Справа № 317/2416/22
Провадження № 2-о/317/118/2022
18 жовтня 2022 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Каряки Д.О.,
при секретарі Кобець К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Запорізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (в особі представника адвоката Михайлова Д.О.) звернулись до суду з заявою, в якій просять встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Севастополь, АР Крим, Україна (тимчасово окупована територія України), батьком якої є громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вимоги заяви обґрунтовують тим, що 04 липня 2014 року між заявниками було укладено шлюб у м. Севастополі, за зміною прізвища заявниці з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », однак зміни до паспорта громадянина України не вносились. 02 жовтня 2017 року, перебуваючи в шлюбних відносинах з ОСОБА_2 у пологовому будинку м. Севастополь, ОСОБА_1 народила дитину - сина ОСОБА_3 . Після народження дитини окупаційною владою зареєстровано факт народження. Факт народження дитини підтверджується медичним документом - обмінною картою №5471, виданою 06.10.2017 року. У зв'язку з тим, що медичний документ про народження, отриманий на території АР Крим зразка Російської Федерації є недійсними, а довідка про народження дитини видана компетентною установою України - відсутня, заявники позбавлені можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому поряду. На даний час, заявники не мають можливості навіть вивезти дитину на неокуповану територію України, де в подальшому оформити закордонний паспорт, підтвердити громадянства України дитини та реалізувати в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України та мати можливість відвідувати родичів.
В судове засідання заявники та їх представник не з'явились, у поданій заяві просили справу розглядати без їхньої участі (а.с.3).
Представник Запорізького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) також не з'явився у судове засідання, будь-яких заперечень проти заяви про встановлення факту народження дитини не подав.
Матеріалів справи достатньо для розгляду справи за відсутності сторін, тому відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Частиною першою статті 315 ЦПК України встановлено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом.
За змістом ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно приписів ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Як визначено Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затв. наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000, підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів:
а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров'я, затв. наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18.09.2020 № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30.09.2020 за № 953/35236.
б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024;
в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024;
г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024;
ґ) медичний документ, виданий компетентним суб'єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.
Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території, заявники зазначають, що на час народження дитини вони перебували у зареєстрованому шлюбі, заявниця шляхом укладання шлюбу змінила прізвище, однак зміни до паспорта громадянина України не вносились.
Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Заявник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що встановлено за паспортом серії НОМЕР_1 , виданого Ленінським РВ УМВС України в місті Севастополі 17.09.2004 року (а.с.6-7).
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , також є громадянкою України, що встановлено за паспортом серії НОМЕР_2 , виданого Нахімовським РВ УМВС України в м. Севастополі 18.07.2006 року (а.с.4-5).
Заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Нахімовського районного управління юстиції у м. Севастополі, з якого вбачається що ОСОБА_1 змінила прізвище після державної реєстрації шлюбу на « ОСОБА_5 » (а.с.8). Однак, як вказують заявники в заяві, зміни до паспорта громадянина України заявниці не вносились.
Крім того, за приписами ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Матеріали справи містять копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_4 , виданого 18.10.2017 року на тимчасово окупованій території (а.с.9).
Як видно з виписки з обмінної карти № НОМЕР_5 , виданої 06.10.2017 року, заявниця народила ІНФОРМАЦІЯ_1 хлопчика вагою 3400 грамів (а.с.10-11).
Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією України, що перешкоджає проведенню державної реєстрації народження дитини.
З огляду на вищевикладене та оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що заяву слід задовольнити, встановивши факт народження дитини, що в подальшому буде підставою для державної реєстрації народження дитини.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 264-265, 315-319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Запорізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Севастополь, АР Крим, Україна (тимчасово окупована територія України), матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком якої є громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскаржити рішення можливо до Запорізького апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його підписання.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Д.О. Каряка