м. Вінниця
17 жовтня 2022 р. Справа № 120/6639/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що 01 квітня 2022 року її представник ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення їй пенсії, проте відповідач відмовив у прийнятті заяви такої заяви, оскільки із такою заявою заявниця повинна звернутися особисто.
Позивачка не погоджується із такими діями пенсійного органу, оскільки пунктом 1.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що заява про призначення пенсії може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Оскільки в інтересах ОСОБА_1 до пенсійного органу заяву про призначення пенсії подав ОСОБА_2 на підставі довіреності, посвідченої уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, тому у відповідача не було підстав її не приймати.
За таких обставин позивачка звернулася до суду із позовом з вимогами визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо невиконання пункту 1.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), а також зобов'язати відповідача прийняти від представника ОСОБА_1 заяву про призначення їй пенсії.
Ухвалою від 24 серпня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд її здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою задоволено заяву ОСОБА_1 про звільнення її від сплати судового збору.
07 вересня 2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача вказав на те, що відповідно до частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено, що заява про призначення пенсії подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника, або надсилається поштою. ОСОБА_2 як представник за довіреністю звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком. При цьому ОСОБА_2 не надав жодних доказів того, що ОСОБА_1 є недієздатною особою або особою, дієздатність якої обмежена, а тому Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області дотримані вимоги законодавства щодо неприйняття заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 . Крім того, пенсійним органом було запропоновано здійснити виїзний прийом безпосередньо до ОСОБА_1 , проте її представник відмовився. За наведених обставин представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив такі обставини.
01 квітня 2022 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в інтересах ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії його довірительці, долучивши до такої довіреність, що посвідчена старостою Степанівського старостинського округу Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області Зашкарук С.Ф.
Цією довіреністю ОСОБА_1 уповноважила ОСОБА_2 бути її представником з усіма відповідними повноваженнями у всіх підприємствах, установах, організаціях, товариствах незалежно від форм власності, зокрема, в органах Пенсійного фонду.
Проте Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовилось прийняти заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 з огляду на те, що така заява може бути подана заявником особисто.
Визначаючись з приводу заявлених позовних вимог, суд враховує наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
На реалізацію абзацу 3 частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до підпункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відтак аналіз наведених вище норм дає підстави стверджувати, що із заявою про призначення пенсії може звернутися як заявник особисто, так і представник заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, що посвідчена нотаріально.
При цьому Порядок № 22-1 не містить обов'язку пенсіонера звертатись із заявою про призначення пенсії особисто, а вжитий у пункті 1.1 Порядку № 22-1 термін "заявник" дає підстави стверджувати, що таким заявником може бути і представник за довіреністю.
Така правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 20 січня 2022 року у справі № 280/4551/21.
Таким чином, відповідно до приписів Порядку № 22-1 із заявою про призначення пенсії може звернутися заявник особисто або через свого представника виключно за умови, якщо такий представник діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
В ході судового розгляду встановлено, що до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення ОСОБА_1 пенсії звернувся її представник Аврамич А.С. на підставі довіреності, що посвідчена старостою Степанівського старостинського округу Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області Зашкарук С.Ф.
На думку суду, подання разом із заявою про призначення пенсії довіреності, що посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, є достатнім для прийняття такої заяви органом пенсійного фонду. Такі висновки суду узгоджуються із наступними правовими нормами.
Відповідно до частини 3 статті 244 Цивільного кодексу України довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин (частина 1 статті 245 Цивільний кодекс України).
За приписами абзацу 4 частини 3 статті 245 Цивільного кодексу України довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування і розпорядження транспортними засобами.
Подібні за змістом приписи містяться і в Законі України "Про нотаріат".
Так, відповідно до частини 7 статті 1 Закону України "Про нотаріат" посвідчення заповітів і довіреностей, прирівняних до нотаріальних, може провадитись особами, вказаними у статті 40 цього Закону.
При цьому пунктом 4 частини 2 статті 40 Закону України "Про нотаріат" передбачено, що до нотаріально посвідчених довіреностей прирівнюються, зокрема, довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, посвідчені уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреності на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами.
Отже, уповноважена посадова особа органу місцевого самоврядування вправі посвідчувати довіреності для вчинення в інтересах довірителя певних дій, які прирівнюються до нотаріально посвідчених довіреностей, окрім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреності на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами.
З огляду на викладене довіреність, що посвідчена старостою Степанівського старостинського округу Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області Зашкарук С.Ф., якою ОСОБА_1 уповноважила ОСОБА_2 на вчинення дій в її інтересах, є прирівняною до нотаріально посвідченої довіреності, а тому ОСОБА_2 на підставі такої довіреності вправі звертатися до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в інтересах ОСОБА_1 із заявою про призначення їй пенсії.
За таких обставин суд дійшов висновку про допущення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправної бездіяльності, що полягає у неприйнятті від ОСОБА_2 заяви про призначення ОСОБА_1 пенсії.
З приводу вимоги зобов'язального характеру, то варто врахувати наступне.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд керується принципом ефективності захисту такого права, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом.
З огляду на те, що суд дійшов висновку щодо допущення відповідачем протиправної бездіяльності в частині неприйняття заяви про призначення пенсії, а тому позовна вимога щодо зобов'язання відповідача прийняти від ОСОБА_2 заяву про призначення ОСОБА_1 пенсії також підлягає задоволенню.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки ухвалою суду від 24 серпня 2022 року позивачку звільнено від сплати судового збору, а витрат, пов'язаних з розглядом справи, не встановлено, тому питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 243, 245, 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, що полягає у неприйнятті від ОСОБА_2 заяви про призначення ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийняти від ОСОБА_2 як уповноваженого на те представника заяву про призначення ОСОБА_1 пенсії.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)
Повний текст рішення суду складено 17.10.2022
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович