14 жовтня 2022 року м. Дніпросправа № 340/1430/22
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),
суддів: Ясенової Т.І., Чепурнова Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.03.2022 року в адміністративній справі №340/1430/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
Адвокат в інтересах позивача звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить: визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2020 року на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області б/н від 03.11.2021, виданої станом на 01.12.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" протиправною; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 01.01.2020 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області б/н від 03.11.2021, виданої станом на 01.12.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.01.2020 по день проведення перерахунку.
В обґрунтування вимог представник позивача зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області б/н від 03.11.2021. На думку представника позивача відповідач зобов'язаний перерахувати пенсію починаючи з 01.01.2020.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.03.2022 року позовну заяву задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у розгляді заяви представника ОСОБА_1 від 05.01.2022 про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області б/н від 03.11.2021, виданої станом на 01.12.2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області розглянути заяву представника ОСОБА_1 від 05.01.2022 про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області б/н від 03.11.2021, виданої станом на 01.12.2019 року та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є пенсіонером за вислугою років Державної фіскальної служби України відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку відповідача.
Головним управлінням Державної фіскальної служби у Кіровоградській області надано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії б/н від 03.11.2021, станом на 01.12.2019.
05.01.2022 представник позивача звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії позивача на підставі зазначеної довідки.
До заяви представником було додано копія свідоцтва про права на зайняття адвокатською діяльністю, ордер адвоката, копія довідки про розмір грошового забезпечення.
Листом від 24.01.2022, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило представника позивача, що перерахунок пенсії позивача, на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області б/н від 03.11.2021, не проведено, оскільки заяву подано неуповноваженим представником та невстановленої форми
Не погоджуясь з відмовою відповідача, представник позивача звернувся до суду з даним позовом
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженого рішення виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 51 Закону №2262 визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлена Додатком 1 до пункту 7 Порядку
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
Пунктом 4.3 Порядку № 22-1, передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 4.7 Порядку № 22-1).
Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що заява та документи про перерахунок пенсії підлягають розгляду територіальним органом Пенсійного фонду, який не пізніше не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Як свідчать матеріали справи, 05.01.2022 року представником позивача - адвокатом подано до відповідача заяву про перерахунок пенсії позивача.
До заяви представником було додано копія свідоцтва про права на зайняття адвокатською діяльністю, ордер адвоката, копія довідки про розмір грошового забезпечення, тобто заяву подано уповноваженим представником.
Відповідно до п.7.ч.1 ст.19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» видами адвокатської діяльності є представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно п.3.ч.2 ст.26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, може бути ордер.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача, що заява подана неуповноваженим представником та невстановленою формою є формальною підставою для відмови у перерахунку пенсії, а тому відмова з цієї підстави, є не пропорційною, зокрема прийнята без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
У такому випадку, відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17, від 18 червня 2020 року у справі №265/4170/17.
Зважаючи на те, що заява позивача по суті порушеного у ньому питанні не була розглянута, колегія суддів вважає, що відповідачем вчинено дії, які призвели до порушення прав ОСОБА_1 .
При цьому, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області розглянути заяву представника ОСОБА_1 від 05.01.2022 року про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області б/н від 03.11.2021, виданої станом на 01.12.2019 року та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. В іншій частині позову слід відмовити.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області- залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.03.2022 року в адміністративній справі №340/1430/22- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повне судове рішення складено 14 жовтня 2022 року.
Головуючий - суддя С.В. Сафронова
суддя Т.І. Ясенова
суддя Д.В. Чепурнов