Справа 573/900/22
Номер провадження 3/573/351/22
іменем України
14 жовтня 2022 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області у складі:
головуючої судді: Черкашиної М.С.,
з участю секретаря: Гавриленко К.І.,
особи, яка притягується
до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли із відділення поліції № 1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
16 серпня 2022 року до Білопільського районного суду Сумської області надійшов в протокол серії ААБ № 240164 від 01 серпня 2022 про адміністративне правопорушення, зі змісту якого вбачається, що 01 серпня 2022 о 10:08 год. в с. Вири по вул. Шевченка, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Mitsubishi L200» д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини роту, порушення координації рухів, тремтінням пальців рук. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки т/з та в медичному закладі відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи наркотичного сп'яніння.
В суді ОСОБА_1 винним себе не визнав, надав письмове заперечення та пояснив, що того дня, коли він був зупинений працівниками поліції, а саме 01.08.2022 близько 10.00 год. в с. Вири по вул. Шевченка, він не вживав спиртних напоїв. Категорично заперечує як факт керування транспортним засобом у стані сп'яніння, так і в факт відмови від проходження медичного огляду на стан сп'яніння. Зауважує, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №240164 від 01.08.2022, який було складено у відсутності двох свідків, не був дотриманий порядок фіксації його відмови від проведення огляду на місці зупинки (так як взагалі не пропонувалось працівниками поліції) та в закладі охорони здоров'я, внаслідок чого були істотно порушені його права та законні інтереси. Крім того, працівниками поліції при складанні протоколу не були роз'яснені права згідно вимог ст. 268 КУпАП, чим було істотно порушено його право на захист, оскільки заперечувався факт вживання алкоголю, та водночас не розумів в чому склад правопорушення, як правильно діяти у даному випадку, що відповідати працівникам поліції. Всі подальші дії інспекторів поліції є похідними, тобто вчинені з порушенням вимог чинного законодавства, що робить добуті докази недопустимими. Враховуючи вищенаведене, просить закрити провадження у справі на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутність в його діях складу правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки належних доказів не було надано при складанні протоколу.
Поліцейський СРПП ВП № 1 ( м. Білопілля) СРУ ГУНП в Сумській області Ховзун О.С., який зупиняв автомобіль під керуванням ОСОБА_1 01 серпня 2022 року та поліцейський Сидоренко Р.М., який склав протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №240164 від 01.08.2022, будучи допитаними у судовому засіданні дали наступні пояснення.
Зокрема, поліцейський Ховзун О.С. зазначив, що 01 серпня 2022 року вони здійснювали патрулювання по Сумському району. Проїжджаючи по с. Вири він побачив автомобіль «Mitsubishi» під керуванням ОСОБА_1 , який повертаючи на дорозі не включив покажчик повороту, тому вони зупинили автомобіль. При спілкуванні із водієм ОСОБА_1 від нього було відчутно запах алкоголю із порожнини рота і водію було запропоновано проїхати у лікарню для проходження огляду на стан сп'яніння. Водій спочатку погодився їхати у лікарню, а потім відмовився. Далі відносно водія було складено протокол про притягнення його за ч. 1 ст. 130 КУпАП за відмову від проходження медичного огляду. Також було вилучено транспортний засіб.
Поліцейський Сидоренко Р.М. у судовому засіданні пояснив, що 01.08.2022 року на його особистий телефон зателефонувала особа, яка повідомила, що у с. Вири Сумського району гр. ОСОБА_1 пив у магазині пиво, а потім сів за кермо свого автомобіля і поїхав по селу. Офіційно на лінію 102 повідомлення не реєструвалося, тому він із поліцейським ОСОБА_2 вирішили туди поїхати, щоб перевірити інформацію. Вони приїхали до с. Вири та побачили гр. ОСОБА_1 який рухався на автомобілі «Mitsubishi» та зупинили його. При спілкуванні із водієм відчувався запах алкоголю, тому йому було запропоновано проїхати у лікарню пройти огляд. Водій спочатку погодився, в потім сказав що поїде завтра. Далі відносно водія було складено протокол за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння. Зазначив, що водію не пропонувалося пройти огляд на місці зупинки, так як в той час у них не було із собою алкотестера «Драгер». Крім того, свідки при складанні протоколу ними не залучалися, оскільки нікого поряд не було, а із мешканців села Вири ніхто не хотів бути свідком.
Заслухавши пояснення водія ОСОБА_1 , поліцейських ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, а саме: оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 245, 251, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно статті 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
За змістом ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Склад правопорушення включає в себе наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Наведене дає підстави стверджувати, що у ході провадження у справі про адміністративне правопорушення, для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 130 КУпАП, яке проявилось у відмові від проходження огляду на стан сп'яніння, необхідно встановити та довести факт керування особою транспортним засобом, наявність ознак сп'яніння, пропозиція/вимога поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння та факт відмови водія від проходження зазначеного огляду.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, проходження в установленому порядку медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за наявності до того підстав, є обов'язком водія, а не його правом.
Статтею 266 КУпАП передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтями 251, 280 КУпАП визначені фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. п 6, 7; Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015№ 1452/735 огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно п. 6 Розділу ІІ Інструкції № 1452/735 Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції встановлено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Також, п. 4 Розділу Х Інструкції № 1395, яка стосується безпосередньо оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.130 КУпАП, передбачає, що огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Законом України № 1231-IX від 16.02.2021, який набрав чинності 17.03.2021 та яким внесені зміни до ст. 266 КУпАП, передбачено в п. 3 Розділу ІІ Прикінцевих положень, що Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом необхідно привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Станом на день складання протоколу, вказані Інструкції приведені у відповідність не були, а отже працівники поліції під час оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП зобов'язані були керуватися вказаними положеннями Інструкцій та у разі відмови водія провести огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, зафіксувавши цю подію у присутності двох свідків, чого зроблено не було.
Свідки відповідно до Інструкцій № 1452/735 та №1395, як для проведення огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння водія, так і в ході складання протоколу про адміністративне правопорушення не залучались, оскільки у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення у графі «свідки чи потерпілі» відсутні записи щодо таких осіб, що є порушенням пункту 6 розділу ІІ Інструкції № 1452/735, п. 4 Розділу Х Інструкції № 1395.
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП передбачено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
В якості доказів на підтвердження обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП до суду надано протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №240164 від 01.08.2022, посвідчення водія та відеозапис події.
Враховуючи, що процедура огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 була проведена з порушенням вимог Інструкції, надані суду файли з відеозаписами не можна вважати допустимими доказами у справі. Сам протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначені обставини правопорушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 , не може слугувати єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, без наявності інших належних, допустимих, об'єктивних і неспростовних доказів вини особи у вчиненні адмінправопорушення. Адже незважаючи на те, що у КУпАП протокол про правопорушення віднесений до виду доказів вини правопорушника, суд вважає, що це суперечить принципу верховенства права і протокол не може бути доказом вини особи, а лише актом адміністративного звинувачення.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року N 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» зазначено про неприпустимість спрощеного підходу до розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
В статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України», статті 17Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» (ЄСПЛ) вказано, що стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
З урахуванням положень ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах Малофєєва проти Росії ( Malafeyeva у Russia , рішення від 30 травня 2013 року, заява №36673/04) та Карелін проти Росії ( Karelin у. Russia заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року), суд не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист.
Відповідно до положень ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, враховуючи, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять достатніх, допустимих і переконливих доказів того, що водій ОСОБА_1 перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння, відмовився від проходження огляду для визначення такого стану в установленому законом порядку, суд вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 62 Конституції України, ст. ст. 7, 130, 247, 251, 294 КУпАП, суд
Провадження у справі № 573/900/22 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя