справа №176/2129/22
провадження №2-о/176/56/22
19 жовтня 2022 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Крамар О.М.,
з участю секретаря судових засідань Кіняк Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Жовті Води в залі суду цивільну справу №176/2129/22 провадження №2-о/176/56/22 за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Жовтоводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
19 жовтня 2022 року на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшла заява ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Жовтоводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
У своїй заяві заявниця посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Липці Харківського району помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с.Липці Харківського району Харківської області, Україна, який доводиться їй чоловіком, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 17.10.1970 року, актовий запис про шлюб №35 від 17.10.1970 року, складений по Липецькій сільській раді Харківського району Харківської області.
На час смерті її чоловіка, ОСОБА_2 , село Липці Харківського району Харківської області було розташовано на території, тимчасово не підконтрольній державній владі України, оскільки села Липецької територіальної громади перебували під російською окупацією від першого дня широкомасштабного нападу рф на Україну.
Враховуючи той факт, що території сіл Липецької територіальної громади Харківської області з 24 лютого 2022 року були повністю окуповані (тимчасово), там велися активні бойові дії та вони майже зруйновані, заявниця не мала змоги отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, будь-які документи, що підтверджують факт смерті чоловіка (лікарське свідоцтво про смерть або довідку). Тому встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , іншим чином, ніж у судовому порядку, неможливо.
Заявниця зазначає, що від початку російської окупації в селі Липці було відсутнє електропостачання і стабільний мобільний зв'язок, внаслідок пошкодження газогону припинилося постачання газу. Оскільки змоги ховати померлих на кладовищі, як це заведено згідно обряду, не було, то заявниця була змушена поховати чоловіка поряд з будинком на подвір'ї, позначивши місце поховання хрестом з табличкою із зазначенням даних покійного. Проте фото місця поховання чоловіка заявниця не мала можливості зробити через відсутність будь-яких належних технічних пристроїв. На той час заявниця мала змогу лише замовити в сільській церкві панахиду за упокій померлого чоловіка.
Єдине, що зуміла заявниця отримати, що підтверджує факт смерті її чоловіка на території, непідконтрольній на той час державній владі України, є рукописний акт про смерть від 04.04.2022 року, складений та підписаний місцевими жителями села, сусідами односельчанами, яким і зафіксований факт смерті ОСОБА_2 .
Побоюючись примусового вивезення російськими загарбниками мешканців тимчасово захоплених сіл Липецької територіальної громади до російської федерації та подальшого знущання над мирними громадянами України, заявниця відразу після смерті чоловіка була вимушена потайки з іншими сусідами-селянами виїхати за межі окупованої Липецької громади. На сьогоднішній день заявниця не має можливості повернутися до рідної домівки в рідне село Липці, оскільки її будинок майже повністю зруйновано.
Встановлення факту смерті в судовому порядку необхідно заявниці для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про смерть чоловіка, згідно чинного законодавства України.
Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 19 жовтня 2022 року по справі за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Жовтоводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України було відкрито провадження та справу призначено до судового розгляду на 14 год. 30 хв. 19 жовтня 2022 року.
Заявниця ОСОБА_1 , належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не з'явилась, надавши суду заяву про розгляд справи без її участі.
Заінтересована особа Жовтоводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання свого повноважного представника не направив.
Зважаючи, що згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України встановлено невідкладний розгляд справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, суд вважає за можливе провести розгляд заяви у відсутності заявника та заінтересованої особи, на підставі наявних у справі доказів та у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши подані заявником документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України встановлено, що Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника, та розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , 1950 року народження, з 17 жовтня 1970 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , 1949 року народження, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_1 , виданим Липецькою сільською радою Харківського району Харківської області. /а.с.7/
Заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована проживаючою у АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 . /а.с.4/
Європейський суд з прав людини, який у рішенні від 23 серпня 2016 року у справі «Дж. К. та інші проти Швеції» («J. K. AND OTHERS v. SWEDEN») зазначив, що «у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування «поза розумним сумнівом» («beyond reasonable doubt»). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням «балансу вірогідностей». Суд повинен вирішити, чи існує вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри».
В рішенні BENDERSKIY v. Ukraine 15.11.2007 р. суд також застосовує «баланс ймовірностей». У рішенні J.K. AND OTHERS v. SWEDEN 23.08.2016 р. ЄСПЛ вказує, що цей стандарт притаманний саме цивільним справам.
24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан, який продовжується на цей час. Відповідно до ст.82 ЦПК України, суд визнає загальновідомими обставинами проведення бойових дій безпосередньо на території села Липці Харківської області. Повномасштабне вторгнення агресора триває до цього часу та такі обставини доведенню не підлягають.
З Акту від 04 квітня 2022 року, засвідченого сусідами, які проживали в селі Липці на Першотравневій вулиці, а саме: ОСОБА_3 , 1959 року народження, ОСОБА_4 , 1954 року народження, ОСОБА_5 , 1976 року народження, вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . /а.с.8/
Відповідно до копії паспорту серії НОМЕР_2 , виданого 05 березня 2002 року Липецьким віділом УМВС України в Харківській області, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Липці Харківського району Харківської області та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . /а.с.5/
З пояснень заявниці у заяві вбачається, що у зв'язку з повною окупацією території сіл Липецької територіальної громади Харківської області з 24.02.2022 року та активними бойовими діями, заявниця не мала змоги отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, будь-які документи, що підтверджують факт смерті чоловіка (лікарське свідоцтво про смерть або довідку).
Враховуючи відсутність інших доказів і неможливість їх здобуття, суд дійшов висновку про встановлення факту смерті.
В основу рішення суд покладає пояснення дружини померлого, викладені у заяві, Акт сусідів про смерть ОСОБА_2 від 04.04.2022 року та факти, які ґрунтуються на загальновідомих обставинах щодо активних бойових дій у с.Липці Харківського району Харківської області.
Відповідно до ст. 3, 8, 9 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, непередбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та /або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Місце смерті ОСОБА_2 - с.Липці Харківського району Харківської області, є тимчасово окупованою територією України відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 вересня 2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25 квітня 2022 року (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13 вересня 2022 року № 206).
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , іншим чином, ніж у судовому порядку, неможливо.
Як зазначила заявниця у своїй заяві, встановлення факту смерті необхідно їй для реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про смерть чоловіка.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, тому слід встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , визнавши дату його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті: с.Липці Харківського району Харківської області.
Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України, рішення про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Оскарження такого рішення не зупиняє його виконання.
Судові витрати необхідно віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 1, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.5,10,12,13,76,81,259,263-265,315,317,319 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Жовтоводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 , уродженця с.Липці Харківського району Харківської області, визнавши дату його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті - село Липці Харківського району Харківської області, Україна.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду є підставою для видачі Жовтоводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , встановленого законодавством України зразка.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Повний текст рішення складено 19.10.2022 року.
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с.Сл.Луги, Чечельницького району Вінницької області, РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Жовтоводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (юридична адреса: Дніпропетровська область, м.Жовті Води, Площа Миру, 4).
Суддя