ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
Справа № 201/4511/22
Провадження № 1-кс/201/2764/2022
07 жовтня 2022 р. м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в м. Дніпро клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні за № 22022050000002635, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.07.2022 відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина рф зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України,-
До суду надійшло клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу 2 управління(з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУСБ України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_6 , погодженого прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 .
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що ОСОБА_5 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 24.02.2022, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи умисно, з вищевказаних мотивів та метою, віддав наказ на вторгнення на територію України підпорядкованим військовим підрозділам ЗС РФ та інших НЗФ, які в цей час перебували на територіях РФ і тимчасово окупованих територіях Донецької області.
Після вторгнення підпорядкованих ОСОБА_5 збройних підрозділів ЗС РФ та інших НЗФ на територію України та захоплення ними ряду населених пунктів Донецької області, останній, у різні проміжки часу в період з 24.02.2022 по кінець травня 2022 року (точні дати в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у командних пунктах, що розташовувалися в населених пунктах Маріуполь, Мангуш, Кальчик, Шевченко, Жовтневе, Приазовське, Нікольське, Старий Крим Маріупольського району Донецької області, у тому числі за координатами 47.0656, 37.3134; 47.03144, 37.30072, та інших прилеглих до них населених пунктів Маріупольського району Донецької області, діючи умисно, з вищевказаних мотивів та метою, вирішував питання воєнного планування, координації й управління стосовно застосування цих підрозділів у збройній агресії РФ шляхом віддання їм наказів щодо продовження та ведення бойових дій, направлених на захоплення територій Донецької області, й контролював їх виконання.
Також, починаючи з 24.02.2022 по кінець травня 2022 року (точні дати в ході досудового розслідування не встановлено), на виконання наказів військово-політичного керівництва РФ, особовий склад вищевказаних підрозділів російських окупаційних військ під керівництвом ОСОБА_5 , перебуваючи на території Маріупольського району Донецької області, здійснював збройну агресію та вів бойові дії проти ЗС України з метою подальшої окупації Донецької області.
Далі, 28.03.2022 ОСОБА_5 , знаходячись у м. Маріуполі Донецької області, прибув на позиції підпорядкованих йому підрозділів російських окупаційних військ, що розташовувалися у Лівобережному районі м. Маріуполя Донецької області поблизу ПрАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь»», де на той момент були частково заблоковані українські військовослужбовці та цивільне населення, та зустрівся із так званим «Главой ДНР» ОСОБА_7 , Головою Чеченської Республіки РФ ОСОБА_8 та іншими представниками російських окупаційних військ. За результатами проведеної із вказаними збройними формуваннями РФ наради, останні обговорили та погодили план по захопленню вищевказаного заводу, його штурму та вбивства українських військовослужбовців, які знаходяться всередині, а також інших осіб, які чинитимуть опір.
31.03.2022 та 08.04.2022 ОСОБА_5 , знаходячись у м. Маріуполі Донецької області, на виконання завдань, поставлених Президентом РФ ОСОБА_9 , здійснив інспектування та перевірку позицій підпорядкованих йому військових підрозділів російських окупаційних військ, під керівництвом якого було здійснено т.зв. «зачистку» від українських військовослужбовців, які можливо знаходилися в інших районах м. Маріуполя Донецької області. Окрім того, ОСОБА_5 узгодив план дій з повного захоплення м. Маріуполя Донецької області, поставив нові завдання підлеглим військовим підрозділам стосовно посиленого штурму ПрАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь», а також безжалісного та безкомпромісного вбивства всього керівного складу українських військових підрозділів, які залишилися всередині вказаного заводу, та вирішував питання воєнного планування, координації й управління стосовно застосування цих підрозділів російських окупаційних військ шляхом віддання їм наказів щодо продовження та ведення бойових дій, направлених на захоплення інших територій та населених пунктів України.
Таким чином, ОСОБА_5 ,, перебуваючи на території Маріупольського району Донецької області, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема цивільного населення, з мотивів та метою безумовного виконання отриманих бойових наказів вищого керівництва РФ, приймав управлінські рішення та віддавав накази підпорядкованим йому підрозділам ЗС РФ, НЗФ «ДНР» та іншим формуванням російських окупаційних військ на ведення агресивної війни проти України та подальшого захоплення вищевказаних населених пунктів Донецької області. Внаслідок вчинення зазначених дій м. Маріуполь та інші населені пункти Маріупольського району Донецької області були захоплені військовослужбовцями ЗС РФ та представниками інших підрозділів російських окупаційних військ, що входять до їх складу.
Вторгнення ЗС РФ та інших підрозділів російських окупаційних військ, що входять до їх складу, на територію України супроводжувалось у подальшому окупацією українських міст, бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки й іншого озброєння. При цьому, вогневі удари здійснювались по об'єктах, що захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна й інфраструктури.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, тимчасовою окупацією частини території Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України та території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, й обґрунтовану неможливість вручити повістки про виклик особи, з дотриманням вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 206 (7327) від 24.09.2022, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру із пам'яткою про процесуальні права та обов'язки підозрюваного (зокрема у перекладі на російську) стосовно ОСОБА_5 , а також повістки про виклик ОСОБА_5 на 28, 29, 30.09.2022 до слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту та проведення за його участю інших процесуальних дій в якості підозрюваного. Жодного разу у визначені в повістках час та місце громадянин РФ ОСОБА_5 не 'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив..
В судовому засіданні прокурор просив суд клопотання задовольнити.
Вислухавши думку прокурора дослідивши матеріали, що мають значення для вирішення поданого клопотання, слідчий суддя доходить до наступних правових висновків.
Захисник у судовому засіданні просив суд на розсуд суду.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 (затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2402-ІХ) у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введений воєнний стан із 05.30 години 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII - далі Закон, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно статті 10 Закону, у період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.
Статтею 12-2 Закону визначено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Крім того, стаття 26 Закону визначає, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Згідно із ч. 1 ст. 193 КПК України розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
Положеннями ч. 3 ст. 197 КПК України визначено, що строк тримання під вартою може бути продовжений слідчим суддею в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Клопотання слідчого є належним чином вмотивованим та обґрунтованим.
На виконання вимог частин 3 та 5 ст. 199 КПК України слідчий та прокурор довели, що заявлені раніше при обранні запобіжного заходу ризики не зменшились і є обставини, що перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії ухвали слідчого судді про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
З урахуванням викладених ризиків, які існують, особи обвинуваченого, обставин вчинення і суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_5 , слідчий суддя вважає, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 196, 197, 199, 615, 369-372 КПК України, суд, -
Клопотання - задовольнити.
Обрати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Після затримання підозрюваного ОСОБА_5 , і не пізніше ніж через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляється ухвала.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її проголошення, а підозрюваним який перебуває під вартою в той же строк з моменту вручення копії ухвали.
Повний текст ухвали оголошено о 09 год.00 хв. 12 жовтня2022 р
Жовтневого районного суду
м.Дніпропетровська ОСОБА_1