Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення заяви без розгляду
18 жовтня 2022 року Справа №200/4604/22
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича ознайомившись з заявою представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Цикл Фінанс» про заміну сторони виконавчого провадження за зобов'язанням
ОСОБА_1
на користь Акціонерного товариства «ОТП Банк»
за кредитним договором №2023792165 від 07.05.2019 року у розмірі 13720,35 грн
13 жовтня 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Цикл Фінанс» за довіреністю про заміну стягувача у виконавчому провадженні №64167767, яке відкрито та перебуває на виконанні у приватного виконавця Мельника Романа Івановича від 28.12.2020 року з АТ «ОТП БАНК» на ТОВ «ЦИКЛ ФІНАНС» у зв'язку з переходом до ТОВ «ЦИКЛ ФІНАНС» прав кредитора за Кредитним договором №2023792165 від 07.05.2019 року укладеним між АТ «ОТП БАНК» та ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 166 КАС України, при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 167 КАС України, будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Згідно ч. 2 ст. 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Частиною першою ст. 167 КАС України встановлено, що до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Дослідивши вказану заяву та додані до неї документи, суд встановив, що заявник не надав до суду доказів направлення вказаної заяви з додатками боржнику.
Наданий заявником список згрупованих поштових відправлень не містить відомостей щодо відправлення ОСОБА_1 примірнику зазначеної заяви з додатками за адресою: АДРЕСА_1 , зазначеною в заяві про заміну сторони виконавчого провадження, походження якої з-поміж іншого не підтверджене жодним наявним в матеріалах справи документом, як-то копією паспорту боржника, кредитним договором тощо.
Доказів повідомлення боржника в будь-який інший спосіб заявник до суду не надав.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що будь-які засоби зв'язку з боржником, окрім поштової адреси, відсутні.
Вказане унеможливлює належне повідомлення судом боржника про дату, час та місце розгляду вказаної заяви у жодний доступний суду спосіб.
Надаючи оцінку цим обставинам, суд також враховує, що Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президент України В. Зеленський постановив ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Вищезазначений Указ Президента України затверджено Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 березня 2022 року № 2119-IX.
Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року N 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України № 341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2263-IX від 22.05.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України 12 серпня 2022 року № 573/202 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2500-IX від 15.08.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 27 липня 2022 року № 169), затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 липня 2022 року.
До вказаного переліку віднесено Соледарську міську територіальну громаду Бахмутского району Донецької області, до якої належить с. Липове.
Поряд з цим, згідно ч.ч. 1, 4 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII, у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; судові накази; ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом; виконавчих написів нотаріусів […]
Дослідивши зміст заяви про заміну сторони виконавчого провадження та додані до неї документи суд встановив, що будь-які відомості щодо виконавчого документа як і копія виконавчого документа та постанови про відкриття виконавчого провадження в зазначених матеріалах відсутні.
Проте, зазначені відомості та докази мають вирішальне значення для встановлення факту відкриття виконавчого провадження та визначення підсудності вказаної заяви Донецькому окружному адміністративному суду.
Відтак, Верховний Суд у постановах від 27 січня 2021 року по справі №ЗВ/380/22/20, 28 січня 2021 року по справі №824/387/20-а зазначив, що до відкриття виконавчого провадження у порядку, визначеному статтею 379 КАС України, може бути замінено боржника або стягувача лише у виконавчому листі, під яким розуміється виконавчий документ, виданий судом, який розглядав адміністративну справу як суд першої інстанції.
Поряд з цим, судовий контроль за виконанням рішень інших органів Законом України «Про виконавче провадження» покладено саме на адміністративні суди, а отже питання про заміну сторони виконавчого провадження під час виконання рішень таких органів також належить здійснювати в порядку адміністративного судочинства.
Такий висновок відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 16.01.2019 року у справі № 826/7941/17, Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, що викладена у постановах від 22.07.2019 року, у справі № 822/1659/18 та від 26.02.2020 року, у справі № 826/7981/17.
З огляду на викладене, до юрисдикції адміністративних судів віднесено розгляд заяв про заміну сторони виконавчого провадження за виконавчими листами виданими адміністративним судом, який розглядав адміністративну справу як суд першої інстанції, або ж за рішеннями інших органів (посадових осіб), зокрема, виконавчих написів нотаріусів, щодо яких Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові по справі № 200/6545/20-а від 18 березня 2021 року, виклав правову позицію стосовно неможливості заміни сторони у виконавчому написі нотаріуса, виконавче провадження за яким ще не відкрито.
В даному випадку, відсутність копії виконавчого документа та постанови про відкриття виконавчого провадження унеможливлюють встановлення належності розгляду вказаної заяви саме Донецьким окружним адміністративним судом.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про повернення заяви про заміну сторони виконавчого провадження заявникові.
Керуючись ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Цикл Фінанс» про заміну сторони виконавчого провадження за зобов'язанням ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «ОТП Банк» за кредитним договором №2023792165 від 07.05.2019 року у розмірі 13720,35 грн - повернути заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки ://court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко