Справа № 320/14659/21
14 жовтня 2022 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді доповідача Безименної Н.В. та суддів Бєлової Л.В., Аліменка В.О. перевіривши матеріали апеляційної скарги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.09.2022 року апеляційну скаргу залишено без руху з підстав недотримання вимог ст.296 КАС України, а саме, до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору.
Вказана ухвала направлена скаржнику на його електронну пошту та доставлено до електронної скриньки апелянта 05.09.2022, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 05.09.2022.
На виконання вимог ухвали суду, скаржником подано до суду заяву про продовження строку для подання документа про сплату судового збору протягом місяця після закінчення воєнного стану. Вказана заява мотивована тим, що справа стосовно ОСОБА_1 була знищена разом із документом про сплату судового збору, про що було складено акт №3 від 14.03.2022 про вилучення для знищення документів (списки осіб, які мають право на отримання щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, особові справи ветеранів війни, які давали право на отримання відповідних посвідчень та нагрудних знаків, особові справи ветеранів війни по відділу соціальної підтримки осіб з інвалідністю та ветеранів війни).
Пунктом 1 ч. 5 ст. 296 КАС України передбачено, що однією з вимог до апеляційної скарги визначено надання документа про сплату судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
Частиною 2 ст.121 КАС України визначено, що встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Разом з тим, ст.169, 298 КАС України чітко визначають, що строк для усунення недоліків апеляційної скарги не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, тобто законодавець вважає даний строк достатнім.
Суд вважає за необхідне звернути увагу, що положення п.1 ч.5 ст.296 КАС України не вимагають обов'язкової подачі до суду оригіналу платіжного доручення чи квитанції про сплату судового збору, а передбачають саме подання документа, який підтверджує його сплату.
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області є виконавчим органом Васильківської міської ради та утримується за рахунок місцевого бюджету, що підтверджується Положенням про Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області, затвердженим рішенням Васильківської міської ради від 26.02.2021 №32-04п/ч-VIII (а.с.30-34).
Здійснення видатків розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів врегульовано р.10 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 №938, затвердженим в Міністерстві юстиції України 12.09.2012 за №1569/21881, відповідно до п.10.1 якого органи Казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів або планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів.
Органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків бюджетних коштів на рахунках розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів за відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування.
Відповідно до п.10.3 наведеного Порядку платіжні доручення подаються до органів Казначейства в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов'язкові реквізити, строк дії платіжних доручень та вимоги до заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976.
Органи Казначейства зберігають розрахункові документи згідно з вимогами законодавства.
Розрахункові документи надаються як на паперових, так і на електронних носіях.
Згідно з п.10.5 вказаного Положення орган Казначейства при здійсненні видатків шляхом проведення платежів з рахунків розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів надає розпоряднику бюджетних коштів (одержувачу бюджетних коштів) виписки з рахунка про здійснені операції за результатами попереднього операційного дня з відміткою у вигляді відбитка штампа встановленого зразка та підписом казначея.
За зверненням розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) органи Казначейства надають виписки з рахунків в електронному вигляді з накладанням кваліфікованого електронного підпису особами, посадовими обов'язками яких передбачено накладання такого підпису.
Таким чином, навіть за умови знищення оригіналу документа про сплату судового збору за подання апеляційної скарги в даній справі, скаржник не позбавлений можливості звернутись до відповідного органу Казначейства з метою отримання дублікату розрахункового документа або виписки з рахунку щодо проведених платежів та подати такий документ до суду з метою усунення недоліків апеляційної скарги.
При цьому, суд не вбачає обставин, які унеможливлюють звернення скаржника до органу Казначейства для отримання документа про сплату судового збору під час дії на території України воєнного стану.
З огляду на викладені обставини, колегія суддів доходить висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення клопотання апелянта шляхом продовження встановленого судом процесуального строку на усунення недоліків апеляційної скарги на десять днів з моменту отримання даної ухвали.
Керуючись ст.118, 121, 169, 296, 298 КАС України
Заяву Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги - задовольнити частково.
Продовжити Управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області строк виконання ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2022 року на десять днів з моменту отримання даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В.Безименна
Судді Л.В.Бєлова
В.О.Аліменко