Справа № 726/1366/22
Провадження №3/726/1096/22
Категорія 295
12.10.2022 м. Чернівці
Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Проскурняк І. Г. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_1 , солдата військової частини НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП,
Згідно наданого на розгляд суду протоколу про адміністративне правопорушення № 69 від 09 вересня 2022 року, складеного щодо ОСОБА_1 за ч.4 ст. 172-11 КУпАП, останній, являючись солдатом військової служби за контрактом, що проходить військову службу на посаді навідника розвідувального взводу військової частини ОСОБА_1 , у порушення вимог законодавства, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, маючи намір ухилитися від несення обов'язків військової служби, через особисту недисциплінованість та несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов'язків, в умовах особливого періоду і воєнного стану, 20 серпня 2022 року не з'явився без поважних причин на службу з лікувального закладу до розташування військової частини НОМЕР_1 та залишився за місцем свого проживання до 25.08.2022 де проводив час на власний розсуд, не пов'язаний з проходженням військової служби, чим своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав пояснив, що що він знаходився на лікуванні в м. Івано-Франківськ , після того як його виписали з лікарні йому дали направлення на проходження МСЕК, яку він мав пройти 22 серпня 2022 року, оскільки 20 та 21 серпня 2022 року були вихідними днями, а вже 22 серпня 2022 він прибув на комісію МСЕК, оскільки мусив дозаповнити форму №88, у зв'язку із тим, що в процесі його лікування були виявлені нові стадії хвороби. Вказує також, що з 22 серпня по 24 серпня 2022 року проходив комісію і вже 25 серпня з'явився в частину.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов висновку про необхідність закриття провадження, у зв'язку із недоведеністю наявності складу інкримінованого адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП вказує, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 3 інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення протокол заповнюється державною мовою друкованим способом або від руки розбірливим почерком.
Помилкові та неправильні записи закреслюються однією лінією і засвідчуються підписами особи, щодо якої складається протокол, та уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол.
Не допускаються закреслення чи виправлення записів, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, щодо якої він складений.
Відповідно до ч. 3 інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення 1. Протокол про правопорушення, передбачені статтями 172-10-172-20 КУпАП, складається: командиром (начальником) військової частини або уповноваженим ним командиром підрозділу (далі - уповноважена посадова особа військової частини) у разі виявлення ним безпосередньо факту вчинення підлеглим військовослужбовцем (військовозобов'язаним) військового адміністративного правопорушення або отримання інформації про вчинення такого правопорушення від інших осіб; уповноваженою посадовою особою органу військового управління, органу управління Служби правопорядку, органу управління ДССТ у разі виявлення нею безпосередньо факту вчинення військовослужбовцем (військовозобов'язаним) військового адміністративного правопорушення або отримання інформації про вчинення такого правопорушення від інших осіб. Уповноважена посадова особа складає протокол не пізніше 24 годин з моменту виявлення військовослужбовця (військовозобов'язаного), що вчинив військове адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається військовослужбовцю (військовозобов'язаному), який притягується до адміністративної відповідальності.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, з яких вбачається, що правопорушення щодо військовослужбовця ОСОБА_1 , було виявлено 25 серпня 2022 року, що підтверджується рапортом заступника начальника штабу військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_2 №5045 від 25.08.2022 року, а протокол про вчинення ним адмінстративного правопорушення датуєються 06.09.2022 року, тобто пізніше ніж через 24 години з моменту виявлення військовослужбовця, що порушує вимоги вище вказаної інструкції.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.2 ст.62 Конституції України правопорушник не зобов”язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення, а відповідно до ч. 3 цієї ж статті обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Враховуючи викладене, за умов невиконання уповноваженими посадовими особами вимог нормативних актів, що регулюють провадження у справах, щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності, враховуючи, що невиконання вказаних приписів тягне за собою недійсність проведених процесуальних дій і можливість необґрунтованого притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, зважаючи на те, що його вина не випливає із сукупності ознак чи неспростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, вважаю за необхідне провадження у справі закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 247, 283, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння правопорушення передбаченого ч.4 ст. 172-11 КпАП України - закрити.
Постанова судді може бути оскаржена до Чернівецького Апеляційного суду через Садгірський районний суд м. Чернівці протягом 10-ти діб з дня її винесення.
СуддяІ. Г. Проскурняк