Справа № 727/7807/22
Провадження № 3/727/3056/22
17 жовтня 2022 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Калмикова Ю.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецької області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
1. Зміст наданих до суду протоколів, позиції учасників справи
1.1. До Шевченківського районного суду м. Чернівці з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 744568 від 03.07.2022 р., складений у відношенні ОСОБА_1 за те, що 03.07.2022 року о 18 годині 50 хвилин, гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на дитячому майданчику поблизу буд. 10Б по вул. Парковий проїзд в м. Чернівці в п'яному вигляді та брудному одязі, також висловлювався нецензурною лайкою в бік громадян та поліцейських, чим принизив людську честь і гідність, порушив громадський спокій і громадський порядок.
Під час підготовки справи до розгляду, судом було встановлено, що дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ознаками ст. 173 КУпАП, санкція якої передбачає відповідальність за вчинення дрібного хуліганства, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
До суду надійшов вищевказаний адміністративний матеріал із зазначенням даних, яких не вистачало.
1.2. ОСОБА_1 в судові засідання призначені 22.09.2022, 04.10.2022 та 17.10.2022 не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, заяв про слухання справи у його відсутність чи відкладення слухання справи до суду не надав, причини неявки суду не повідомив.
У рішеннях Європейського Суду з прав людини від 03 квітня 2008 року в справі «Пономарьов проти України», «Олександр Шевченко проти України» (Заява N 8371/02) від 26.04.2007 (п. 27) «Трух проти України» (заява № 50966/99) від 14 жовтня 2003 року наголошено на тому, що особа в розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.
З огляду на те, що при повідомленні судом про місце і час розгляду справи, та вжиття заходів щодо унеможливлення порушення процесуальних прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , будучи обізнаним про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, та виклик у судове засідання, не вжив заходів для явки до суду, не подав письмових заперечень проти протоколу, тому суд вважає, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи, з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого ст. 38 КУпАП та уникнення відповідальності за вчинене правопорушення проти безпеки дорожнього руху.
Ураховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на підставі наявних матеріалів.
2. Релевантні джерела права
2.1. Відповідно до п. 7) ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 7 ст. 38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:
1) про накладення адміністративного стягнення;
2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу;
3) про закриття справи.
Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
3. Опис обставин, установлених під час розгляду справи, та оцінка аргументів учасників справи
3.1. До Шевченківського районного суду м. Чернівці з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 744568 від 03.07.2022 р., складений у відношенні ОСОБА_1 за те, що 03.07.2022 року о 18 годині 50 хвилин, гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на дитячому майданчику поблизу буд. 10Б по вул. Парковий проїзд в м. Чернівці в п'яному вигляді та брудному одязі, також висловлювався нецензурною лайкою в бік громадян та поліцейських, чим принизив людську честь і гідність, порушив громадський спокій і громадський порядок.
3.2. Оцінюючи матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що винність ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, не підтверджена матеріалами наявними у справі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Протокол про адміністративне правопорушення слід розглядати як акт застосування норм процесуального права, на сонові якого відбувається остаточна фіксація обставин справи, які підтверджують вину правопорушника і наявність всіх елементів і ознак, що характеризують склад конкретного адміністративного проступку, а також створює можливість подальшого руху справи в порядку провадження в справах про адміністративне правопорушення.
Складання протоколу про адміністративне правопорушення свідчить про порушення справи про адміністративне правопорушення. Особливість цього процесуального документа в тому, що він одночасно виступає як документ, на основі якого відбувається порушення справи, і як документ на основі якого відбувається обвинувачення правопорушника.
Неправильне оформлення протоколу чи неправильна кваліфікація протиправного діяння можуть призвести до негативних наслідків як для особи, яка притягається до відповідальності, чи для потерпілого, так і для режиму законності в державі. Недостатня доказова база, яка була зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення та інших матеріалах справи, часто стає причиною внесення постанови про закриття справи.
Протокол про адміністративне правопорушення не є належним та достатнім доказом скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП. Інших належних та допустимих доказів особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративні правопорушення, не надано.
Також, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які посилання на свідків, що з урахуванням обставин справи та відеозапису позбавляє суд будь-якої можливості об'єктивно встановити дійсні обставини цієї справи.
Суд зважає при цьому, що протокол про адміністративне правопорушення, хоч і є джерелом доказів, однак за своєю процесуальною суттю є засобом фіксації правопорушення. Інформація, яка вноситься у протокол, повинна ґрунтуватися на первинних доказах, зокрема на візуальних спостереженнях, фото- та відео- фіксації, поясненнях свідків тощо. При цьому, суд не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, адже діючи таким чином, він неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Стаття 62 Конституції України закріплює принцип судочинства - презумпцію невинуватості, відповідно до якого особа, яка притягується до відповідальності може бути визнана винною і покараною лише за умови, якщо її вина буде доведена в передбаченому законом порядку і встановлена рішенням суду. Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування на особу, яка притягується до відповідальності. Усі сумніви щодо доведеності вини особи, тлумачаться на її користь.
3.3. У зв'язку з тим, що на момент розгляду справи судом тримісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності закінчився, провадження по адміністративній справі підлягає закриттю.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Оскільки, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження по справі, судовий збір на підставі ст. 40-1 КУпАП стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 9, 33, ч. 2 ст. 38, 40-1, 173, 247, 251, 252, 277, 280, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення закрити.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду, через Шевченківський районний суд міста Чернівці протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Ю. О. Калмикова