Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про заміну сторони виконавчого провадження
17 жовтня 2022 року Справа №200/8079/20-а
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву Приватного акціонерного
товариства “Металургійний комбінат “Азовсталь”
про заміну сторони у виконавчому провадженні
у справі № 200/8079/20-а
за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства “Металургійний
комбінат “Азовсталь”
до відповідача Азовської митниці Держмитслужби
про визнання протиправним та скасування рішення, картки відмови, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.12.2020 року адміністративний позов Приватного акціонерного товариства “Металургійний комбінат “Азовсталь” (ЄДРПОУ 00191158, юридична адреса: 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Лепорського, 1) до Азовської митниці Держмитслужби (ЄДРПОУ 43333684, юридична адреса: 87510, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Адмірала Луніна, 1) про визнання протиправним та скасування рішення від 26.02.2020 року № UA 700050/2020/000007/2 про коригування митної вартості товарів та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 26.02.2020 року № UA 700050/2020/00011, стягнення витрат на професійну правничу допомогу задоволений повністю.
До Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява Приватного акціонерного товариства “Металургійний комбінат “Азовсталь” про заміну сторони виконавчого провадження у зв'язку з реорганізацією.
Дослідивши матеріали справи, доводи заяви, вважає клопотання про заміну сторони у виконавчому провадженні таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року №895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби», яким затверджено Перелік територіальних органів Державної митної служби вирішено - реорганізувати територіальні органи державної митної служби шляхом їх приєднання до державної митної служби (п.1 Постанови), де за переліком (додатком 1 до Постанови КМУ) зазначена - Азовська митниця Держмитслужби.
Абзацом 2 Пункту 2 вказаної Постанови встановлено, що територіальні органи Державної митної служби, що реорганізовуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що реорганізуються.
Таке рішення приймається Державною митною службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної митної служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична особа Азовська митниця Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333684) перебуває у стані припинення.
Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020 року № 460 утворені територіальні органи як відокремлені підрозділи Державно митної служби України відповідно до статті 211 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»,статті 546 Митного кодексу України та на виконання абзацу третього завдання 2 Плану заходів з реформування та розвитку системи органів, що реалізують митну політику, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 травня 2020 року № 569-р «Деякі питання реалізації концептуальних напрямів реформування системи органів, що реалізують державну митну політику», з метою забезпечення належного здійснення митної політики в частині реалізації концепції єдиної юридичної особи та визначення умов її належного функціонування.
Наказом Державної митної служби від 19.10.2020 року № 460 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів» утворено Донецьку митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.
Наказом Держмитслужби від 29.10.2020 року № 489 «Про затвердження положень про територіальні органи Держмитслужби» затверджено Положення про Донецьку митницю як відокремлений підрозділ Держмитслужби.
03 грудня 2020 року здійснено держану реєстрацію Донецької митниці як відокремленого підрозділу Державної митної служби України. Згідно з п. 1 Положення про Донецьку митницю - Донецька митниця є митним органом, який у зоні своєї діяльності безпосередньо здійснює митну справу, забезпечує виконання завдань, покладених на митні органи, а також реалізацію делегованих повноважень Державної митної служби України як її відокремлений підрозділ.
Згідно наказу Державної митної служби України від 30.06.2021 року № 472 «Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи» Донецькою митницею як відокремленим підрозділом Державної митної служби України розпочато з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 року здійснення функцій та повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.
Отже, наразі повноваження Азовської митниці Держмитслужби передані Донецькій митниці Державної митної служби України, яка є територіальним органом Державної митної служби України без статусу юридичної особи.
Відповідно до наведеного правонаступником боржника - Азовської митниці Держмитслужби є Донецька митниця Державної митної служби, яка внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань як відокремлений підрозділ юридичної особи (код ЄДРПОУ ВП 44029605).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до ч.ч. 1 та 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Як зазначено в Постанові Верховного Суду від 31.10.2018 р. по справі № 2- а-3494/11 - У контексті наведених положень Закону №1404-VIII «Про виконавче провадження» - слід зазначити, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження представляє собою процес, який починається з моменту набрання судовим рішенням законної сили і завершується настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 цього Закону.
При цьому виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права, за якого кожен з учасників має можливість реалізувати обсяг вимог наданих йому судовим рішенням.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 29.06.2004р. у справі «Півень проти України» визначено, що право на судовий розгляд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, також захищає і виконання остаточних та обов'язкових судових рішень, які у країні, яка поважає верховенство права, не можуть залишаться невиконаними, завдаючи шкоди одній стороні.
Отже виконання судового рішення є складовою частиною судового розгляду та завершальною стадією судового провадження, а неможливість виконати рішення суду призведе до порушення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини "Матківська проти України" від 12.03.2009р. зазначено про те, що судовий розгляд і виконавче провадження - це перша та друга стадії загального провадження, які стосуються тривалості провадження; виконання рішення є другим етапом судового провадження, а також що реалізоване право знаходить свою ефективну реалізацію саме у момент виконання.
Отже, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне замінити боржника у виконавчому провадженні у справі № 200/8079/20-а Азовську митницю Держмитслужби на правонаступника Донецьку митницю (ВП 44029605, 87510, м. Маріуполь, пр. Луніна, 1) як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (код ЄДРПОУ 43115923).
На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про виконавче провадження”, Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Приватного акціонерного товариства “Металургійний комбінат “Азовсталь” про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі № 200/8079/20-а - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому провадженні у справі у виконавчому провадженні № 200/8079/20-а Азовську митницю Держмитслужби на правонаступника Донецьку митницю (ВП 44029605, 87510, м. Маріуполь, пр. Луніна, 1) як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (код ЄДРПОУ 43115923).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Давиденко