Ухвала від 18.10.2022 по справі 640/16882/22

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

18 жовтня 2022 року м. Київ № 640/16882/22

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Донець В.А., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1, яка полягає у виготовленні та не направленні до ГУ ПФУ в м. Києві нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії полковника ОСОБА_1 станом: на 01.01.2008, на 01.01.2018, на 01.04.2019 на підставі поданих позивачем виконавчих листів ОАСК, про зобов'язання ГУ ПФУ здійснити нові перерахунки пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових та нових видів грошового забезпечення на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХП за чинною формою довідок (на зазначену у нових довідках дату), передбаченою додатком 2 Порядку № 45, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 з урахуванням збільшених розмірів та нових видів грошового забезпечення, передбачених постановами КМУ від 07.11.2007 № 1294, яка була чинною, з 01.01.2008 до 01.03.2018, а з цієї дати з урахуванням підвищень розмірів та нових видів грошового забезпечення, передбачених постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 для подальшого перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відсотковому розмірі 94% станом на 01.01.2008, станом на 01.01.2018, станом на 01.04 2019 відповідно до вимог усіх виконавчих листів, виданих ОСОБА_1 за судовими рішеннями ОАСК, які набрали законної сили (без обмеження загального розміру пенсії) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов'язати відповідача:

усунути порушення вимог чинного законодавства України, а саме: використовувати чинну назву довідки згідно додатку 2 Порядку № 45: "Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії" відповідно станом на 01.01.2008, на 01.01.2018 для начальника відділу Департаменту фінансів Міністерства оборони України ( ОСОБА_1 ).,

включити крім надбавки за виконання особливо важливих завдань 100%., передбаченою постановою КМУ від 07.11.2007 № 1294 (яка була чинною до 01 березня 2018 року), у відповідності з додатком № 25 винагороду за тривалість безперервної військової служби ОСОБА_1 з коефіцієнтом 2,5 до посадового окладу і окладу за військовим званням (полковник) за більш ніж 30 безперервних років його військової служби.

додатково включити у довідку про розмір грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.04.2019 відомості про надбавку за виконання особливо важливих завдань 100%, яку ОСОБА_1 фактично протягом 10 років отримував (за інтенсивність служби) постійно щомісячно з 01.01.2008 до моменту отримання ним права на новий перерахунок пенсії до 01.01.2018 лише в сумі 2429,00 грн., що підтверджені розрахунками ГУ ПФУ в м. Києві, а також згідно з розрахунком ГУ ПФУ станом на 31.12.2017;

невідкладно здійснити дії щодо належного виконання вимог статей 19, 22, 58 Конституції України, статті 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19, постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 (що була чинною до 01.03.2018), постанови КМУ від 30.08.2017 № 704., яка набрала чинності з 01.03.2018, додатку 2 Порядку № 45, затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008 (що діє у попередньої редакції з 05.03.2019 після визнання судами у справі №826/3858/18 протиправними та нечинними окремих змін, внесених постановою КМУ № 103 від 21.02.2018),

надіслати усі нові довідки станом на 01.01.2008, на 01.01.2018, на 05,03.2019, на 01.04.2019 до ГУ ПФУ в м. Києві для подальшого проведення перерахунків пенсії позивача та її виплату без обмеження розміру пенсії з врахуванням раніше виплачених сум,

раніше опрацьовані довідки з помилками відкликати з ГУ ПФУ.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно зі статтею 122 КАС України: позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша); для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга).

Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Верховного Суду в постанові від 31.03.2021 справа №240/12017/19, надаючи тлумачення наведеній нормі КАС України та вирішуючи питання строків звернення до адміністративного суду щодо здійснення перерахунку пенсії відступила від попередньої практики Верховного Суду та висловила правову позицію, за якою:

для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів;

пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.

Спірні правовідносини, за вирішенням яких позивач звернувся до суду, стосуються видачі довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та виникли з 01.01.2008, 01.01.2018 та 01.04.2019, водночас позов до суду подано у жовтні 2022 року, тобто з пропуском строку, встановленого статтею 122 КАС України.

Доводів, які б свідчили про наявність об'єктивно непереборних обставин, пов'язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до суду з позовом за захистом порушеного права, протягом установленого законом строку, позивачем суду не наведено. Заяви про поновлення строку звернення до суду також не подано.

Відповідно до частини першої статті 123 КАС України в разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху.

Для усунення недоліків позовної заяви позивачеві необхідно подати до суду заяву на усунення недоліків позовної заяви із зазначенням дати та номера справи, до якої долучити:

заяву про поновлення строку звернення до суду з доказами на підтвердження існування обставин, що об'єктивно перешкоджали позивачеві реалізувати своє право на звернення до суду протягом шестимісячного строку звернення до суду.

Вказані недоліки позовної заяви позивачу необхідно усунути протягом десяти днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.

Надати позивачу десять днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

Попередити позивача про наслідки невиконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено оскарження ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Суддя В.А. Донець