Справа №601/1648/22
Провадження № 2/601/628/2022
12 жовтня 2022 року
Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді: Шульгач Н.М.,
за участю секретаря судового засідання: Бонюкевич І.В.,
представника позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні (в режимі відеоконференції) в залі суду в м. Кременець цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Кременецької міської ради, третя особа ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення Кременецької міської ради №3988 від 01.09.2022 року,-
ОСОБА_3 звернувся до суду із позовною заявою до Кременецької міської ради, третя особа ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення Кременецької міської ради №3988 від 01.09.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Кременецької міської ради №3920 від 11.08.22 та розпоряджень Кременецького міського голови №192-од від 12.08.22 та №207-о від 30.08.22 було розірвано контракт з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради ОСОБА_5 та звільнено його з посади керівника вказаного підприємства 30.08.2022.
11.08.2022 року відповідачем було прийняте рішення №3720, яким тимчасове виконання обов'язків директора КНП «Кременецька опорна лікарня» з наступного дня після звільнення директора ОСОБА_5 було покладено на ОСОБА_6 30.08.2022 рішенням відповідача №3987 внесено зміни в попереднє рішення та тимчасове виконання обов'язків директора лікарні було покладено на ОСОБА_7 01.09.2022 року Кременецькою міською радою було прийнято рішення №3988 у відповідності до якого покладено тимчасово (до призначення керівника закладу за результатами конкурсу) виконання обов'язків директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради з 02.09.2022 на ОСОБА_4 , та визначено ОСОБА_8 , уповноваженою особою (представником) з правом вчиняти дії від імені КНП «Кременецька опорна лікарня», у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації, а рішення № 3987 визнано таким, що втратило чинність. Дане рішення суперечить статуту КНП «Кременецька опорна лікарня», вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про основи законодавства України про охорону здоров'я», а також порушує трудові права та охоронювані законодавством інтереси позивача. Зокрема згідно наказу №162-к від 22.11.19 позивач є медичним директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради. В силу вимог п.8.7 статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» у разі відсутності керівника підприємства або неможливості виконувати свої обов'язки з інших причин його обов'язки виконує медичний директор, а в разі відсутності медичного директора, обов'язки виконує заступник медичного директора з амбулаторної роботи чи інший працівник підприємства, що визначається наказом керівника із зазначенням кола прав та обов'язків. В свою чергу п.8.2.1 статуту підприємства обумовлено, що Кременецька міська рада призначає і звільняє директора підприємства, а не виконуючого обов'язки директора підприємства. Таким чином, відповідач не мав законних повноважень призначати виконуючого обов'язки директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради на час відсутності директора, так як обов'язки повинен виконувати позивач.
Ухвалою судді Кременецького районного суду Тернопільської області від 09 вересня 2022 року відкрито провадження по справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.
05 жовтня 2022 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, згідно якого вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення, оскільки згідно статуту засновником підприємства -КНП «Кременецька опорна лікарня» із 01.01.2020 є Кременецька міська рада. Майно підприємства є комунальною власністю Кременецької міської територіальної громади, в особі Кременецької міської ради та закріплене за підприємством на праві оперативного управління. Власником підприємства є Кременецька міська територіальна громада в особі Кременецької міської ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним власнику. Керівник підприємства призначається на посаду і звільняється з неї за рішенням сесії Кременецької міської ради. Рішенням сесії від 11.08.2022 з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» ОСОБА_5 був достроково розірваний контракт та його останнім робочим днем було 30 серпня 2022 року. Згідно статуту керівник (директор) підприємства призначається власником - Кременецькою міською радою, згідно результатів конкурсу. Пункт 8.7 Статуту відноситься до відносин заступництва та не відноситься до порядку призначення виконуючого обов'язки чи тимчасово виконуючого обов'язки керівника строком до закінчення проведення конкурсу. Сесія Кременецької міської ради є органом управління до повноважень якого входить покладення виконання обов'язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу або призначення виконуючого обов'язки з числа інших осіб на період проведення конкурсу за зайняття посади директора КНП «Кременецька опорна лікарня», оскільки дана посада була вакантною. Кременецька міська рада правомірно прийняла спірне рішення.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на мотиви викладені у позовній заяві та просить позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні просить відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, однак про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив наступні обставини справи:
Засновником і власником майна КНП «Кременецька опорна лікарня» являється Кременецька міська територіальна громада в особі Кременецької міської ради, яка здійснює свою діяльність на підставі статуту, затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 23 червня 2022 року №3904.
11 серпня 2022 року сесією Кременецької міської ради було прийняте рішення №3920 "Про дострокове розірвання контракту з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради" ОСОБА_5 . Згідно п.7 рішення тимчасове виконання обов'язків директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради покладено на заступника медичного директора з амбулаторної роботи КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради ОСОБА_6 на період до моменту призначення керівника даного підприємства.
Розпорядженням Кременецького міського голови №192-О від 12.08.2022 року «Про звільнення директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради Павла Кісіля», ОСОБА_5 звільнено з посади директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради згідно пункту 8 частини 1 статті 36 КЗпП України з першого робочого дня після закінчення тимчасової непрацездатності.
Розпорядженням Кременецького міського голови №207-О від 30.08.2022 року про внесення змін у розпорядження Кременецького міського голови №192-О від 12.08.2022 року «Про звільнення директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради Павла Кісіля» ОСОБА_5 звільнено з посади директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради згідно пункту 8 частини 1 статті 36 КЗпП України з 30 серпня 2022 року.
30.08.2022 року рішенням сесії Кременецької міської ради №3987 внесено зміни в рішення сесії Кременецької міської ради від 11.08.2022 року №3920 «Про дострокове розірвання контракту з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради», а саме згідно п. 7 тимчасове виконання обов'язків директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради покладено з 31 серпня 2022 року на ОСОБА_7 , завідувача відділення анестезіології та інтенсивної терапії КНП «Кременецька опорна лікарня», до моменту призначення керівника даного підприємства, та визначено ОСОБА_8 , завідувача діагностичного відділення консультативно-діагностичного центру КНП «Кременецька опорна лікарня» уповноваженою особою (представником) з правом вчиняти дії від імені КНП «Кременецька опорна лікарня», у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо.
01 вересня 2022 року сесією Кременецької міської ради було прийняте рішення №3988 "Про виконання обов'язків директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради",згідно якого було вирішено покласти (до призначення керівника закладу за результатами конкурсу) виконання обов'язків директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради з 02 вересня 2022 року на ОСОБА_4 , лікаря ортопеда-травматолога ургентного загальнохірургічного відділення КНП «Кременецька опорна лікарня» та визначено Самчук Н.С., завідувача лікувального відділення консультативно діагностичного центру, лікаря гастроентеролога гастроентерологічного кабінету поліклініки лікувального відділення консультативно діагностичного центру КНП «Кременецька опорна лікарня» уповноваженою особою (представником) з правом вчиняти дії від імені КНП «Кременецька опорна лікарня», у тому числі підписувати договори подавати документи для державної реєстрації.
Також вищевказаним рішенням визнано таким, що втратило чинність рішення Кременецької міської ради № 3987.
22.11.2019 року позивача ОСОБА_3 переведено на посаду медичного директора відповідно до наказу КНП «Кременецької районної комунальної лікарні» №162-к від 22.11.2019 року.
З врахування встановлених обставин, суд вважає, що до правовідносин, які виникли між сторонами слід застосувати наступні норми матеріального права.
Статтею 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відносини органів місцевого самоврядування підприємствами, установами та організаціями, що перебувають комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органу місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст. 92 ЦК України, юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 65 ГК України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.
Згідно ч.3 ст. 65 ГК України для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді.
Відповідно до підпункту 1.2.2 пункту 1.2, пунктів 1.3 та 1.4 Статуту Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради засновником Підприємства із 01.01.2020 є Кременецька міська рада відповідно до рішення третьої сесії VIII скликання Кременецької міської ради №49 від 24.12.2020. Майно Підприємства є комунальною власністю Кременецької міської територіальної громади, в особі Кременецької міської ради та закріплене за Підприємством на праві оперативного управління. Власником Підприємства є Кременецька міська територіальна громада в особі органу, до сфери управління якого входить Підприємство - Кременецької міської ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Власнику.
Згідно пункту 1.8 Статуту підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, Господарським та Цивільним кодексами України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства охорони здоров'я України, іншим чинним законодавством, відповідними рішеннями місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та цим Статутом.
Відповідно до підпункту 8.2.1. пункту 8.2 Статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» керівник Підприємства призначається на посаду і звільняється з неї за рішенням сесії Кременецької міської ради відповідно до порядку, визначеного законодавством України та відповідним рішенням Кременецької міської ради та який відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим чинним законодавством.
Згідно норм статті 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» заклад охорони здоров'я провадить свою діяльність на підставі статуту (положення), що затверджується власником закладу (уповноваженим ним органом). Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров'я здійснюються відповідно до законодавства. Керівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров'я на конкурсній основі шляхом укладання з ними контракту на строк від трьох до п'яти років. Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я та порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров'я, а також типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до 6 пункту Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094 орган управління тимчасово (з дня виникнення вакантної посади до призначення керівника закладу за результатами конкурсу) покладає виконання обов'язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу або призначає виконуючого обов'язки з числа інших осіб на строк, що не перевищує два місяці.
Твердження представника позивача про те, що рішення про призначення тимчасово виконуючого обов'язки керівника КНП «Кременецька опорна лікарня» мало бути прийняте Управлінням соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради, а не Кременецькою міською радою суд до уваги прийняти не може, оскільки відповідно до підпункту 8.2.1. пункту 8.2 статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» керівник Підприємства призначається на посаду і звільняється з неї за рішенням сесії Кременецької міської ради. Призначення тимчасово виконуючого обов'язки керівника КНП «Кременецька опорна лікарня» рішенням сесії Кременецької міської ради не порушує і не обмежує прав позивача та особи, яка призначається на посаду, так як відповідно до статуту саме сесія наділена правом наділена повноваженнями призначати та звільняти керівника лікарні.
Таким чином, сесія Кременецької міської ради, в даному випадку, виступає органом управління щодо покладення виконання обов'язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу або призначення виконуючого обов'язки з числа інших осіб на період проведення конкурсу за зайняття посади директора КНП «Кременецька опорна лікарня» та зобов'язана була здійснити покладення виконання обов'язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу або призначення виконуючого обов'язки з числа інших осіб, в зв'язку із звільненням директора підприємства.
Твердження представника позивача, що відповідач не мав законних підстав призначати виконуючого обов'язки директора лікарні, оскільки статутом підприємства чітко визначена ієрархія осіб, які виконують обов'язки директора підприємства за відсутності директора, суд до уваги не приймає, з огляду на наступне.
Згідно п. 8.7. Статуту КНП «Кременецька опорна лікарня» у разі відсутності керівника Підприємства або неможливості виконувати свої обов'язки з інших причин, його обов'язки виконує медичний директор, а в разі відсутності медичного директора, обов'язки виконує заступник медичного директора з амбулаторної роботи, чи інший працівник Підприємства, що визначається наказом керівника із зазначенням кола прав та обов'язків.
Суд вважає, що зазначений пункт слід розуміти так, що медичний директор виконує обов'язки керівника у разі його тимчасової відсутності на роботі, наприклад, перебування керівника у відпустці, відрядженні, на лікарняному і.т.д. У даному ж випадку йдеться про укладення нового трудового контракту та призначення нового керівника лікарні на вакантну посаду, а тому дії відповідача про призначення тимчасово виконуючого керівника лікарні є правомірними і відповідають вимогам діючого законодавства і статуту КНП «Кременецька опорна лікарня».
Крім того, п.6 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094 надає вибір органу управління або покласти виконання обов'язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу або призначити виконуючого обов'язки з числа інших осіб на строк, що не перевищує два місяці.
Чинним законодавством та Статутом лікарні встановлений спеціальний порядок призначення керівника комунального закладу охорони здоров'я та відповідно виконувача його обов'язків до призначення керівника на постійній основі згідно встановленого порядку.
За таких обставин, Кременецька міська рада відповідно до вимог чинного законодавства та статуту лікарні правомірно прийняла рішення №3988 від 01.09.2022, призначивши ОСОБА_4 тимчасово виконуючим обов'язки керівника на період проведення конкурсу на посаду директора.
Твердження представника позивача про те, що п.8.2.1 статуту підприємства передбачено, що Кременецька міська рада призначає та звільняє з посади керівника підприємства, а не виконуючого обов'язки, суд до уваги не приймає, оскільки зазначені повноваження передбачені п. 6 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094.
Враховуючи викладене, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Кременецької міської ради, третя особа ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення Кременецької міської ради №3988 від 01.09.2022 слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 10,12,81,258 ЦПК України, ст. 92 ЦК України, ст. 65 ГК України, ст. 17Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та п.6 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094.
В задоволенні позову ОСОБА_3 до Кременецької міської ради, третя особа ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення Кременецької міської ради №3988 від 01.09.2022 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: с.Іква Кременецький район Тернопільської області, індекс 47073;
Відповідач: Кременецька міська рада, місцезнаходження: ЄДРПОУ: 04058338 м.Кременець вул.Шевченка,67 Тернопільська область.
Третя особа: ОСОБА_4 , місце проживання АДРЕСА_1 .
Повне рішення суду складене 17 жовтня 2022 року.
Головуючий: