Рішення від 13.10.2022 по справі 140/5944/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5944/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії з 70% до 90% грошового забезпечення у зв'язку із внесенням змін до грошового забезпечення на підставі довідки виданої МВС України ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» 333/23-1775д від 27.10.2021, а саме: посадовий оклад 2 800,00 грн., оклад за спеціальне звання 2 200,00 грн., надбавка з а стаж служби 2 500,00 грн., надбавка за специфічні умови служби 4 821,75 грн., премія в розмірі 41,34% в сумі 5 093,81 грн., усього 17 415,56 грн. з 01.01.2016; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки виданої МВС України ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» 333/23-1775д від 27.10.2021 року, а саме: посадовий оклад 2 800,00 грн., оклад за спеціальне звання 2 200,00 грн., надбавка з а стаж служби 2 500,00 грн., надбавка за специфічні умови служби 4 821,75 грн., премія в розмірі 41,34% в сумі 5 093,81 грн., усього 17 415,56 грн. з 01.01.2016 року.

В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка була призначена й розмірі 90 % грошового забезпечення. Незважаючи на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2022 в справі №140/15722/21 відповідач здійснив перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» 333/23-1775д від 27.10.2021 у розмірі 70 % грошового забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення обчислення та перерахунку пенсії з врахуванням призначеної пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення. Однак ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у здійсненні такого перерахунку.

Позивач вважає, що відповідач протиправно порушив його конституційні права та інтереси, не мав законних підстав не здійснити перерахунок у розмірі 90% грошового забезпечення, оскільки при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своєї позиціє вказує, що з 01.01.2016 позивачу встановлено розмір пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення згідно довідки, наявної в матеріалах пенсійної справи. Здійснюючи перерахунок на підставі нової довідки №33/23-1775д від 27.10.2021 застосовано для обчислення розміру пенсії норму статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та пенсію визначено у розмірі 70% грошового забезпечення. Такі дії відповідача є законними, оскільки вони відповідають чинним нормам законодавства.

Крім того, відповідач вважає, що даний спір, що розглядається є тотожним до спорів у справах №140/14279/21 та №140/15722/21, що розглянув Волинський окружний адміністративний суд, оскільки виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Суд також наголошує, що за змістом статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Отже, заявлене у відзиві клопотання про закриття провадження, не підлягало судом вирішенню по суті.

Враховуючи вимоги статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка призначена з 24.12.2002 в розмірі 90% (а.с. 27).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі № 140/14279/21 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю, зокрема, зобов'язано ГУ Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» від 27.10.2021 № 33/23-1775д, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення (а.с. 33-36).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2022 у справі № 140/15722/21 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 37-39).

На виконання рішення суду від 14.04.2022 у справі № 140/15722/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління МВС України у Волинській області від 23.03.2018 №2801 за період з 01.01.2016 по 30.11.2019 (а.с. 31 зворот).

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2022 у справі № 140/15722/21, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 09.08.2022 №6890-5966/С-02/8-0300/22 повідомило позивача про відсутність правових підстав для виплати з пенсії з 01.12.2019 в розмірі 90% відповідного грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІ).

Відповідно до частиною другої статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі №140/14279/21, відповідач не мав правових підстав для зменшення з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом № 2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016. Проте, вказаним рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2022 у справі №140/15722/21 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 90 до 70 відсотків грошового забезпечення у зв'язку із внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року; зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Проте, на виконання вказаного рішення позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення лише за період з 01.01.2016 по 30.11.2019.

Здійснюючи перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» від 27.10.2021 № 33/23-1775д відповідач встановив розмір пенсії на рівні 70 % грошового забезпечення.

З урахуванням наведеного, дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019, а не з 01.01.2016, як про це просить позивач, є протиправними, а тому позовну вимогу в цій частині слід задовольнити частково.

При цьому, суд зазначає, що з 01.01.2016 по 30.11.2019 пенсія позивача розраховувалася виходячи з 70 % грошового забезпечення.

Додатково суд звертає увагу, що питання перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 у розмірі 90 % грошового забезпечення не було предметом розгляду у справах № 140/14279/21 та №140/15722/21, тому позивач має право звернутися до суду у порядку статті 5 КАС України шляхом пред'явлення позову до відповідача щодо визнання протиправними його дій та зобов'язання вчинити певні дії.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 та щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 01.12.2019 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 992,40 грн., який сплачений квитанцією №7 від 09.09.2022.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 грудня 2019 року та щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 992 гривні 40 копійок (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк