61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
18.10.2022р. Справа №905/319/22
Господарський суд Донецької області у складі:
судді Фурсової С.М.
при секретарі судового засідання Павлюкові Д.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 )
до Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації (84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Богдана Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 38707906)
про стягнення 200914,61 гривень, -
За участю представників сторін:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
Фізична особа-підприємець Зайчиков Олександр Вікторович звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації про стягнення суми боргу в розмірі 200914,61 грн за отримані послуги згідно договору про закупівлю послуг за державні кошти №54 від 09.07.2019.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором про закупівлю послуг за державні кошти №54 від 09.07.2019, з огляду на що з останнього підлягає стягненню сума боргу в розмірі 200914,61 грн.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 23.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/319/22, яку вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
14.09.2021 на електронну адресу суду надійшов відзив №11-15/1769/90-22 від 12.09.2022 Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації, за змістом якого відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі.
Останньою ухвалою суду від 21.09.2022 відкладено підготовче засідання на 18.10.2022. Роз'яснено відповідачу, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Представники сторін в судове засідання 18.10.2022 не з'явились, про дату та час розгляду справи були повідомлені належним чином, явка сторін у судове засідання обов'язковою не визнавалась.
Оскільки у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, справа розглядається відповідно до ст.202 ГПК України без явки сторін за наявними в ній матеріалами.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За приписами ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договору.
Згідно із ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Як свідчать матеріали справи, 09.07.2019 між Фізичною особою-підприємцем Зайчиковим Олександром Вікторовичем (виконавецем) та Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації (замовник) було підписано договір №54 про закупівлю коштів за державні кошти, за змістом п.1.1 яких виконавець зобов'язується надати Замовнику послуги з «Проведення спеціальних заходів, спрямованих на запобігання знищенню чи пошкодженню природних комплексів територій та об'єктів природно-заповідного фонду, зокрема, встановлення на місцевості та- нанесення на відповідні планово-картографічні матеріали меж територій об'єктів природно-заповідного фонду» (далі - послуги), зазначені у кошторисі (Додаток № 2), що є невід'ємною частиною договору (код за ДК 021:2015 77230000-1 - «Послуги, пов'язані з лісівництвом») на 5 об'єктах природно-заповідного фонду загальною площею 812,78 га, розташованих на території Краматорської міської ради. Миколаївської міської ради Слов'янського району. Слов'янського. Костянтинівського та Бахмутського районів Донецької області, (предмет Договору визначається на підставі наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 17.03.2016 №454), а замовник -- прийняти і оплатити такі послуги.
Послуги повинні відповідати технічним вимогам (Додаток № 1) (п.1.2 договору №54 від 09.07.2019).
Відповідно до п.п.2.1-2.2 вищезазначеного правочину виконавець повинен надати замовнику послуги, якість яких повинна відповідати умовам технічних вимог (Додаток №1). Технічні, якісні характеристики послуг повинні надатися на необхідному професійному рівні з дотриманням строків. Замовник зобов'язаний прийняти і протягом 10 (десяти) календарних днів підписати акт приймання-передачі наданих послуг, виконаних якісно та в повному обсязі, або надіслати мотивовану відмову. У випадку мотивованої відмови Замовника від приймання послуг за даним Договором, яку він повинен надіслати протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання послуг, складається двосторонній акт з перерахуванням необхідних доробок і термінів їх виконання. Необхідні доробки, що виникли з вини Виконавця проводяться ним за власний рахунок. При неотриманні Виконавцем мотивованої відмови протягом 10 (десяти) календарних днів з дня відправлення послуга вважається прийнятою. Датою оформлення належним чином актів приймання-передачі наданих послуг є дата підписання їх Замовником, яка визначається датою повернення зазначених актів Виконавцю з врахуванням часу поштового обігу.
Відповідно до п.4 Технічних вимог (додаток №1) до договору №54 від 09.07.2019, усі послуги щодо встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду виконуються в 2 етапи:
1-й етап - підготовчий;
2-й етап - виробничий.
Підготовчий етап включає:
- вивчення наявних матеріалів;
- підготовка робочого плану робіт;
- аналіз технічної, методичної і технологічної забезпеченості робіт щодо встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду;
- вивчення та аналіз планово-картографічних матеріалів з визначенням обсягів польових та камеральних робіт з їх оновлення, земельно-облікової документації, матеріалів відведення земель у межах відповідної території природно-заповідного фонду;
- вивчення та аналіз проектної документації з питань охорони навколишнього природного середовища (за наявності);
- вивчення та аналіз іншої документації, необхідної для розроблення проекту землеустрою;
- визначення режиму території, у тому числі, охоронних зобов'язань та обмежень на використання земельної ділянки;
Виробничий етап включає:
- обстеження земельних ділянок - рекогносцировочні маршрути із складанням абрису ділянок, вибір місць розміщення точок планово-висотної основи і закріплення їх на місцевості;
- винесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки та обмежень на їх використання з закріпленням межовими знаками поворотних точок меж земельних ділянок та передача їх землевласникам (землекористувачам) на зберігання - вибір місця закладки та встановлення межових знаків, маркування знаків і складання їх списку, передача знаків на збереження;
- топографо-геодезичні роботи відповідно до Інструкції по топографічній зйомці в масштабах 1:5000; 1:2000; 1:1000; 1:500, ГКИНП- 2.04-02-98 в умовній системі координат 1963 року;
- складання: актів погодження меж земельних ділянок; кадастрового плану земельної ділянки (нанесення на планову основу меж земельних ділянок, угідь); проекту землеустрою зі встановлення меж території природно-заповідного фонду на місцевості;
- виготовлення електронного документу, що містить результати робіт із землеустрою відповідно до вимог визначених у додатку №1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру»).
Результатом виконання послуги є розроблені Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду місцевого значення окремо по кожному об'єкту природно-заповідного фонду.
Виконавець забезпечує передачу розробленого Проекту на обов'язкову державну землевпорядну експертизу. Результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи.
Виконавець забезпечує внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження у використанні земель.
Виконавець, у разі наявності зауважень до землевпорядної документації, усуває їх.
За змістом п.3.1 наведеного правочину ціна цього договору становить 475 250 гривень 00 копійок (чотириста сімдесят п'ять тисяч двісті п'ятдесят гривень 00 копійок), без ПДВ.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 № 117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» замовник перераховує виконавцю попередню оплату в розмірі 30% вартості надання послуг (п. 3.1 Договору) в сумі 142 575 гривень 00 копійок (сто сорок дві тисячі п'ятсот сімдесят п'ять гривень 00 копійок), без ПДВ. Оплата послуг здійснюється Замовником на підставі акту приймання-передачі наданих послуг та рахунку на оплату окремо по кожному етапу: за 1 етап - 20%, за 2 етап - 50% вартості надання послуг згідно кошторису (Додаток № 2). Оплата здійснюється Замовником згідно акту приймання-передачі наданих послуг протягом 10 (десяти) календарних днів з дня його отримання (п.4.1, 4.3 договору №54 від 09.07.2019).
Надання послуг здійснюється відповідно до календарного плану (Додаток № 3). Виконавець передає замовнику акт приймання-передачі наданих послуг та анотовані звіти про фактично наданий обсяг послуг. Акти приймання-передачі наданих послуг Замовник повинен належним чином оформити та надіслати Виконавцю протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання (п.5.1-5.2 договору №54 від 09.07.2019).
Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами, скріплення печатками та діє до 31.12.2019 року (п.10.1 договору №54 від 09.07.2019).
Зазначений договір підписано та скріплено печатками сторін, внаслідок чого у сторін виникли відповідні цивільні права та обов'язки.
На підтвердження надання послуг, позивачем представлено акти здачі-приймання наданих послуг №1 від 02.08.2019 на суму 142575 грн, №2 від 07.08.2022 на суму 130068,17 грн, №3 від 26.02.2021 на суму 178652,46 грн, №4 від 26.11.2021 на суму 22262,15 грн, які підписано представниками сторін та скріплено печатками замовника і виконавця без зауважень та заперечень. Окрім того, у матеріалах справи наявний акт б/н від 26.02.2021 приймання-передачі документації із землеустрою.
Разом з тим, у матеріалах справи наявні платіжні доручення №43 від 24.07.2019 на суму 142545 грн та №60 від 13.08.2019 грн на суму 130068,17 грн, у відповідності до яких замовник здійснив часткову оплату наданих послуг.
Зважаючи на викладені вище обставини та виходячи з положень ст.ст.13, 74 Господарського процесуального кодексу України, за висновками суду, позивачем доведено належними та допустимими доказами надання послуг на загальну суму 473557,78 грн в межах договору №54 від 09.07.2019.
Як вказує позивач, відповідач встановлений договором про надання послуг обов'язок щодо оплати цих послуг у визначений угодою строк та у повному обсязі не виконав, внаслідок чого позивачем заявлено вимоги про стягнення заборгованості за наведеним правочинам в сумі 200914,61 грн.
Згідно із вимогами ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.
За приписами ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу норм ч.1 ст.903 вказаного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відтак, зважаючи на наведене, враховуючи, що акти здачі-приймання наданих послуг були підписані сторонами 02.08.2019, 07.08.2022, 26.02.2021, 26.11.2021, строк виконання відповідачем зобов'язань з оплати послуг є таким, що настав.
Проте, за твердженнями позивача, які відповідачем в порядку норм ст.ст.13, 74 Господарського процесуального кодексу України не спростовані, всупереч умовам укладених договорів і положенням ст.526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, Департамент екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації за надані послуги не розрахувався. На теперішній час заборгованість відповідача становить 200914,61 грн.
Як зазначалось вище, відповідач у відзиві №11-15/1769/90-22 від 12.09.2022 позовні вимоги визнав.
За змістом п.1 ч.2 ст.46, ч.1 ст.191 Господарського процесуального кодексу України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч.4 ст.191 вказаного нормативно-правового акту, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Наразі, судом не встановлено в діях відповідача, пов'язаних з визнанням позову про стягнення боргу, конкретних порушень закону, а також фактів, які б доводили порушення визнанням позову прав і законних інтересів інших осіб.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що позивач зобов'язання за договором №54 від 09.07.2019 виконав належним чином, враховуючи, що відповідачем порушені взяті на себе за спірним правочинам обов'язки в частині строку їх виконання та у повному обсязі, суд дійшов висновку, що вимоги про стягнення з Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації на користь позивача суми боргу у розмірі 200914,61 грн, підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат, господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.130 Господарського процесуального кодексу України, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Аналогічна норма міститься в ч.3 ст.7 Закону України «Про судовий збір».
Як встановлено, у відзиві №11-15/1769/90-22 від 12.09.2022, який було подано до суду до початку розгляду справи по суті, Департамент екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації позовні вимоги визнало.
Тобто, враховуючи наведене, з огляду на викладені вище положення закону, 50% суми судового збору підлягають поверненню позивачу з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 129, 130, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича до Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації про стягнення 200914,61 гривень - задовольнити.
Стягнути з Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації (84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Богдана Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 38707906) на користь Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) суму боргу в розмірі 200914,61 грн, а також судовий збір у розмірі 1506,86 грн.
Повернути Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України судовий збір в сумі 1506,86 грн, сплачений на підставі платіжного доручення №24 від 07.02.2022.
Після набрання рішенням законної сили видати накази в установленому порядку.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено та підписано 18.10.2022
Позивач: Фізична особа-підприємець Зайчиков Олександр Вікторович ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 )
Відповідач: Департамент екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації (84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Богдана Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 38707906)
Суддя С.М. Фурсова