вони встановлені.

В розділі І Кодексу газорозподільних систем законодавець чітко вказав, що пошкодження пломб і є фактом, який підтверджує несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (засобів вимірюваної техніки). Наслідками цього втручання є донарахування вартості не облікованих (донарахованих) об'ємів природного газу.

Враховуючи вищевикладене, АТ «Харківгаз» діяло відповідно до законодавства України та в межах вимог передбачених Кодексом ГРС.

Станом на сьогоднішній день, жодних прав Позивача АТ «Харківгаз» не порушувало, а діяло відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Позивачем до позовної заяви не було надано жодного доказу, які б спростовували факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно зі ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.

Способами захисту цивільних прав та інтересів, можуть зокрема бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення та інші.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.

Згідно зі статтями 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 до АТ «ОГС «Харківгаз» про визнання противоправним акт експертизи лічильника газу від 08.07.2021 року № 960, складений комісією при АТ «Харківгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт»; визнання противоправними дії АТ «ОГС «Харківгаз» з нарахування Позивачу вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» в сумі 39978,86 грн. за період з 02.01.2021 року по 01.07.2021 року відповідно до акта-розрахунку від 23.09.2021 року; зобов'язання АТ «ОГС «Харківгаз» призначити Позивачу оплату за цінами користування газопостачанням відповідно до показників лічильника, безпідставними та необґрунтованими, зазначені в позовній заяві обставини не доводять протиправність та незаконність дій АТ «Харківгаз», у зв'язку з чим суд вважає відмовити у позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснено у відповідності до ст. 141 ЦПК України, судові витрати слід віднести на рахунок сторони що їх понесла.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про визнання акту протиправним, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок сторони, що їх понесла.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 27.09.2022 року .

Суддя О.О. Богун

27.09.2022