Рішення від 12.10.2022 по справі 160/12483/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2022 року Справа № 160/12483/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, стягнення заборгованості та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17 серпня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови виплатити доплату (заборгованість) ОСОБА_1 у розмірі 177066,42 грн., (Сто сімдесят сім тисяч шістдесят шість грн. 42 коп.) відповідно до рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду: від 09.07.2020 по справі №160/11488/19, від 19.11.2020 по справі №160/10636/20 та від 01.09.2021 по справі №160/9271/21;

- стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 недоплату (заборгованість) у розмірі 177066,42 грн., (Сто сімдесят сім тисяч шістдесят шість грн. 42 коп.) відповідно до рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду: від 09.07.2020 по справі №160/11488/19, від 19.11.2020 по справі №160/10636/20 та від 01.09.2021 по справі №160/9271/21;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати за період з 05.03.2019 по 30.04.2021, відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та “Порядку проведення компенсацій громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати”, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21 лютого 2001 року №159.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 77 % сум грошового забезпечення, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. На виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведені перерахунки пенсії ОСОБА_1 та нараховано йому доплату (заборгованість) у загальному розмірі 177 066, 42 грн. 11.07.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити йому доплату (заборгованість) у розмірі 177 066,42 грн. Листом № 23535-17519/С-01/8-0400/22 від 05.08.2022 року відповідач повідомив позивача про те, що в 2021 році за рахунок коштів Державного бюджету проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат в порядку черговості надходження судового рішення до боржника за період з 13.12.2018 по 11.11.2019 включно. Бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження. Виплату доплати пенсії, обчисленої на виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі № 160/11488/19, від 19.11.2020 у справі № 160/10636/20, від 01.09.2021 у справі № 160/9271721, позивачу буде проведено після виділення бюджетних асигнувань в порядку черговості надходжень рішень суду до органу Пенсійного фонду. Позивач не погоджується з такими діями відповідача, вважає, що такі дії суперечать вимогам діючого законодавства. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.08.2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

16.09.2022 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову. Вказав, що судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. На виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 у справі № 160/11488/19, від 19.11.2020 у справі № 160/10636/20, від 01.09.2020 у справі № 160/9271/21 позивачу проведено перерахунки пенсії та нараховано доплату у загальному розмірі 177066,42 грн. Відповідно до статті 8 Закону № 2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. 28 серпня 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду", пунктом 2 якої було передбачено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого цією постановою (далі Порядок). Згідно пункту 10 Порядку, виділення коштів для виплати здійснювалось Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику. На виконання пункту 3 Порядку, постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1, яка набрала чинності 10.11.2018, було затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі Порядок №20-1). Порядок № 20-1 визначав процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі-Реєстр), та внесення інформації до нього за принципом календарної черговості дати надходження судового рішення до боржника. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі № 640/5248/19 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду". Відповідно до пункту 10 Порядку № 20-1 відомості з реєстру можуть надаватися стягувану щодо нього у вигляді витягу чи представнику стягувача на підставі документа, що підтверджує його повноваження. Постановою правління Пенсійного фонду України від 23.03.2021 № 13-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за № 464/36-086, визнано такою, що втратила чинність, постанову правління Пенсійного фонду України від 26 вересня 2018 року № 20-1 «Про затвердження Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою». Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до Бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. В 2021 році за рахунок коштів Державного бюджету проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат в порядку черговості надходження судового рішення до боржника за період з 13.12.2018 по 11.11.2019 включно. Бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження. Виплату доплати пенсії, обчисленої на виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі № 160/11488/19, від 19.11.2020 у справі № 160/10636/20, від 01.09.2021 у справі № 160/9271/21, буде проведено після виділення бюджетних асигнувань в порядку черговості надходжень рішень суду до органу Пенсійного фонду. Враховуючи зазначене, покладені судом зобов'язання виконані в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 77 % сум грошового забезпечення, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 року у справі №160/11488/19 позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, б.26, ІК в ЄДРПОУ 21910427), Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Шмідта, буд.16, м. Дніпро, 49006, ІК в 08353525) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії. Зобов'язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, б.26, ІК в ЄДРПОУ 21910427) на користь Державного бюджету судовий збір в сумі 768,40 грн. за реквізитами: отримувач коштів УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989253; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача UA238999980313131206084004008; Код класифікації доходів бюджету 22030101. Стягнуто з Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Шмідта, буд.16, м. Дніпро, 49006, ІК в 08353525) на користь Державного бюджету судовий збір в сумі 768,40 грн. за реквізитами: отримувач коштів УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989253; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача UA238999980313131206084004008; Код класифікації доходів бюджету 22030101.

Відповідно до реплікації комп'ютерної програми Діловодство спеціалізованого суду означене судове рішення від 09.07.2020 року набрало законної сили 11.08.2020 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 року у справі №160/10636/20 позовну заяву задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, адреса: 49094, Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26) щодо відмови ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) у проведенні перерахунку основного розміру пенсії на підставі довідки наданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 27.07.2020р. №ФД 104063. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки наданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 27.07.2020р. №ФД 104063. В задоволені інших позовних вимог відмовлено.

Відповідно до реплікації комп'ютерної програми Діловодство спеціалізованого суду означене судове рішення від 19.11.2020 року набрало законної сили 17.02.2021 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2021 року у справі №160/9271/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 77% до 70% сум грошового забезпечення з 01.04.2019р. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до ст.63 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі нової довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.07.2020р. №104063, з 01.04.2019р. та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до реплікації комп'ютерної програми Діловодство спеціалізованого суду означене судове рішення від 01.09.2021 року набрало законної сили 05.10.2021 року.

Листом №4040-3789/С-01/8-0400/22 від 03.02.2022 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2019 року по справі №160/5952/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб, у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 в розмірі 77% від грошового забезпечення 8985,00 грн., яке зазначено у довідці від 24.03.2018 р. № ФД 104063, виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом.

Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22 серпня 2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду» (далі-Постанова №'649), пунктом 2 якої передбачено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - Порядок), затвердженого цією Постановою.

Різниця між розміром пенсії, визначеним відповідно до рішення суду і розміром пенсії, обчисленим без урахування рішення суду буде виплачуватись відповідно до Порядку після взяття судових рішень на облік в окремому реєстрі та після прийняття відповідного рішення Комісією Пенсійного фонду України з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Згідно з пунктом 4 Порядку черговість виконання рішень визначалася датою надходження до боржника. Пунктом 10 Порядку було передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Доплату на виконання рішення суду за період з 01.01.2018 по 30.09.2019 в сумі 8019,15 грн. позивач отримав у червні 2021 року.

Доплату пенсії з дня набрання рішення законної сили, тобто з 01.10.2019 по 31.10.2019 у розмірі 471,71 грн. позивач отримав разом з пенсією у листопаді 2019 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 липня 2020 року по справі № 160/11488/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 по справі № 160/11488/19 позивачу проведено перерахунок пенсії з 05.03.2019 по 31.12.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Доплата за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 становить 10229,48 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2020 року по справі № 160/10636/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії позивача на підставі довідки наданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 27.07.2020 р. № ФД 104063.

На виконання рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 в розмірі 70% від грошового забезпечення 17274,95 грн., яке зазначено у довідці від 27.07.2020 за № ФД 104063, виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом.

Доплата на виконання рішення суду за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 становить 129350,50 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2021 по справі № 160/9271/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі нової довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.07.2020 р. № ФД 104063, з 01.04.2019 р. та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду позивача проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 в розмірі 77% від грошового забезпечення 17274,95 грн, яке зазначено у довідці від 27.07.2020 за № ФД 104063, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України.

Доплата на виконання рішення суду за період з 01.04.2019 по 31.10.2021 становить 37486,44 грн.

Виплата пенсії з 01.11.2021 здійснюється в розмірі 13301,71 грн., який обчислено на виконання рішення суду.

Відповідно до статті 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Враховуючи зазначене, доплату за попередній період на виконання рішень суду, винесених на Вашу користь, буде здійснено після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії позивача виконані Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Пенсійного фонду України.

Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства.

11.07.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити йому доплату (заборгованість) у розмірі 177 066,42 грн.

Листом № 23535-17519/С-01/8-0400/22 від 05.08.2022 року, Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку.

На виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі № 160/11488/19, від 19.11.2020 у справі № 160/10636/20, від 01.09.2021 у справі № 160/9271/21 позивачу проведено перерахунки пенсії та нараховано доплату у загальному розмірі 177066,42 грн.

В 2021 році за рахунок коштів Державного бюджету проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат в порядку черговості надходження судового рішення до боржника за період з 13.12.2018 по 11.11.2019 включно.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік на сьогодні не затверджено.

Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження.

Виплату доплати пенсії, обчисленої на виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі № 160/11488/19, від 19.11.2020 у справі № 160/10636/20, від 01.09.2021 у справі № 160/9271721, буде проведено після виділення бюджетних асигнувань в порядку черговості надходжень рішень суду до органу Пенсійного фонду.

Враховуючи зазначене, покладені судом зобов'язання виконані в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Статтями 8, 55 Конституції України передбачено, що звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційне право на судовий захист належить до невідчужуваних та непорушних. Частина перша статті 55 Конституції України містить загальну норму, яка означає право кожного звернутися до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод. Зазначена норма зобов'язує суди приймати заяви про розгляд навіть у випадку відсутності в законі спеціального положення про судовий захист. Відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв чи скарг, які відповідають встановленим законом вимогам, є порушенням права на судовий захист, яке відповідно до статті 64 Конституції України не може бути обмежене.

Отже, положення частини першої статті 55 Конституції України закріплює одну з найважливіших гарантій здійснення як конституційних, так й інших прав та свобод людини і громадянина. Кожен, тобто громадянин України, іноземець, особа без громадянства, має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх рішення, дія чи бездіяльність порушують або ущемляють права і свободи громадянина України, іноземця, особи без громадянства чи перешкоджають їх здійсненню, а тому потребують правового захисту в суді

Як зазначалося, статтею 55 Конституції України передбачено, що кожній людині гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових осіб і службових осіб, а тому суд не має права відмовляти особі в прийнятті чи розгляді скарги з підстав, передбачених законом, який це право обмежує.

Здійснюючи передбачене статтею 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд зобов'язаний надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Як вбачається зі змісту відзиву на позовну заяву, на виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 у справі №160/11488/19, від 19.11.2020 у справі №160/10636/20, від 01.09.2020 у справі №160/9271/21 позивачу проведено перерахунки пенсії та нараховано доплату у загальному розмірі 177 066,42 грн. Виплату доплати пенсії, обчисленої на виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі № 160/11488/19, від 19.11.2020 у справі № 160/10636/20, від 01.09.2021 у справі № 160/9271/21, буде проведено після виділення бюджетних асигнувань в порядку черговості надходжень рішень суду до органу Пенсійного фонду.

Тобто, у межах спірних відносин позивач фактично не погоджується із діями відповідача, які пов'язані із виплатою йому пенсії на виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі №160/11488/19, від 19.11.2020 у справі №160/10636/20, від 01.09.2021 у справі №160/9271/21.

Суд зазначає, що ключовим аспектом спірних правовідносин, які розглядаються у справі №160/12483/22 є неналежне виконання пенсійним органом рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі №160/11488/19, від 19.11.2020 у справі №160/10636/20, від 01.09.2021 у справі №160/9271/21, які набрали законної сили.

Суд вважає за необхідне зазначити, що процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративній справі, врегульовано у стаття 370-383 розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України, якими не передбачено можливості вирішення в порядку позовного провадження вимог особи-позивача, що випливають з обставин невиконання або неналежного виконання судового рішення відповідачем.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф.

Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, приписами ст. ст.382, 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Суд зазначає, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС(ст.382, ст.383 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

На підставі вищевикладеного, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.02.2019 (справа №806/2143/15), від 03 квітня 2019 року (справа №820/4261/18), від 09 липня 2019 року (справа №826/17587/18), від 31 липня 2019 року (справа №803/688/18), від 23 липня 2020 року (справа №661/89/17), від 24 липня 2020 року (справа №501/2172/15-а), Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі №686/23317/13-а.

При цьому, при розгляді позовних вимог стосовно невиконання окремого судового рішення в іншій справі, суд не може зобов'язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконання судового рішення являє собою завершальну стадію судового провадження.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі №686/23317/13-а, від 06.02.2019 у справі №816/2016/17, а також в постанові Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №806/2143/15, постанові Верховного Суду від 30.03.2021 у справі №580/3376/20.

Суд зазначає, що за наслідками аналізу предмету позову у справі №160/12483/22 вбачається, що фактично спрямований на виконання інших судових рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі №160/11488/19, від 19.11.2020 у справі №160/10636/20, від 01.09.2021 у справі №160/9271/21.

Обраний позивачем у цій справі спосіб захисту є одним із способів виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі №160/11488/19, від 19.11.2020 у справі №160/10636/20, від 01.09.2021 у справі №160/9271/21.

Отже, у спірних відносинах наявні обставини, з якими ст. 382 КАС України пов'язує наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. За вказаних обставин, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку ст. 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред'являти новий адміністративний позов.

Суд зазначає, що відповідні заяви повинні бути подані в рамках справ №160/11488/19, №160/10636/20, №160/9271/21.

Позивач не скористався правом на подання у справах №160/11488/19, №160/10636/20, №160/9271/21 заяв в порядку ст.382 та ст.383 КАС України.

У зв'язку з цим, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.

Отже, спір у цій справі №160/12483/22 є тотожним, тому, що був предметом розгляду у справах №/160/11488/19, №160/10636/20, №160/9271/21, але виник на стадії виконання судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем обрано невірний спосіб захисту своїх прав, що є підставою для відмови у задоволенні позову в цій частині.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати за період з 05.03.2019 по 30.04.2021, відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та “Порядку проведення компенсацій громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати”, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, суд зазначає наступне.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (далі - Порядок № 159).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 вказаного Закону зазначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі необхідно розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Статтею 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Пунктом 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. №159 (далі - Порядок) передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Відповідно до п. 3 Порядку № 195 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: - пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); - соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); - стипендії; - заробітна плата (грошове забезпечення).

Відповідно до п. 4 Порядку № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

З системного аналізу вищезазначених норм права, встановлено, що компенсації підлягають нараховані грошові доходи, зазначені у п. 3 Порядку, разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у разі затримки їх виплати на один і більше календарних місяців.

Таким чином, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.

Суд зазначає, що позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", за порушення строків виплати яких сплачується компенсація.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 05.03.2020 у справі № 140/1547/19, від 16.04.2020 у справі № 200/11292/19-а.

З урахуванням викладеного вище, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд не вбачає підстав для їх розподілу у порядку, встановленому ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивачем не надано жодних доказів, які б підтверджували понесення ним будь-яких судових витрат, пов'язаних із розглядом цієї справи з урахуванням того, що позивача було звільнено від сплати судового збору ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.08.2022 року.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, стягнення заборгованості та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник