Рішення від 14.10.2022 по справі 120/5382/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

14 жовтня 2022 р. Справа № 120/5382/22

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про: зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29.05.2022 по справі № 120/1336/22 відповідачем здійснено перерахунок його пенсії з 01.04.2019.

Однак при здійсненні перерахунку пенсії Головним управлінням повторно протиправно зменшено її основний розмір з 74 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

02.09.2022 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що рішенням від 29.05.2022 по справі № 120/1336/22 не визначено відсоткового розміру пенсії, а тому перерахунок пенсії був здійснений відповідно до редакції Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, чинної на дату проведення перерахунку, а саме виходячи з 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

Позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ. Розмір призначеної пенсії становив 74 % відповідних сум грошового забезпечення.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року.

У зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, позивачу Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення з 05.03.2019 року для здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою, від 10.12.2021 №41/1960-21/С-1919.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до вищезазначеної оновленої довідки.

Листом від 12.01.2022 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку. Своє рішення відповідач мотивував тим, що 5 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема пункти 1 та 2 постанови КМ України №103 від 21.02.2018. Проте, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсії, після набрання вищевказаним рішенням суду законної сили, урядом України не приймалось. Враховуючи викладене у ГУ ПФУ у Вінницькій області відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі наданої довідки.

Так, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 28.04.2022 у справі № 120/1336/22-а зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, відповідно до нової довідки від 10.12.2021 №41/1960-21/С-1919 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, наданої Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

На виконання вказаного рішення відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019, з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до оновленої довідки, виданої Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань.

Однак, при проведені такого перерахунку відповідачем повторно зменшено основний розмір пенсії позивача з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Вважаючи наведені дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 прийнятому у зразковій справі № 240/5401/18 та у постанові від 16.10.2019 (якою залишено без змін рішення від 04.02.2019) зазначив таке:

«При перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення. Натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним».

Велика Палата Верховного Суду у п. 35 постанови від 16.10.2019 звернула увагу судів на те, що рішення у справі № 240/5104/18 є зразковим для спорів, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача із 74 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб визнання протиправними дії відповідача щодо зменшення при перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відсоткового значення розміру пенсії із 74 % до 70 % сум грошового забезпечення.

Як наслідок, підлягає задоволенню і вимога зобов'язального характеру, шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії виходячи із 74 % сум грошового забезпечення вказаних в оновленій довідці, з урахуванням виплачених сум.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснено відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 із 74% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 74% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (ід. номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)

Суддя Комар Павло Анатолійович