Справа № 202/6895/22
Провадження № 2-а/202/54/2022
Іменем України
10 жовтня 2022 року м. Дніпро
Суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська Ісаєва Д.А.,
за участю секретаря судового засідання Разнатовської А.Д.,
розглянув в судовому засіданні в залі суду м. Дніпро в залі суду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до громадянина Туркменістану ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України,
27.09.2022 року Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області звернулось до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська із позовом до громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , з вимогами про примусове видворення його за межі України.
Ухвалою судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 27.09.2022 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у відкритому судовому засіданні.
Підставами для задоволення позову вказано наступне. Так, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Туркменістану та документований паспортом НОМЕР_1 , виданим 18.07.2019 року органом SMST. ОСОБА_3 прибув на територію України 14.04.2021 року через КПП "Харків" та з того часу територію України не полишав, до органів міграційної служби України для оформлення свого законного перебування на території України не звертався чим порушив Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
06.07.2022 року співробітниками ГУНП в Дніпропетровській області Відповідача доставлено до приміщення ГУ ДМС у Дніпропетровській області, що підтверджується протоколом про адміністративне затримання № 003551 від 06.07.2022 року. В результаті перевірки документів встановлено, що ОСОБА_4 перевищив відповідний термін перебування на території України та ухилявся від виїзду з України, із клопотанням щодо продовження терміну перебування на території України не звертався.
З метою забезпечення виконання положень ст.26 Закону вирішено примусово повернути до країни походження або третьої країни громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язати його покинути територію України у термін до 04.08.2022 року. ОСОБА_5 було повідомлено щодо прийнятого рішення про примусове повернення, взято зобов'язання не пізніше 04.08.2022 року залишити територію України та ознайомлено з вимогами ст.30 Закону, щодо примусового видворення у разі ухилення від виїзду за межі території України у визначений строк, про що свідчать відповідні підписи Відповідача у Рішенні № 63 про примусове повернення.
Також, на ОСОБА_1 був складений Протокол про адміністративне правопорушення ПР МДН 003551 від 06.07.2022 року за що передбачена відповідальність відповідно до ч. 1 ст. 203 КАС України якою на ОСОБА_1 накладено мінімальне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 гривень.
Відповідно до наданих письмових пояснень ОСОБА_1 від 06.07.2022 року останній прибув на територію України з метою навчання у ДНУ залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна, однак через фінансові труднощі до навчального закладу не вступив, територію України не полишив.
Відповідно до Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану, у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян інформація щодо актового запису про шлюб ОСОБА_1 відсутня та відсутня інформація щодо актового запису про народження дітей, батьком яких є ОСОБА_2 , також відсутня.
За обліками відділу відділу з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства ГУ ДМС у Дніпропетровській області громадянин ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідками на тимчасове обо постійне проживання ГУ ДМС у Дніпропетровській області не документувався.
Представник позивача через канцелярію суду надала заяву, відповідно до якої просила розглянути дану справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просила задовольнити.
Відповідач до канцелярії суду надав заяву, відповідно до якої просив розглянути дану справу без його участі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи у межах наданих суду доказів, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідач по справі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Туркменістану та документований паспортом НОМЕР_1 виданий 14.04.2019 року органом SMST.
Відповідно до наданих письмових пояснень ОСОБА_1 від 06.07.2022 року останній прибув на територію України з метою навчання у ДНУ залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна, однак через фінансові труднощі до навчального закладу не вступив.
06.07.2022 року співробітниками ГУНП в Дніпропетровській області Відповідача доставлено до приміщення ГУ ДМС у Дніпропетровській області, що підтверджується протоколом про адміністративне затримання № 003551 від 06.07.2022 року.
В результаті перевірки документів встановлено, що ОСОБА_4 перевищив відповідний термін перебування на території України та ухилявся від виїзду з України, із клопотанням щодо продовження терміну перебування на території України не звертався.
06.07.2022 року ГУ ДМС України в Дніпропетровській області прийнято рішення № 63 про примусове повернення ОСОБА_1 до країни походження або третьої країни на тій підстави, що він перевищив термін перебування та ухилявся від виїзду з території України. Цим рішенням зобов'язано ОСОБА_1 залишити територію держави у строк до 04.08.2022 року. Того ж дня, відповідач отримав копію цього рішення.
Порядок регулювання суспільних відносин у сфері примусового повернення чи примусового видворення іноземця або осіб без громадянства за межі території України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави. Відповідно вимог до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Згідно із вимогами до ч. 8 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», примусове видворення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту». Відповідно до вимог ч. 8 ст. 26 цього Закону, примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".
Відповідачем доказів визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, суду не надано. Крім того, у справі відсутні докази, які би свідчили, що відповідач залишав країну свого національного походження у зв'язку з побоюванням стати жертвою переслідувань в розумінні ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Частиною 3 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою КМУ від 15.02.2012 року № 150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території: не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.
Як встановлено судом відповідач прибув на територію України 14.04.2021 року через КПП "Харків".
У строк встановлений законодавством 90 днів, він повинен був виїхати за межі України, однак територію України не покинув та залишився на території України нелегально.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальний мігрант це іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Згідно із вимогами ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Рішення про примусове повернення може бути оскаржено до суду. Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв. З метою контролю за виконанням іноземцем та особою без громадянства рішення про примусове повернення службові особи органу охорони державного кордону чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, можуть супроводжувати такого іноземця та особу без громадянства по території України. У разі прийняття рішення про примусове повернення в паспортному документі іноземця або особи без громадянства скасовується віза і вилучаються документи, що підтверджують законні підстави перебування в Україні.
Частиною 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Отже, примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини:
1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення;
2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Відповідачем 06.07.2022 року було отримано рішення ГУ ДМС України в Дніпропетровській області № 63 про примусове повернення до країни походження або третьої країни у строк до 04.08.2022 року. Однак від виконання вказаного рішення відповідач ухилився, за межі території України не виїхав.
Оскільки відповідач не залишив територію України, він порушив вимоги чинного законодавства України, дотримання яких є його обов'язком в силу ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», через що позов Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 288 КАС України, судовий збір за подання до суду позовних заяв з приводу примусового повернення за межі України іноземців, не справляється.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 5, 6-11, 77, 143, 243-246, 250-251, 288, 293, 295 КАС України, -
Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровської області до громадянина Туркменістану ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України, задовольнити.
Примусово видворити громадянина Туркменістану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду через Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська впродовж 10 днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Д.А. Ісаєва