про залучення третьої особи
13 жовтня 2022 року № 320/8595/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання відповідача про залучення третьої особи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області, третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області (далі - відповідач), третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Державної казначейської служби України, в якому просить:
в якому просить:
- визнати протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової щомісячної винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р. №168, починаючи з 24.02.2022р.;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 додаткової щомісячної винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р. №168 починаючи з 24.02.2022р. до закінчення воєнного стану.
Ухвалою суду від 21.09.2022р. прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №320/8595/22 та визначено, що справа буде розглядатись без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Через канцелярію Київського окружного адміністративного суду 13.10.2022р. від представника Територіального управління Служби судової охорони у місті Києві та Київській області (відповідач) надійшло клопотання про залучення до участі у розгляді справи в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, на стороні відповідача: Служби судової охорони, Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України та Державної судової адміністрації України.
В обгрунтування вказаного клопотання представник відповідача зазначив про те, що незалучення до справи Центрального органу управління Служби - Служби судової охорони, Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України та Державної судової адміністрації України може призвести в подальшому до неналежного вирішення спору, до неможливості виконання судового рішення, що призведе до нівелювання гарантій захисту соціальних та економічних прав і свобод співробітників Служби судової охорони, закладених в законодавстві про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, яке базується на Конституції України і складається з Законів України та інших нормативно-правових актів.
Вирішуючи питання щодо залучення до участі у справі третіх осіб, суд бере до уваги наступне.
Згідно із частиною сьомою статті 161 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок та умови фінансування державних установ визначений Бюджетним кодексом України (далі - Бюджетний кодекс) та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють цю сферу суспільних відносин.
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України Служба та територіальні управління Служби є бюджетними установами як органи державної влади, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок державного бюджету.
Згідно з Порядком складання, розгляду, затвердження та основними вимогами до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. №228 (далі Порядок складання кошторисів), для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів (далі - розпорядники) (пункт 6 Порядку складання кошторисів).
За обсягом наданих повноважень розпорядники поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів (далі - головні розпорядники) та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (пункт 7 Порядку складання кошторисів).
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 148 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності Служби судової охорони здійснює Державна судова адміністрація України.
Служба є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня щодо Держаної судової адміністрації України, а територіальні управління Служби є розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, що належать до сфери управління Служби.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 2 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» одним з основних завдань Кабінету Міністрів України є спрямування та координація роботи міністерств, інших органів виконавчої влади, здійснення контролю за їх діяльністю.
На підставі вищенаведеного, відповідач просить залучити до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Службу судової охорони, Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України та Державну судову адміністрацію України.
Так, за приписами частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Частинами четвертою та п'ятою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Відповідно до статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк, який дасть змогу третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази і надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.
Таким чином, необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Так, предметом позову є ненарахування та невиплата позивачу додаткової винагороди, визначеної відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022р. №168.
Відповідно до частини сьомої статті 161 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пунктом другим частини третьої статті 148 цього Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності Служби судової охорони здійснює Державна судова адміністрація України.
Відповідно до підпункту 20 пункту 19 Положення про Службу судової охорони, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 4 квітня 2019 року №1051/0/1519 (із змінами), Голова Служби судової охорони приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Служба.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Службу судової охорони (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 42902258) та Державну судову адміністрацію України (01021, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795).
Водночас, з наведених представником Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області доводів не встановлено, яким саме чином рішення у даній справи безпосередньо вплине на права та обов'язки Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України, у зв'язку з чим, суд не вбачає підстав для залучення останніх до участі у справі як третіх осіб. Враховуючи викладене, клопотання представника Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 49, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Клопотання представника відповідача - Територіального управління Служби судової охорони у місті Києві та Київській області про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - задовольнити частково.
2. Залучити до участі у справі Службу судової охорони (код ЄДРПОУ 42902258, місцезнаходження юридичної особи: 01601, місто Київ, вул. Липська, будинок 18/5) та Державну судову адміністрацію України (01021, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
3. В іншій частині клопотання відмовити.
4. Зобов'язати позивача направити примірник позовної заяви з додатками для Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України протягом двох днів з дня отримання цієї ухвали.
5. Встановити третім особам п'ятиденний строк з дня вручення (отримання) примірника позовної заяви для подання пояснень по суті заявлених позовних вимог.
6. Ухвала, відповідно до частини п'ятої статті 49, частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Марич Є.В.