Рішення від 10.10.2022 по справі 160/11800/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2022 року Справа № 160/11800/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу №160/11800/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

05.08.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови перерахувати та виплатити (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2019 з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно оновленої довідки Сектора із соціально-гуманітарних питань Державної установи «ТМО МВС України по Дніпропетровській обл.» від 02.06.2022 №33/24/С-7492, визначеного станом на 19.11.2019 згідно Закону України №2262-ХІІ та Постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2019 з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно оновленої довідки Сектора із соціально-гуманітарних питань Державної установи «ТМО МВС України по Дніпропетровській обл.» від 02.06.2022 №33/24/С-7492, визначеного станом на 19.11.2019 згідно Закону України №2262-ХІІ та Постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Позивач посилається на те, що він звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” від 02.06.2022 №33/24/С-7492, однак заява залишилася без задоволення, у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки пенсійний орган, на думку позивача, зобов'язаний був здійснити перерахунок його пенсії на підставі даної довідки з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, вказаних у такій довідці.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 означену позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №160/11800/22 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В означеній ухвалі суд встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, додатково попередивши, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

19.09.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №5446/22), в якому останній заперечив проти заявлених до суду позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись на те, що пунктом 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Порядками №45 та №3-1 зазначено, що довідки про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій подаються державним органом, звідки було звільнено особу, на підставі списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, та сформованими органами Пенсійного фонду України після отримання відповідних повідомлень від державних органів на підставі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акта про перерахунок пенсій. Відповідач наголошує, шо після скасування Постанови №103 та на час розгляду адміністративної справи, Урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), що були б підставою для проведення перерахунку пенсії, та не вносились зміни до Постанови №988, а отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог. Також відповідач зазначає, що перерахунок пенсії позивача за минулий час повинен бути здійснений не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів. Таким чином, як вказує відповідач, позовні вимоги щодо зобов'язання Головного управління здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 суперечать приписам ст. 63 Закону №2262-ХІІ. З огляду на викладене, відповідач вважає, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивача у пенсійного органу відсутні.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) призначено пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років.

Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області” складено довідку про розмір грошового забезпечення від 02.06.2022 №33/24-/С-7492, видану ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського поліцейський/молодший склад поліції.

Згідно з означеною довідкою розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського поліцейський/молодший склад поліції, становив:

- посадовий оклад - 1700,00 грн.;

- оклад за спеціальне звання старший сержант поліції - 1000,00 грн.;

- надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання) 40% - 1080,00 грн.;

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) 39,99% - 1511,62 грн.;

- премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) 158,30% - 8376,63 грн.;

- усього: 13668,25 грн.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 13.06.2022, в якій просив останнього перерахувати та виплатити йому пенсію на підставі вищезазначеної довідки.

У відповідь на означену заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направило позивачу лист «Про надання відповіді» від 11.07.2022 №20190-14515/Ф-01/8-0400/22, в якому останній повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі вищезазначеної довідки, оскільки частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яке Шостим апеляційним адміністративним судом від 19.11.2019 у справі №826/12704/18 залишено без змін, вирішено визнати протиправним та нечинним пункт 3 Постанови №103, а відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від №24.12.2019 №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», пункти 1-3 Постанови №103 виключено.

Не погодившись з означеною позицією відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав із означеним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою № 103 викладена в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішенням від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та скасував пункт 3 Постанови №103.

Отже, саме з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відтак, саме з цієї дати (з 19.11.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Враховуючи викладене, позивач, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України, має право на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 і відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ станом на 19.11.2019.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” виготовлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 02.06.2022 №33/24-/С-7492 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Означену довідку Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” направлено ОСОБА_1 , а також Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Суд акцентує увагу на тому, що у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, у тому числі з причин введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, такі особи набувають право на перерахунок пенсій.

Довідка Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” від 02.06.2022 №33/24-/С-7492 свідчить про зміну розміру грошового забезпечення позивача.

У зв'язку з чим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно не здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до оновленої довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” від 02.06.2022 №33/24-/С-7492.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що відповідачем в рамках означеного спору вчинено протиправну дію у вигляді відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії на підставі поданої останнім заяви та доданих до неї документів (зокрема, складеної Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” від 02.06.2022 №33/24-/С-7492), у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови перерахувати та виплатити (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2019 з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно оновленої довідки Сектора із соціально-гуманітарних питань Державної установи «ТМО МВС України по Дніпропетровській обл.» від 02.06.2022 №33/24/С-7492, визначеного станом на 19.11.2019 згідно Закону України №2262-ХІІ та Постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2019 з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до оновленої довідки Сектора із соціально-гуманітарних питань Державної установи «ТМО МВС України по Дніпропетровській обл.» від 02.06.2022 №33/24/С-7492, визначеного станом на 19.11.2019 згідно Закону України №2262-ХІІ та Постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із приписами статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням вищенаведеного, беручи до уваги фактичні обставини у цій справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

У відповідності до вимог абз. 1 ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 77, 132, 139, 242-246, 255, 262, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови перерахувати та виплатити (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2019, з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно оновленої довідки Сектора із соціально-гуманітарних питань Державної установи «ТМО МВС України по Дніпропетровській обл.» від 02.06.2022 №33/24/С-7492, визначеного станом на 19.11.2019 згідно Закону України №2262-ХІІ та Постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2019, з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно оновленої довідки Сектора із соціально-гуманітарних питань Державної установи «ТМО МВС України по Дніпропетровській обл.» від 02.06.2022 №33/24/С-7492, визначеного станом на 19.11.2019 згідно Закону України №2262-ХІІ та Постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

Повний текст рішення складений 10.10.2022.

Суддя О.В. Царікова