Ухвала від 05.07.2022 по справі 201/4064/22

Справа № 201/4064/21

Провадження № 1кс/201/1272/2021

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2022 року м. Дніпро

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції в м. Дніпро внесене під час досудового розслідування кримінального провадження № 22022130000000151 від 12.05.2022року клопотання слідчого 2 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях старший лейтенант юстиції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 про дозвіл на затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дніпропетровська, громадянина України, уродженцю м. Луганськ, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , іпн № НОМЕР_1 , раніше не судимомупідозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.110, ч. 2 ст. 260 та ч. 1 ст. 438КК України

В судовому засіданні приймали участь

прокурор ОСОБА_4

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання слідчого 2 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях старший лейтенант юстиції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 про дозвіл на затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1

В обґрунтування клопотання слідчий вказав на те, що 07.10.2014 самопроголошеним головою незаконного збройного формування «ЛНР» виданий указ за № 15, згідно з яким створено незаконне військове формування «Народна міліція ЛНР», на яке покладено функції здійснення збройного опору силам АТО на території Луганської та Донецької областей та забезпечення захисту життєдіяльності зазначеної окупаційної адміністрацій РФ т.зв. «ЛНР» від зовнішніх загроз.

Відповідно до п. 1 ст. 1 т.зв. Закону «ЛНР» «Об обороне» від 22.05.2015 під обороною розуміється система політичних, економічних, військових, соціальних, правових та інших заходів з підготовки до збройного захисту та збройний захист Луганській Народної Республіки, цілісності і недоторканності її території, а також відповідно до п. 4 ст. 1 цього закону з метою оборони створюється «Народна міліція Луганської Народної Республіки». У 2015 році у складі т.зв. «Народної міліції ЛНР» створено структурні підрозділи - « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яким, за рішенням представників незаконних збройних формувань «ЛНР» окупаційної адміністрацій РФ, доручено проведення набору осіб для їх участі у здійсненні збройного опору силам АТО/ООС, проведення артилерійських обстрілів та залякування цивільного населення на території лінії зіткнення в Луганській області, з метою спонукання до участі у незаконній діяльності вказаної окупаційної адміністрацій РФ.

З жовтня 2021 року (більш точну дату та час встановити в ході досудового розслідування не виявилось можливим) громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розуміючи протиправний характер своїх дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел, спрямований на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, з мотивів несприйняття соціальної та економічної політики діючої влади, вирішив вступити до т.зв. «структурного підрозділу силового блоку «ЛНР», що підпорядковується та координується окупаційною адміністрацією Російської Федерації та взяти безпосередню участь у ньому шляхом участі в діяльності незаконно утвореного збройного органу влади «ЛНР» - у т.зв. «Народній міліції ЛНР».

Реалізуючи свій злочинний намір, усвідомлюючи неможливість одноособового виконання своїх злочинних дій, ОСОБА_5 у жовтні 2021 року (більш точну дату та час встановити не виявилось можливим) вступив у злочинну змову з іншими невстановленими досудовим розслідуванням членами незаконного збройного формування т.зв. «Народної міліції ЛНР», щодо яких здійснюється досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях, ініціював та надав згоду на призначення його до т.зв. «Народної міліції ЛНР» на посаду «військового комісара» у т.зв. «військовому комісаріаті ЛНР», що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , та зобов'язався дотримуватися правил поведінки, встановлених у ньому і виконувати визначені йому функції з організації діяльності та загального керівництва « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що полягає у впровадженні насильницької «державної» політики виконання відповідно до псевдо нормативно-правових актів так званої «ЛНР» несення військової служби.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 , у період з жовтня 2021 року по теперішній час, більш точну дату та час в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, обіймаючи посаду «військового комісара ЛНР», здійснюючи керівництво зазначеної незаконної установи та використовуючи надані представниками окупаційної влади Російської Федерації владу та повноваження, діючи всупереч Конституції України та нормативно-правових актів України, вчиняє дії на підтримку режиму окупації частини Луганської області та функціонування псевдодержавного утворення «ЛНР», розповсюдження та застосування юридично нікчемних законодавчих та нормативно-правових актів так званої «ЛНР» та примусового виконання встановлених окупаційною адміністрацією Російської Федерації правил поведінки, тобто дії, направлені на порушення територіальної цілісності України.

Так, починаючи з жовтня 2021 року ОСОБА_5 , достовірно усвідомлюючи, що система так званих органів влади «ЛНР» на чолі з так званим «головою ЛНР» діє всупереч Конституції України та нормативно-правових актів України, вступив та перебуває у складі «ЛНР», створює умови для функціонування «ЛНР», виконує вказівки інших учасників «ЛНР», здійснює заходи встановлені злочинним планом організаторів «ЛНР» (щодо яких є окремі кримінальні провадження), та на організаційне сприяння діяльності окупаційної адміністрації Російської Федерації, а саме особисто в межах посадових обов'язків видає, контролює виконання наданих, обов'язкових для виконання підлеглими наказів, розпоряджень та вказівок, а також виконує вказівки учасників «ЛНР», відносно яких здійснюється досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях, спрямовані на функціонування системи так званих органів влади «ЛНР», які контролюються окупаційною адміністрацією Російської Федерації, чим умисно вчиняє дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Крім того встановлено, що ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення проти громадської безпеки за наступних обставин.

07.10.2014 самопроголошеним головою незаконного збройного формування «ЛНР» виданий указ за № 15, згідно з яким створено незаконне військове формування «Народна міліція ЛНР», на яке покладено функції здійснення збройного опору силам АТО на території Луганської та Донецької областей та забезпечення захисту життєдіяльності зазначеної окупаційної адміністрацій РФ т.зв. «ЛНР» від зовнішніх загроз.

Вказане формування має організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, його учасники озброєні вогнепальною зброєю, вибухівкою, а також мають тяжке військове озброєння та військову техніку. В зазначеному формуванні визначено механізм вступу до нього, порядок проходження служби, в кожному структурному підрозділі ставляться завдання щоденної діяльності, що полягає в здійсненні методами військових операцій силової підтримки незаконно створених структур «ЛНР», придушення організованого опору населення на окупованій території, депортації населення Луганської області, встановлення режиму військового стану, протистояння підрозділам Збройних Сил України та правоохоронних органів України, знищення їх живої сили і матеріальних засобів, а також скоєння інших тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень. Вказані формування дислокуються в різних населених пунктах і місцевостях на тимчасово окупованій частині Луганської області та мають загальну координацію керівництва.

Зокрема, в 2015 році у складі т.зв. «Народної міліції ЛНР» створено структурні підрозділи - « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яким, за рішенням представників незаконних збройних формувань «ЛНР» окупаційної адміністрацій РФ, доручено проведення набору осіб для їх участі у здійсненні збройного опору силам АТО/ООС, проведення артилерійських обстрілів та залякування цивільного населення на території лінії зіткнення в Луганській області, з метою спонукання до участі у незаконній діяльності вказаної окупаційної адміністрацій РФ.

З жовтня 2021 року (більш точну дату та час встановити не виявилось можливим) у громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел, направлений на прийняття активної участі у діяльності не передбаченого законом збройного формування «ЛНР», а саме у структурному підрозділі «Народної міліції ЛНР», що розташований у м. Луганськ, шляхом зайняття посади «військового комісара ЛНР».

При цьому ОСОБА_5 розумів, що як «ЛНР», так і «Народна міліція ЛНР» функціонують на території України незаконно, та що її учасники застосовують зброю, вчиняють терористичні акти, захоплення будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, вбивства людей, вибухи, підпали та інші дії (зокрема, артилерійські обстріли), які створюють небезпеку для життя та здоров'я людей, завдають значної майнової шкоди та призводять до настання інших тяжких наслідків, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, а також перешкоджають виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів України, військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань України, задіяними у проведенні АТО (пізніше операції Об'єднаних сил) на території Луганської області.

Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_5 , з жовтня 2021 року (більш точну дату та час встановити не виявилось можливим) усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, маючи умисел, спрямований на участь у діяльності непередбаченого законом збройного формування т.зв. «ЛНР», знаходячись у м. Луганськ Луганської області, надав згоду на призначення його до структурного підрозділу незаконного збройного формування «Народної міліції ЛНР» на посаду «військового комісара ЛНР», на якій здійснює загальне керівництво «військовими комісаріатами ЛНР», погодившись брату участь у діяльності незаконно створеного збройного формування т.зв. «ЛНР» окупаційної адміністрації РФ, підпорядковуватися ієрархії та дисципліні, правилам поведінки у цьому збройному формуванні.

Постійне місце перебування ОСОБА_5 визначено за адресою: АДРЕСА_2 , де розташовані районні та обласний « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

06 травня 2022 року ОСОБА_5 винесено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 260 та ч. 1 ст. 438 КК України.

12 травня 2022 року слідчим відділом 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.

Заслухавши прокурора, вивчивши матеріали кримінального провадження, суд вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню. При цьому суд виходить з наступного.

Підозрюваний ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110, ч. 2 ст. 260 та ч. 1 ст. 438 КК України.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризику, передбаченого у п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_5 , покладається необхідність запобігання подальшим спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду.

Так, Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 (затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2402-ІХ) у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введений воєнний стан із 05.30 години 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII - далі Закон, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно статті 10 Закону, у період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

Статтею 12-2 Закону визначено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Крім того, стаття 26 Закону визначає, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається

З огляду на викладене, враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органу досудового розслідування, а його участь в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу в силу ст.ст. 187, 193 КПК України є обов'язковою, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання та наявність правових підстав для затримання підозрюваного з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

На підстави викладеного, керуючись ст.ст.189-190 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Ухвала оскарженню не підлягає. Строк дії ухвали 6 місяців з дня її постановлення.

Слідчий суддя ОСОБА_1