Рішення від 14.10.2022 по справі 607/14210/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.10.2022 Справа №607/14210/22

м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:

-головуючого судді Сташків Н.М.,

-за участі секретаря судового засідання Мокрій М.О.,

-у відсутності учасників справи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -

ВСТАНОВИВ:

14 жовтня 2022 року судом отримано заяву ОСОБА_1 , яка була надіслана засобами поштового зв'язку «Укрпошта» 10 жовтня 2022 року, про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території (АДРЕСА_2) її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На обґрунтування заяви зазначено, що 19 серпня 2021 року вона та ОСОБА_2 уклали шлюб у Тернопільському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ). На момент одруження та після шлюбу її чоловік був військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України за контрактом, із дислокацією у м. Маріуполі Донецької області, на посаді стрільця (помічника кулеметника) 1-го відділення 1-го взводу оперативного призначення 2-ї роти оперативного призначення 2-го батальйону оперативного призначення окремого загону спеціального призначення « ОСОБА_3 ». ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік помер під час виконання бойових завдань від вогнепального поранення, несумісного з життям. Місто Маріуполь станом на сьогоднішній день не звільнено, а після загибелі чоловіка його тіло не збереглося. Отримати свідоцтво про смерть у відділі ДРАЦС неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ встановленого зразка, який може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті, відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України, та реалізації права на отримання виплат, які їй належать після смерті чоловіка.

14 жовтня 2022 року ухвалою судді відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до судового розгляду на 14 жовтня 2022 року на 14 год. 30 хв.

У судове засідання заявник ОСОБА_1 подала заяву, у якій вона просила розглядати справу без її участі, заявлені вимоги підтримала у повному обсязі та просила задовольнити.

Представник заінтересованої особи Тернопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки.

За вказаних обставин відповідно до ст. 223 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини:

Як убачається з паспорта НОМЕР_2 від 05 листопада 2019 року, орган, що видав 6110, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Тернополі Тернопільської області, Україна.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 19 серпня 2021 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уклали шлюб, про що 19 серпня 2021 року Тернопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) складено актовий запис №1579. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу вказано « ОСОБА_1 ».

Витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України (по стройовій частині) № 213 від 08 жовтня 2018 року ОСОБА_2 зараховано в списки особового складу частини та на всі види забезпечення.

Як убачається з витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України (по стройовій частині) № 61 від ІНФОРМАЦІЯ_1, старшого кулеметника 1-го відділення 1-го взводу оперативного призначення 2-ї роти оперативного призначення 2-го батальйону оперативного призначення окремого загону спеціального призначення «ОСОБА_3» старшого солдата ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер від вогнепального поранення, несумісного з життям, під час виконання бойових завдань, виключено з усіх видів забезпечення, у зв'язку із смертю. Зокрема, у витязі вказано, що він виданий на підставі донесення оперативного чергового частини №40/57/2/2/3-783 від 13 березня 2022 року.

Згідно з довідкою начальника відділення кадрів військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_6 №1402 від 09 серпня 2022 року, старший солдат ОСОБА_2 дійсно проходив військову службу за контрактом у окремому загоні спеціального призначення « ІНФОРМАЦІЯ_5 » військовій частині НОМЕР_1 Східного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України з 08 жовтня 2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до статтей 315, 317 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

За приписами пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а пунктом 8 частини першої статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України визначені статтею 317 ЦПК України.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.

На підставі зібраних у справі доказів судом установлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Маріуполь Маріупольського району Донецької області.

До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015р.

Відповідно до п. 1 постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015р. визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», у редакції від 18 грудня 2021 року, згідно з цим Законом тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей» на строк до 31 грудня 2022 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).

Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 1 Закону Україну «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.

Згідно з пунктом 2 Розпорядження КМ України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування» від 07 листопада 2014 року №1085-р (із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням КМ № 117-р від 02.02.2022) доручено Міністерству оборони, Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за поданням Генерального штабу Збройних Сил щокварталу вносити в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до переліків, затверджених цим розпорядженням.

Відповідно до порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ України № 457 від 16.04.2022) перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну (24 лютого 2022 року) на території Донецької області відбувалися активні бойові дії, а відповідно до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75, у п.п. 3 зазначено Маріупольську міську територіальну громаду (п. 3 «Маріупольський район» розділу I «Донецька область»), а також згідно з Переліком територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 вересня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 26 вересня 2022 року №217) у п.п. 3 зазначено Маріупольську міську територіальну громаду (п. 7 «Маріупольський район» розділу IІ «Донецька область»).

Таким чином, місто Маріуполь Маріупольського району Донецької області визначено тимчасово окупованою територією відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», та в порядку ст. 1 цього Закону воно є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявника, а чинним законодавством, за встановлених обставин справи, не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.

Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне їй для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть її чоловіка згідно з чинним законодавством України та реалізації права на отримання виплат, які їй належать після смерті чоловіка.

За таких обставин суд вважає, що для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 в позасудовому порядку існують об'єктивні перешкоди, а тому заявлені вимоги слід задовольнити, встановивши факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Маріуполі Маріупольського району Донецької області.

Відповідно до правил статті 317, пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті слід допустити до негайного виконання.

З цих підстав заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 89, 265, 273, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, ­-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у м. Маріуполі Маріупольського району Донецької області.

Рішення суду допустити до негайного виконання.

Копію рішення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Відомості про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .

Заінтересована особа: Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), місцезнаходження: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 41346948.

СуддяН. М. Сташків