іменем України
13 жовтня 2022 року справа 160/13996/21
Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,
при секретарі Діденко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційні скарги Комунального підприємства «Безпечна та інноваційна освіта» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 (суддя Луніна О.С.) в адміністративній справі за позовом Комунального підприємства «Безпечна та інноваційна освіта» до Східного офісу Державної аудиторської служби України про скасування висновку про результати моніторингу закупівлі
Комунальне підприємство «Безпечна та інноваційна освіта» 12.08.2021 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Східного офісу Державної аудиторської служби України, в якому просить визнати протиправним і скасувати висновок UA-2021-04-21-009430-c від 29.07.2021 про результати моніторингу закупівлі «електромонтажні роботи: реконструкція приміщення Дошкільного навчального закладу №302: система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей» (т1ас3,103).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 до участі у справі в якості третьої особи залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» (т1ас140).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 в задоволенні позову відмовлено. Суд погодився з доводами Східного офісу Держаудитслужби що учасником процедури закупівлі ТОВ «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій не були подані документи на підтвердження кваліфікації своїх працівників (т1ас202).
В апеляційних скаргах КП «Безпечна та інноваційна освіта» та ТОВ «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» просять рішення суду першої інстанції скасувати та позовні вимоги задовольнити. Вказують що невідповідності в тендерній пропозиції були самостійно виявлені замовником, після чого був скасований протокол про визначення переможця та договір підряду укладений після усунення невідповідностей у тендерній документації (т2ас1,11).
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
Згідно висновку Східного офісу Держаудитслужби UA-2021-04-21-009430-c від 29.07.2021 про результати моніторингу закупівлі «електромонтажні роботи: реконструкція приміщення Дошкільного навчального закладу №302: система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей», оголошення та тендерна документація про відкриті торги оприлюднені КП «Безпечна та інноваційна освіта» на веб-порталі prozoro.gov.ua 21.04.2021. Оголошенню присвоєний унікальний номер UA-2021-04-21-009430-c.
В пункті 5 розділу ІІІ тендерної документації визначена обов'язкова наявність у штаті учасника не менше 5 електромонтерів охоронно-пожежної сигналізації (електромонтер з ремонту і обслуговування електроустаткування, електромонтер з ремонту і обслуговування апаратури та пристроїв зв'язку, монтажник радіоелектронної апаратури та приладів) не нижче 3-го розряду (на підтвердження надати диплом про освіту, або кваліфікаційне посвідчення, або свідоцтво за професією); не менше 2 налагоджувальників приладів, апаратури і систем автоматичного контролю, регулювання і керування (налагоджувальних контрольно-вимірювальних приладів та автоматики) не нижче 4-го розряду (на підтвердження надати диплом про освіту, або кваліфікаційне посвідчення, або свідоцтво за професією), не менше 2 працівників інженерних спеціальностей.
Кінцевий строк подання тендерних пропозицій 08.05.2021. Строк розкриття тендерних пропозицій 24.05.2021. Строк розгляду тендерних пропозицій до 02.06.2021.
Проте учасником процедури закупівлі ТОВ «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» не завантажені до 08.05.2021 дипломи про освіту, або кваліфікаційні посвідчення, або свідоцтва за професією своїх працівників. Відтак, TOB «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» не підтвердило наявність працівників необхідної кваліфікації, а тому тендерна пропозиція підлягала відхиленню. Однак, в порушення частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник не відхилив пропозицію ТОВ «Дніпропетровське спеціалізоване протипожежне підприємство» як таку, що не відповідає кваліфікаційним критеріям, установленим статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі», а пунктом 8 протоколу №28-05-10 від 28.05.2021 прийняв рішення визначити його переможцем процедури закупівлі та укласти з ним договір.
Повідомлення про усунення невідповідностей в тендерній пропозиції розміщено 19.06.2021 після спливу 5-денного строку, встановленого частиною 10 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі» та 09.07.2021 незаконно укладений договір підряду №09/07-01, який в силу пункту 4 статті 43 Закону України «Про публічні закупівлі» є нікчемним.
Східний офіс Державної аудиторської служби України зобов'язав КП «Безпечна та інноваційна освіта» усунути виявлені порушення, зокрема вжити заходи щодо розірвання договору підряду №09/07-01 від 09.07.2021 з дотримання положень Господарського Кодексу України, Цивільного Кодексу України та протягом 5 робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію про усунення порушень, або аргументовані заперечення, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень (т1ас10,121-127).
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю.
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Відповідно до частини 2 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: 1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази, технологій; 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; 3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних за предметом закупівлі договорів; 4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України «Про публічні закупівлі», оголошення про проведення відкритих торгів безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 21 Закону України «Про публічні закупівлі», оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити наступну інформацію: 1) найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код замовника; 2) назва предмета закупівлі; 3) кількість та місце поставки товарів, обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 4) очікувана вартість предмета закупівлі; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 7) умови оплати; 8) мова, якою повинні готуватись тендерні пропозиції; 9) розмір, вид, умови надання забезпечення тендерних пропозицій; 10) дата та час розкриття тендерних пропозицій; 11) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону; 12) математична формула для розрахунку приведеної ціни.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», в тендерній документації зазначаються один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам відповідно до законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки, інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Відповідно до частини 6 статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерні пропозиції після закінчення кінцевого строку їх подання або ціна яких перевищує очікувану вартість предмета закупівлі не приймаються електронною системою закупівель.
Відповідно до частини 7 статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку.
Відповідно до частини 8 статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі», учасник процедури закупівлі має право внести зміни до своєї тендерної пропозиції або відкликати її до закінчення кінцевого строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Відповідно до частини 9 статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі», учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Відповідно до частини 10 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», строк розгляду тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати 5 робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. В разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення.
Відповідно до абзацу 2 частини 12 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», за результатами розгляду замовником в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону складається та оприлюднюється протокол розгляду всіх тендерних пропозицій.
Відповідно до абзаців 3 - 9 частини 12 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», протокол розгляду тендерних пропозицій повинен містити інформацію про: 1) найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код замовника; 2) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель; 3) перелік тендерних пропозицій; 4) найменування для юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові для фізичної особи учасників; 5) результат розгляду кожної тендерної пропозиції (відхилення тендерної пропозиції/допущення до аукціону); 6) підстави відхилення тендерної пропозиції відповідно до статті 31 цього Закону.
Відповідно до абзацу 10 частини 12 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», після оприлюднення замовником протоколу розгляду тендерних пропозицій електронною системою закупівель автоматично розсилаються повідомлення всім учасникам тендеру та оприлюднюється перелік учасників, тендерні пропозиції яких не відхилені згідно з цим Законом. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою автоматично, але не раніше ніж через п'ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій.
Відповідно до частини 13 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник та учасники не можуть ініціювати будь-які переговори з питань внесення змін до змісту або ціни поданої тендерної пропозиції.
Відповідно до абзацу 1 частини 15 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», за результатами розгляду і оцінки тендерних пропозицій замовник визначає переможця процедури закупівлі та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю.
Відповідно до абзацу 1 частини 16 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та документах, що подані учасником в тендерній пропозиції або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує в строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Відповідно до абзаців 2 - 4 частини 16 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та документах: 1) що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону; 2) на підтвердження права підпису тендерної пропозиції або договору про закупівлю.
Відповідно до абзаців 5 - 8 частини 16 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей повинно містити таку інформацію: 1) перелік виявлених невідповідностей; 2) посилання на вимогу тендерної документації, щодо якої виявлені невідповідності; 3) перелік інформації та документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей.
Відповідно до абзаців 1 - 3 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель в разі, якщо учасник процедури закупівлі не відповідає кваліфікаційним критеріям, установленим статтею 16 цього Закону або наявні підстави, встановлені частиною 1 статті 17 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі», інформація про відхилення тендерної пропозиції, в тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція або учасник не відповідають, із зазначенням, в чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
Відповідно до частини 6 статті 33 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів. В разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладання договору про закупівлю призупиняється.
Відповідно до пункту 4 статті 43 Закону України «Про публічні закупівлі», договір про закупівлю є нікчемним в разі укладення договору з порушенням строків, передбачених частинами 5, 6 статті 33, частиною 7 статті 40 цього Закону, крім випадків зупинення перебігу строків в зв'язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до статті 18 цього Закону.
Суд першої інстанції правильно проаналізував перелічені норми та дійшов обгрунтованого висновку, що Законом України «Про публічні закупівлі» прописаний чіткий та послідовний порядок дій на кожному етапі процедури закупівлі.
Подання документів, які підтверджують кваліфікацію працівників, є обов'язковим в силу статей 16, 22, 26 Закону України «Про публічні закупівлі». Такі документи обов'язково мають бути подані до закінчення встановленого строку подання тендерних пропозицій, в даній справі це до 08.05.2021. Частинами 6 - 8 статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі» заборонено подавати тендерні пропозиції після закінчення кінцевого строку їх подання. Відповідно до частини 9 статті 26, частини 16 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», виправлення невідповідностей у поданій тендерній пропозиції, виявлених замовником, можливо лише протягом 24 годин з моменту розміщення замовником вимоги про усунення невідповідностей та до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій.
При розгляді тендерної пропозиції ТОВ «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» (т1ас46), порядок якого прописаний в частині 12 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», КП «Безпечна та інноваційна освіта» зобов'язано було відхилити таку тендерну пропозицію, як того вимагає частина 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки учасник не відповідав кваліфікаційним критеріям, а не приймати протокол від 28.05.2021 про визначення ТОВ «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» переможцем процедури закупівлі (т1ас53)
Подальші рішення КП «Безпечна та інноваційна освіта» після розгляду тендерних пропозицій: протокол від 16.06.2021 про скасування протоколу від 28.05.2021 про визначення переможця (т1ас54); направлення на адресу ТОВ «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» 18.06.2021 вимоги усунути невідповідність в поданих документах (т1ас55); протокол від 22.06.2021 про визнання ТОВ «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» переможцем процедури закупівлі (т1ас57); укладання договору підряду (т1ас58-94), - вчинені за межами строків розгляду тендерних пропозицій і укладання договорів, та правильно визнані окружним судом незаконними оскільки частина 13 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі» забороняє замовнику та учасникам ініціювати будь які переговори з питань внесення змін до поданої тендерної документації після закінчення строку розгляду тендерних пропозицій.
Таким чином висновки про виявлені порушення за результатом моніторингу закупівлі UA-2021-04-21-009430-c від 29.07.2021 «електромонтажні роботи: реконструкція приміщення Дошкільного навчального закладу №302: система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей» знайшли своє підтвердження, вимога про усунення виявлених порушень прийнята у відповідності до пунктів 4, 5 частини 7 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю» та відповідає характеру допущеного порушення.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241 - 245, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційні скарги Комунального підприємства «Безпечна та інноваційна освіта» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровське спеціалізоване протипожежне підприємство» залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 - без змін.
Постанова набирає законної сили з 13.10.2022 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 13.10.2022.
Повну постанову складено 14.10.2022.
Головуючий суддя А.В. Суховаров
судді Т.І. Ясенова
судді О.В. Головко