18 жовтня 2022 року Справа № 280/4429/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ (Україна, 69057, Запорізька обл., місто Запоріжжя, ПРОСПЕКТ СОБОРНИЙ, будинок 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
27 липня 2022 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення під час проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення, визначеного у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» з 01 грудня 2019 року, та виплатити утворену заборгованість.
Ухвалою суду від 01 серпня 2022 року відкрито провадження у справі № 280/4429/22, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення та виклику сторін.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві від 25 липня 2022 року (вх. № 28675 від 27 липня 2022 року). Зокрема зазначено про незгоду з діями відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80 % до 70 % сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України (Департамент персоналу» від 13 липня 2021 року № 22/6-3415, оскільки пенсія за вислугу років йому призначена у розмірі 80 % грошового забезпечення. Вважає, що при перерахунку раніше призначеної пенсії не допускається звуження змісту та обсягу соціальних гарантій, оскільки це може суттєво погіршити його фінансове становище. З огляду на викладене, просить позов задовольнити у повному обсязі.
Заперечення проти позовних вимог викладено у відзиві на позовну заяву (вх. № 31611 від 16 серпня 2022 року). Зауважено, що дії відповідача щодо застосування 70 % грошового забезпечення, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон №2262-XII), під час проведення перерахунку пенсії позивачу, є такими що повністю відповідають вимогам діючого законодавства, оскільки на момент здійснення такого перерахунку діяла норма статті 13 Закону № 2262-XII, яка передбачала саме такий максимальний розмір пенсії. Виходячи з викладеного вважає, що підстави для задоволення позовних вимог повністю відсутні.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 280/7615/21, яке набрало законної сили 07 березня 2022 року, окрім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України від 13 липня 2021 року № 22/6-3415, станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 , 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», з 01 грудня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 280/7615/21 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з 01 грудня 2019 року, однак при проведенні такого перерахунку було зменшено розмір основного розміру пенсії з 80% до 70% .
07 липня 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, за нормами чинними на 01 грудня 2019 року виходячи з розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Листом відповідача від 21 липня 2022 року позивачу роз'яснено, що Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року. Також зазначено, що перерахунок пенсії проведено відповідно до статті 13 Закону № 2262, якою передбачено, що максимальний розмір призначених за вислугу років пенсій обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні.
Не погодившись з діями відповідача щодо зменшення з 01 грудня 2019 року відсоткового розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється призначена позивачу пенсія за вислугу років, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З 09 квітня 1992 року набрав чинності Закон № 2262 який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України - військовослужбовців Збройних Сил України, Прикордонних військ України, Національної гвардії України, Управління охорони вищих посадових осіб України, інших військових формувань, що створюються Верховною Радою України, Служби безпеки України, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України та членів їх сімей, а також військовослужбовців колишніх Збройних Сил СРСР, органів державної безпеки і внутрішніх справ СРСР та членів їх сімей.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону № 2262 (в редакції чинній з моменту прийняття Закону №2262), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт б статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах а і б цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ»» №м51-IV(51-15) від 04 липня 2002 року (далі - Закон №51-IV(51-15) внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262, відповідно до яких, передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI) внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Однак, пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення цього Закону встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні від 27 березня 2014 року № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону № 2262-XII згідно яких цифри 80 замінено цифрами 70.
Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно до цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2019 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2021 року у справі № 280/7615/21 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Вищенаведене відповідає правовому висновку, викладеному у рішенні Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 04 лютого 2019 року, прийнятому у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18), та залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.
Враховуючи викладене у сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зменшення відсоткового значення відповідного грошового забезпечення при перерахунку з 01 грудня 2019 року розміру призначеної позивачу пенсії.
Таким чином, задля ефективного захисту прав і свобод позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення з 01 грудня 2019 року раніше призначеної позивачу відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Виходячи з вищевказаного позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, визначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України від 13 липня 2021 року № 22/6-3415, а також здійснити виплату утвореної заборгованості з урахуванням раніше виплачених сум підлягають задоволенню.
З приводу вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснювати виплату пенсії позивачу у подальшому виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення суд зазначає, що вказана вимога звернена на майбутнє та не підлягає задоволенню, оскільки судовому захисту підлягає право, яке було порушено станом на звернення до суду із позовом.
З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення, визначеного у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» з 01 грудня 2019 року.
Щодо посилання відповідача на постанови Верховного Суду від 20 лютого 2018 року по справі № 674/900/16-а, від 17 травня 2018 року по справі № 569/7134/16-а, суд зазначає, що у вказаних постановах зроблений правовий висновок, згідно якого з урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов?язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Разом з тим, суд звертає увагу, що обставини даних справ є відмінними від обставин в адміністративній справі № 280/4429/22, оскільки у вказаних постановах Верховним Судом вирішувалось питання щодо наявності підстав для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким призначено пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1789-ХІІ, а не Закону № 2262-ХІІ.
Більш того, питання щодо можливості зменшення пенсіонерам органами ПФУ відсотка розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку із набранням чинності ст. 13 Закону № 2262-ХІІ Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року по справі № 674/900/16-а, від 17 травня 2018 року по справі № 569/7134/16-а не вирішувалось.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн., що підтверджується квитанцією № 1893936 від 22 липня 2022 року.
За таких обставин, судовий збір у розмірі 992,40 грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ (Україна, 69057, Запорізька обл., місто Запоріжжя, ПРОСПЕКТ СОБОРНИЙ, будинок 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення під час проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення, визначеного у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» з 01 грудня 2019 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-б; код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 992,40грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 18 жовтня 2022 року.
Суддя Д.В. Татаринов