Справа №: 671/1285/22
17 жовтня 2022 року суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Подіновська Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, за ч. 1 ст. 164 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 159273 від 11.08.2022 року, ОСОБА_1 11.08.2022 року близько 14 год. 15 хв., перебуваючи в АДРЕСА_2 , не будучи суб'єктом господарювання, без наявної ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, з резервуара через паливо-роздавальну колонку продав ОСОБА_2 20 л дизельного палива у пластикову ємність по ціні 50,50 грн. за 1 л на загальну суму 1010 грн., чим порушив ч.ч. 1, 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву в якій просить відкласти розгляд справи у зв'язку з хворобою.
Однак, враховуючи те, що судові засідання вже двічі відкладались у зв'язку з аналогічними клопотаннями ОСОБА_1 , які не були підтверджені жодними доказами, суддя важчає за необхідне розглянути справу без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Ознайомившись із протоколом про адміністративне правопорушення та матеріалами доданими до нього, вважаю за необхідне їх повернути до органу поліції з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
В вину ОСОБА_1 ставиться здійснення господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності.
Норми ч. 1 ст. 164 КУпАП є бланкетними, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 своїми діями порушив ч.ч. 1, 2 ст. 17 Закону України (далі - Закон) «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Частиною 2 ст. 17 Закону передбачено, зокрема, що до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії у вигляді штрафу - 250000 гривень.
Таким чином, в протоколі про адміністративне правопорушення працівником органу поліції невірно здійснено посилання на статтю 17 Закону, якою передбачено відповідальність за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії, а не встановлено відповідні правила для роздрібної торгівлі пальним, зокрема, наявність ліцензії.
Враховуючи наведене, приходжу до висновку про необхідність повернення даної справи до Відділу поліції № 2 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області на доопрацювання для усунення наведених вище недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 256, 268, 278 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП повернути до Відділу поліції № 2 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Г.В. Подіновська