Рішення від 07.09.2022 по справі 906/1390/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2022 р. м. Житомир Справа № 906/1390/20

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Вельмакіної Т.М.

секретар судового засідання: Антонова О.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: Гончарук О.М. - довіреність №007-127-1221 від 06.12.2021;

Довгалюк Р.О. - довіреність №007-130-1221 від 06.12.2021;

від відповідача: Клименко М.В. - дов. від 11.08.2022 (до перерви 07.09.2022),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод металоконструкцій Укрсталь Житомир"

про стягнення 289 246,03 грн

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод металоконструкцій Укрсталь Житомир" 289246,03 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Ухвалою від 01.12.2020 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 30.12.2020.

В судовому засіданні 30.12.2020 оголошувалась перерва до 20.01.2021.

В судовому засіданні 20.01.2021 оголошувалась перерва до 28.01.2021.

В судовому засіданні 28.01.2021 суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та оголосив перерву до 10.02.2021.

Ухвалою від 10.02.2021 у справі №906/1390/20 суд призначив судову інженерно-технічну експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (вулиця Смоленська, буд. 6, м. Київ, Київська область, 03680).

Ухвалою від 25.03.2021 провадження у справі №906/1390/20 поновлено та призначено підготовче засідання на 01.04.2021, оскільки експертна установа повернула направлені судом матеріали, у зв'язку із значним поточним навантаженням та відсутністю фахівців з проведення інженерно - механічних експертиз.

Ухвалою від 01.04.2021 у справі №906/1390/20 суд призначив судову інженерно-технічну судову експертизу, проведення якої доручено ТОВ "Незалежний інститут судових експертиз" та зупинено провадження у справі №906/1390/20 до отримання результатів (висновку) судової експертизи.

Ухвалою від 05.11.2021 провадження у справі №906/1390/20 поновлено, підготовче засідання призначено на 22.11.2021.

Ухвалою від 22.11.2021 суд задовольнив клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод металоконструкцій Укрсталь Житомир" про виклик експерта; ухвалено викликати судового експерта Свістунова Ігоря Сергійовича для надання пояснень щодо висновку експерта №9837 від 20.10.2021 та відкладено підготовче засідання на 07.12.2021.

Ухвалою від 07.12.2021 суд відклав підготовче засідання на 14.12.2021 та викликав судового експерта Свістунова Ігоря Сергійовича для надання пояснень щодо висновку експерта №9837 від 20.10.2021.

14.12.2021 суд ухвалив продовжив строк підготовчого провадження на підставі ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повторно викликати в судове засідання судового експерта Свістунова Ігоря Сергійовича для надання пояснень щодо висновку експерта №9837 від 20.10.2021 та відкладено підготовче засідання на 10.01.2022 та

В засіданні суду 10.01.2021 експерт Свістунов І.С. надав усні пояснення на запитання представника позивача та суду щодо висновку експерта №9837 від 20.10.2021. Представник відповідача, який наполягав на виклику експерта, у підготовче засідання 10.01.2022 не прибув.

Ухвалою від 10.01.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду справи по суті на 27.01.2022.

У зв'язку з перебуванням судді Вельмакіної Т.М. на лікарняному, справа №906/1390/20, призначена на 27.01.2022 о 10:00, в судове засідання не вносилась.

Ухвалою від 18.02.2022 суд призначив розгляд справи по суті на 11.03.2022.

11.03.2022 від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку із введенням воєнного стану.

З огляду на неприпиняючі повітряні удари ворога у місті Житомир та в Житомирській області та з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів, працівників суду та суддів, також враховуючи перебування судді Вельмакіної Т.М. у відпустці, справа в судове засідання 11.03.2022 не вносилася.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14 березня 2022 № 133/2022, затвердженим Законом України №2119-IX від 15 березня 2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Ухвалою від 06.04.2022 суд призначив розгляд справи по суті на 30.05.2022.

Оскільки представник відповідача у судове засідання 30.05.2022 не прибув, докази належного повідомлення відповідача про дату та час судового засідання на адресу суду не надійшли, а згідно трекінгу відправлень "Укрпошта" поштове відправлення №1000232902489 (ухвали суду) станом на 20.04.2022 не вручене під час доставки: інші причини, з метою повторного повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи, суд відклав розгляд справи на 17.06.2022. При цьому, судом враховано ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

07.06.2022 на адресу суду на адресу суду, з поштовою відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою", повернулись копії ухвал від 22.04.2022 та від 11.04.2022, які направлялись відповідачу.

У зв'язку з перебуванням судді Вельмакіної Т.М. на лікарняному, справа №906/1390/20, призначена на 17.06.2022, в судове засідання не вносилась.

Ухвалою від 22.07.2022 суд призначив розгляд справи на 11.08.2022.

В судовому засіданні 11.08.2022 суд оголошував перерву до 15 год. 00 хв. 11.08.2022, у зв'язку з клопотанням представника відповідача про ознайомлення з матеріалами справи. Оскільки оголошена у м. Житомирі повітряна тривога перешкодила ознайомленню представника відповідача з матеріалами справи 11.08.2022, суд відклав розгляд справи на 07.09.2022.

В судовому засіданні 07.09.2022 представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві. Надали усні пояснення щодо здійснення розрахунку необлікованого об'єму природного газу.

Представник відповідача після оголошеної перерви в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Оскільки явка представника відповідача в судове засідання не визнавалася обов'язковою, враховуючи тривалий термін розгляду даної справи, суд вважає, що неявка представника останнього не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача 289246,03 грн вартості необлікованого об'єму природного газу, нарахованого Комісією АТ "Житомиргаз" за результатами розгляду акту про порушення №12652 від 01.08.2019, яким встановлено порушення пп.1 п. 3 гл. 2 розд.11 Кодексу газорозподільних систем, тобто: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

В обґрунтування позовних вимог позивач зсилається на ч. 1 ст. 173, ч. 1 ст. 174, ч. 1 ст. 175, п.3 ч.1 ст. 611, ч.2 ст. 551, ч. 1 ст. 264, ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Відповідач, згідно відзиву на позовну заяву (а.с. 59-64, т.1), вважає позовні вимоги такими, що суперечать нормам матеріального права, а здійснені розрахунки необґрунтованими. Зауважив, що Кодекс ГРМ розмежовує несправність лічильника, що сталася внаслідок його пошкодження, та несправність лічильника, що сталася внаслідок позаштатного режиму роботи. Зсилаючись на п. 4 гл.4 розділу ХІ, гл. 7 розділу Х, п. 8 гл. 7 розділу Х Кодексу ГРМ, стверджує що якщо за результатами вчасної періодичної повірки встановлено непридатність лічильника до застосування лише внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, наслідки, передбачені п. 1 п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а саме визначення обсягу переданого (прийнятого) газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання, не настають. Зауважив, що відповідно до акту обстеження №140248 від 10.06.2019, показники лічильника газу та обчислювача, тобто, коректора, співпадають. Повірка газового лічильника, як стверджує відповідач, проводилась вчасно, про що є відповідні відмітки в паспорті лічильника газу.

Вважає, що за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не мітить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого природного газу відповідно до п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРС. Зауважив, що про наявність у звітах коректора ТОВ "ЗМК Укрсталь Житомир" відповідних повідомлень, пов'язаних з роботою лічильника у позаштатному режимі, позивачем не зазначається про їх наявність не стверджується, що на думку відповідача, свідчить про відсутність відповідних повідомлень. Натомість, як вказує відповідач, в акті обстеження №140248 від 10.06.2019 будь які зауваження до роботи коректора, відсутні. При цьому, відповідач також зсилається на висновки Верховного суду, викладені у постанові від 02.12.2020 у справі №906/962/18, згідно п. 8.34. якої приймаючи постанову у цій справі, об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з аналізу абзацу 6 пункту 6 глави 9 розділу Х, пункту 3 глави 2 та пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС доходить висновку, що за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

З огляду на викладене, відповідач вважає, що підстави для нарахування ТОВ "ЗМК Укрсталь Житомир" необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, відсутні.

Окрім того відповідач не погоджується з проведеним позивачем розрахунком необлікованого об'єму природного газу, оскільки кількість годин роботи газового неопломбованого обладнання позивачем вказано 6000 год по кожному найменуванню, замість вірного 400 год., оскільки режим роботи підприємства складає 16 годин. Крім того, як вказав відповідач, номінальне значення Qmin відповідного лічильника, згідно технічних характеристик, становить 0,41 м3, замість 2,55%, як помилково вказано позивачем. За розрахунком відповідача, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу повинна становить 3024,07 грн (289246,03 грн Х 0,010455 м3).

У відповіді на відзив (а.с. 87-92, т.1), позивач доводи відповідача заперечив. Вважає, що відповідач невірно трактує норми Кодексу ГРМ, оскільки застосування положень гл.7 розділу Х Кодексу можливе виключно при проведенні періодичної повірки ЗВТ та на час відсутності газового лічильника у зв'язку з його демонтажем та за відсутності дублюючого ЗВТ або аналогічного ЗВТ та при відсутності припинення газопостачання. У даному випадку, як вказує позивач, газовий лічильник відповідача не знімався на періодичну повірку 30.07.2019, а був демонтований на позачергову (експертну) повірку у зв'язку з виявленим позаштатним режимом роботи. Як пояснив позивач, при вказаному порушенні існує лише один можливий порядок проведення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, а саме за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання. Також пояснив, що розрахунки було здійснено з початку газової доби розрахункового періоду, яка рахується згідно Кодексу ГРМ з 07 год.00 хв. 01.07.2019 та по 07 год.00 хв. 26.07.2019, виходячи із номінальної потужності газоспоживаючого обладнання.

Додатково у поясненнях (а.с .115-118, т.1) зауважив, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що коректор є комерційним, окремо введений в експлуатацію, до того ж, він не визначався сторонами як елемент обліку в додатку до заяви-приєднання до умов типового договору розподілу природного газу. При цьому, позивач зсилається на правові висновки, викладені у постановах Верховного суду, зокрема, у справах №908/2313/18 та №922/4734/16.

Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, врахувавши пояснення представників сторін, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на наступне.

Правовідносини сторін регулюються Законом України "Про ринок природного газу" від 09.04.2015 № 329-VIII (далі - ЗУ № 329-VIII), Кодексом газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494 (далі - Кодекс ГРМ) та умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498.

Суд встановив, що відповідно до заяви-приєднання №09420VKJ4САР016 від 01.01.2016, між Акціонерним товариством "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Завод металоконструкцій Укрсталь Житомир" укладено Типовий договір розподілу природного газу (далі- Договір (а.с. 13, т.1)).

Згідно Додатку 4 до Договору, відповідачу встановлено газовий лічильник GМS G 40 заводський №129232 (а.с. 14, т.4).

У п. 4 гл. 1 розд. I Кодексу ГРС визначено, що в цьому Кодексі терміни вживаються, зокрема, у таких значеннях:

- комерційний вузол обліку/комерційного ВОГ - це вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку;

- коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу;

- лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку;

- обчислювач об'єму газу - засіб вимірювальної техніки, який перетворює вихідні сигнали вимірювальної інформації від вимірювального перетворювача перепаду тиску на звужуючому пристрої (напірній трубці тощо) та/або від вимірювального перетворювача об'єму газу за робочих умов (лічильника газу тощо), від вимірювальних перетворювачів тиску та температури газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, та обчислює об'єм газу за стандартних умов.

Згідно з положеннями п. 1 гл. 9 розд. X Кодексу ГРС, суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.

Відповідно до п. 2 гл. 9 розділу X Кодексу ГРС, перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.

Контрольний огляд вузла обліку - це виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу (п.4 розділу 1 Кодексу ГРС).

Згідно з п. 6 гл. 6 Розділу Х Кодексу ГРС, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або р у х з р и в к а м и зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.

Відповідно до пункту 3 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в п о з а ш т а т н о м у режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Згідно з пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Як було встановлено судом 10.06.2019 представник ПАТ "Житомиргаз", за участю представника ТОВ "Завод металоконструкцій Укрсталь Житомир" провів перевірку стану обліку природного газу на об'єкті останнього по вул. Параджанова, 87 за результатами якої складено акт обстеження №140248б (а.с. 15, т.1).

Згідно вказаного акта, врезультаті перевірки було встановлено, зокрема, що відліковий пристрій лічильника газу соті долі м3 рухається рухається не плавно, з ривками; встановлено позаштатний режим роботи комерційного ВОГ відповідно до вимог Кодексу №2494: розд.Х,гл.6,п.6 п.п.2, загальмованість, або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні природного газу).

Згідно акту, представниками позивача зроблено висновок: у зв'язку з позаштатним режимом роботи лічильника газу GМS G 40 заводський №129232, провести позачергову або експертну повірку в термін 10 робочих днів. Зазначений акт перевірки складено в присутності представника відповідача - електрика Боровика М.В. та підписаний останнім.

30.07.2019 представником АТ "Житомиргаз", за участю представника споживача -Боровика М.В., складено Протокол №G1215/П2 щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову (експертну) повірку, експертизу, згідно якого на експертизу направлено лічильник газу GМS G 40 заводський №129232, який опломбований в мішок пломбою R26772724. Відповідальним за доставку визначено споживача (а.с.16-17, т.2).

01.08.2019, ДП "Житомирстандартметрологія" було проведено позачергову повірку лічильника газу GMS G 40 заводський № 129232, про що складено довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 2987 від 01.08.2019 року. Згідно вказаної довідки, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки н е в д п о в і д а є вимогам 407273.001МП (а.с. 18, т.1).

01.08.2019 складено акт про порушення № 2652 від 01.08.2019, де встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: Розділ ХІ, глава 2, пункт 3, підпункт1 "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота некомерційного ВОГ чи його складових в п о з а ш т а т н о м у режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або о б л і к о в у є т ь с я н е к о р е к т н о. Вказано, що Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 29.02.2019 за адресою: Фещенко-Чопівського, 35, з 10:00. (а.с. 19,20, т.1).

Зазначений Акт про порушення підписано представником відповідача без зауважень, що не спростовано під час розгляду справи.

За вказаного, суд враховує, що згідно з пп. 1 п. 3 гл. 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в п о з а ш т а т н о м у режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Відповідно до п. 6 глави 9 розділу XI Кодексу ГРМ, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу.

Згідно із п. 11 гл. 5 розд. 12 Кодексу газорозподільних систем, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

Листами від 29.09.2019, 25.10.2019, 21.11.2019, 18.02.2020 АТ "Житомиргаз" повідомляло споживача про дату та час засідань комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів газу, щодо розгляду акту про порушення, складеного за фактом позаштатного режиму роботи лічильника газу (а.с. 21-33, т.1).

Відповідач та його представник не заперечували зазначеного та факту їх повідомлення про засідання комісії.

Відповідно до п.11 гл. 5 розд.11 Кодексу ГРС, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

Як вбачається з Витягу з протоколу №27/02-20 від 27.02.2020 (а.с. 37,39,т.1) Комісією АТ "Житомиргаз" було задоволено Акт про порушення № 2652 від 01.08.2019, здійснено перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу на підставі пп. 1 п. 4 гл.4 розділу ХІ Кодексу ГРМ на загальну суму 289246,03 грн.

Відповідно до п.п.1, п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

З Акту-розрахунку позивача (а.с. 35, т.1) вбачається, що ним було здійснено розрахунок необлікованого об'єму природного газу у розмірі 289246,03 грн за період з 07год. 00 хв. 01.06.2019 (початок першої газової доби розрахункового період) по 11:00 26.07.2019, виходячи із номінальної потужності газоспоживаючого обладнання відповідача. При цьому, інформацію про номінальну потужність газових приладів, при розрахунку необлікованого об'єму природного газу було взято із додатків №4 до заяви-приєднання №09420VKJ4САР016 від 01.01.2016.

Судом також враховано, що визначаючи початкову годину розрахунку АТ "Житомиргаз"" керувався нормою п. 5 глав 1 розд. 1 Кодексу газотранспортної системи (затвердженого постановою НКРЕКП № 2493 від 30.09.2015), де визначено, що газова доба - період часу з 05:00 всесвітньо координованого часу (далі - UTC) (з 07:00 за київським часом) дня до 05:00 UTC (до 07:00 за київським часом) наступного дня для зимового періоду та з 04:00 UTC (з 07:00 за київським часом) дня до 04:00 UTC (до 07:00 за київським часом) наступного дня для літнього періоду. Виходячи із вказаного вище «7» година є початком зміну режиму нарахування, тобто нормативно визначеною величиною. Щодо кінцевої дати нарахування необхідно зазначити, що відповідно до п.п. 1 п. 4 глав. 4 розд. 11 Кодексу ГРМ, змінений режим нарахування триває до дати встановлення справного та повіреного З ВТ (лічильника газу).

Суд також встановив, що AT "Житомиргаз" здійснило розрахунок необлікованого об'єму, враховуючи номінальну потужність зазначених газових приладів та період з 01.06.2019 по 26.06.2019 у кількості 32635 м3. При проведенні розрахунку необлікованого об'єму природного газу позивачем було визначено ціну закупівлі природного газу з ПДВ за куб.м, виходячи із даних Акту №06-2019-1512000704 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць червень 2019 (а.с. 51, т.1) та Акту наданих послуг №06-2019-1512000704/1000619 від 30.06.2019 (а.с.52, т.1), наступним шляхом: (15465818,30 грн : 1782,91957 тис.куб.м) + (339326,60 грн : 1798,91957 тис. куб.м) =8, 863062 грн за куб. м (з ПДВ).

Згідно із п.п 1 п. 11 глав. 5 розд. 11 Кодексу ГРМ, розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Судом було встановлено, що AT "Житомиргаз" отримує природний газ в рамках послуг балансування та транспортування природного газу, отриманих від AT "Укртрансгаз", відповідності до умов Договору № 1512000704 транспортування природного газу від 17.12.2015 (а.с. 40-49, т.1). Відповідно до Акту № 06-2019-151200704 про врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць червень 2019 року від 30 червня 2019 року, ціну закупівлі природного газу у червні 2019 року Оператором ГРМ складено у розмірі 8674, 43 грн за 1 тис. куб. м. (а.с. 51, т.1). Додатково, враховуючи перевищення замовленої (договірної) потужності, згідно Акту наданих послуг № 06-2019-151200704/1000619 від 30 червня 2019 року, відповідно до тарифу 157,19 грн (з ПДВ - 188,628) визначено остаточну ціну закупівлі природного газу Оператором ГРМ в червні 2019 року у розмірі 8 863, 0620 коп. за 1 тис. куб, м. (а.с. 52, т.1). Враховуючи вищевикладене, при обрахуванні необлікованого об'єму природного газу АТ "Житомиргаз" було взято ціну закупівлі природного газу у АТ "Укртрансгаз" в червні 2019 року, що складає - 8863, 06 грн. за 1 тис. м. куб. природного газу, що при множенні на загальний об'єм необлікованого природного газу (32635 тисяч метрів кубічних природного газу * 8863 грн. 06 коп. за 1 тисячу метрів кубічних) складає - 289 246 грн. 03 коп.

Таким чином, за розрахунком позивача, вартість проведених нарахувань склала 289 246, 03 грн. На вказану суму було виставлено рахунок на оплату (а.с.36, т.1).

Оскільки відповідач заперечував щодо вищевказаної методики нарахування, стверджуючи, що підстави для застосування п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, відсутні, оскільки позивач не встановив несправність коректора, а зафіксовані у звітах коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), які б свідчили про позаштатний режим роботи лічильника відсутні, судом було призначено судову інженерно-технічну судову експертизу, на вирішення якої поставлені такі питання:

1) чи призводить виявлена несправність в роботі лічильника до спотворення показань коректора об'єму газу, виходячи з їх технічних характеристик і чи можна вважати у такому випадку показання коректора достовірними та придатними/достатніми для комерційного обліку газу;

2) в якому об'ємі впливає виявлена похибка (зазначена у довідці про непридатність) вцілому на достовірність показань вузла обліку газу щодо обліковуваного спожитого об'єму газу, виходячи з 1000 куб.м.

20.10.2021 ТОВ "Незалежний інститут судових експертиз" було складено висновок експертів (а.с. 183-200, т.1), згідно якого:

- по першому питанню: виявлений позаштатний режим роботи лічильника газу GMS G-40 (заводський номер 129232), який виявився у нерівномірному (з ривками) русі відлікового пристрою лічильного механізму крайнього барабана, який відмірює соті долі куб. метрів газу, не конкретизований в наданих на дослідження матеріалах з кількісним показниками. Це стосується того, що немає конкретної вказаної інформації про таке: на протязі цілого оберту крайнього барабана вимірювального механізму спостерігаються ривки; - чи ривки спостерігалися тільки в момент проходження вмонтованого в барабан магніту відносно геркона (магнітного сенсора); - на яких робочих витратах лічильника газу спостерігалися ривки (малі витрати, середні чи близькі до максимальних). Вказані ривки могли бути при роботі лічильника газу на малих витратах внаслідок наявних пульсацій тиску за рахунок циклічного витіснення восьмиподібними роторами окремих порцій газу (дивитися пояснення вище щодо принципу дії роторних лічильників газу). Також нерівномірний рух барабанів лічильного механізму може виникати внаслідок забруднення підшипників осей восьмиподібних роторів при недостатньо очищеному (навіть за наявності фільтра недостатньої тонкості очистки) робочому середовищі (природний газ). Взаємодія магнітного елемента барабана відлікового механізму з герконом може привести до локального нерівномірного руху барабана. Однак вплив цих перерахованих факторів в повній мірі виявляється при повірці лічильника газу, яка нормативно здійснюється без під'єднання обчислювача (див. інструкцію: "Счетчики газа ротационные "GMS". Методика поверки. GMS.407273.001 МП»). У випадку значного впливу будь-якого із вище вказаних факторів похибка лічильника буде переважати допустиме значення, що буде оцінено як лічильник який непридатний до застосування як законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки. Згідно нормативного документа (МПУ 306/03-2СҐ11 Метрологія. Коректори об'єму газу. Типова методика повірки) окремо здійснюють повірку коректорів. З врахуванням того, що вузол обліку газу є сукупністю засобів вимірювальної техніки (лічильники газу та допоміжні засоби, які призначені для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму у природного газу, зведеного до стандартних умов), кожен з яких має нормовані метрологічні характеристики, то у випадку невідповідності за метрологічними характеристиками будь-якого з цих засобів вимірювальної техніки результати вимірювання необхідно вважати недостовірними для комерційного обліку. Цей висновок також підтверджується застосуванням при обліку природного газу алгоритму (1), згідно якого достовірним буде результат при необхідній достовірності вимірювання або визначення (розрахунку) кожного з параметрів, які реалізують цей алгоритм. Оскільки виявлена непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (лічильника газу ОУК 0-40) за результатами повірки, бо похибка за мінімальної витрати становить «мінус 2,55%» при допустимому значенні до «мінус 2,0%», то слід вважати що п о к а з и к о р е к т о р а є н е д о с т о в і р н и м и т а н е п р и д а т н и м и для комерційного обліку газу. Тут також слід уточнити, що в цьому питанні в матеріалах справи застосовується термін «коректор об'єму газу», який згідно термінології кодексу ГРМ повинен вимірювати тиск і температуру природного газу і перетворювати сигнали від лічильника газу і на підставі цих даних обчислювати об'єм газу. Водночас для обчислення об'єму газу в умовах ТОВ "Завод металоконструкцій Укрсталь Житомир" застосовується засіб вимірювальної техніки «Обчислювач об'єму газу УНІВЕРСАЛ". На думку експертів ці терміни тут можуть застосовуватися як синоніми, оскільки засоби призначені в кінцевому результаті для обчислення об'єму газу за стандартних умов. Такий термінологічний аспект підтверджується міжнародним підходом і відображений в Національному стандарті України (ДСТУ ЕИ 12405:2006 (ЕИ 12405:2002, ЮТ) Коректори до лічильників газу електронні. Загальні технічні умови). Тут дано визначення, що «електронні коректори об'єму газу - це пристрій, який обчислює, підсумовує і показує приріст до об'єму, що був би виміряний лічильником газу, в разі його роботи за стандартних умов, використовуючи як вхідні дані об'єм за умов вимірювання, виміряний лічильником газу, та інші параметри, такі як температура і тиск газу». В цьому нормативному документі вказується, що конструктивно може бути «коректор типу 2 (окремий компонент)», який представляє собою «коректор із зовнішніми апробованими перетворювачами температури і (або) тиску та окремого обчислювача». Таким чином, застосування терміну «коректор» не суперечить використанню в ньому обчислювача об'єму газу, як це реалізовано і сформульовано в матеріалах справи стосовно обліку газу в ТзОВ «Завод металоконструкції Укрсталь Житомир»;

- по другому питанню: виявлена похибка «мінус 2,55%» при роботі лічильника газу за мінімальної витрати характеризує про непридатність лічильника і так як він є складовою вузла обліку газу, то в цілому встановлена непридатність вузла обліку газу для здійснення комерційного обліку газу. Для визначення об'єму газу, який при цьому недостовірно обліковується, необхідно знати режимні параметри роботи лічильника газу. Це пов'язано з тим, що на різних витратах похибка лічильника є різною, тобто набуває як від'ємних, так і додатних значень (див. типовий графік кривої похибок ротаційного лічильника газу на рис. 3). Оскільки об'єм газу, це інтегральний показник, який враховує значення робочої витрати газу і тривалості функціонування лічильника за її значення, то розрахувати вплив виявленої похибки лічильника на будь-якій із робочих витрат щодо достовірності облікованого спожитого газу або наявної при цьому похибки вимірювання об'єму практично неможливо. Тут можна також додати що питання визначення втрат природного газу, тобто його недообліку, на сьогодні практично є невирішеним, бо це потребує доповнення (укомплектування) лічильників газу витратовимірювальним засобом (вузлом) для вимірювання миттєвих витрат газу, що є недоцільним і економічно необґрунтованим при експлуатації лічильників газу. Втрати газу можна обчислити тільки наближено опосередковано з врахуванням фактичної кривої похибок конкретного лічильника (див. приклад рис. 3), що на даний час є предметом сучасних наукових досліджень у цій сфері. Також складність розрахунку недостовірністі обліку об'єму газу доповнюється фактором, який пов'язаний з тим, що практично завжди є невідомою інформація про зміну похибки лічильника газу впродовж міжповірочного періоду, тобто є невідомим момент часу, з якого лічильник почав недостовірно (неправильно) обліковувати природний газ. В плані інформаційного коментаря до цього питання можна доповнити, що зменшення втрат газу від підвищення точності його обліку на сьогоднішній час розраховують опосередковано з врахуванням підвищення точності засобів обліку (лічильників або витратомірів). Наприклад, якщо підвищення точності засобів вимірювальної техніки зросло з ±1,5% до ±1%, то втрати зменшились на 0,5% від об'єму газу, виміряного відповідним засобом його обліку. Таким чином, виявлене перевищення допустимої похибки лічильника газу на мінімальній витраті не дає можливості розраховувати в якому обсязі ця похибка кількісно впливає на достовірність показів обліку газу щодо обліковуваного спожитого об'єму газу виходячи з 1000 куб. метрів.

За результатами експертизи експертом зроблені наступні висновки:

1. Виявлена несправність в роботі лічильника призводить до спотворення показів коректора об'єму газу і тому за цих умов покази коректора не можна вважати достовірними та придатними (достатніми) для комерційного обліку газу.

2. Здійснення розрахунку впливу виявленої похибки лічильника, яка зазначена в довідці про непридатність, в цілому на достовірність показань вузла обліку газу щодо обліковуваного спожитого об'єму газу, виходячи з 1000 м3, є неможливим.

Згідно ст. 104 ГПК України, яка визначає, що висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу.

Щодо тверджень відповідача на те, що за наявності справно працюючого коректора газу, донарахування не облікованого (донарахованого) обсягу та об'єму природного газу не здійснюється, суд враховує, як висновок експертів так і наступне.

Відповідно до п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС, коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу Х Кодексу ГРС, приладовий облік природного газу в точці вимірювання може складатися з: комерційного вузла обліку природного газу (далі - ВОГ) з використанням звужуючого пристрою з обчислювачем об'єму газу; комерційного ВОГ з використанням лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об'єму газу; комерційного ВОГ з використанням побутового лічильника газу.

Як зазначалося вище, згідно з п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, коректор об'єму газу вимірює тиск і температуру газу і обчислює об'єм газу за стандартних умов, при цьому таке вимірювання здійснюється шляхом перетворення вихідних сигналів від лічильника газу.

Тобто, невірна робота лічильника газу, в тому числі і його робота в позаштатному режимі в будь-якому випадку впливає на показники коректора об'єму газу.

З огляду на вищевикладене, зважаючи на встановлення факту позаштатного режиму роботи вузла обліку газу відповідача, що зафіксовано у відповідному акті про порушення, відсутні підстави приймати показники коректора газу, що перетворює дані лічильника газу, який в спірний період працював в позаштатному режимі. Аналогічна правова позиція наведені в постанові Верховного Суду від 27.06.2019 у справі № 922/4735/16.

За вказаного, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що дані коректора не можуть бути використані для визначення об'єму газу. Також суд враховує, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що коректор є комерційним, що він окремо введений в експлуатацію, і що він визначався сторонами, як елемент обліку в додатку до заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу.

Інші доводи відповідача спростовуються встановленими судом обставинами та матеріалами справи.

Враховуючи зазначене та висновок експертів, суд встановив, що виявлена несправність в роботі лічильника призводить до спотворення показів коректора об'єму газу і тому за цих умов покази коректора не можна вважати достовірними та придатними (достатніми) для комерційного обліку газу, і відповідачем зазначене не спростовано.

Також суд встановив, що Акт про порушення №2652 від 01.08.2019 складений відповідно до вимог глави 5 розділу 11 Кодексу ГРС, тому є належним доказом порушення приписів Кодексу ГРС (Розділ ХІ, глава 2, пункт 3, підпункт1 "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота некомерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно).

Рішення Комісії (а.с.37, 39, т.1), з огляду на наведене вище, прийняте з дотриманням приписів Кодексу ГРС, на час розгляду справи в суді не скасовано та є чинним. При цьому слід зазначити, що у разі скасування вищевказаного рішення комісії в судовому порядку, таке скасування може бути підставою для перегляду даного рішення за нововиявленими обставинами.

Враховуючи зазначене та проаналізувавши зміст Акта - розрахунку (а.с. 35, т.1), суд дійшов висновку, що нарахування необлікованих об'ємів природного газу в об'ємі 32635 м3 на суму 289246,03 грн, здійснені позивачем з дотриманням приписів п.п. 1 п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРС та є арифметично вірними.

Відповідно до п. 12 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Судом встановлено, що за результатами засідання комісії з розгляду актів про порушення, 08.07.2020 були направлені акт-розрахунок та рахунок на оплату на суму 289246,03 (а.с. 34 - 36, т.1). Отримання вищевказаних актів та розрахунків під час розгляду справи відповідачем не заперечувалось.

Оскільки станом на час вирішення спору в суді вищевказана заборгованість відповідачем не сплачена, позовні вимоги щодо стягнення 289246,03 грн вартості спожитого необлікованого природного газу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами статей 76,77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати у вигляді судового збору та витрати на проведення інженерно-технічної експертизи покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73-79, 86, 123, 129, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод металоконструкцій Укрсталь Житомир" задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод металоконструкцій Укрсталь Житомир" (10001, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Сергія Параджанова, буд. 87, код ЄДРПОУ 31739156)

на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз" (10002, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, буд. 35, код ЄДРПОУ 03344071):

- 289246,03 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу;

- 95000,00 грн витрат за проведення інженерно-технічної експертизи;

- 4338,69 грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 18.10.22

Суддя Вельмакіна Т.М.

1 - до справи;

2,3 - сторонам (рек.)