Справа № 348/1738/22
Провадження № 3/348/1008/22
03 жовтня 2022 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Максименко О.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; паспорт серії НОМЕР_1 , виданого 20.10.1999,
за ст. 124 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 118025 від 27.09.2022, 24.09.2022 о 19:20 год. в с. Заріччя по вул. Незалежності водій гр. ОСОБА_1 керував скутером Honda AF27, не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, не впорався із керуванням та здійснив з'їзд в кювет. В результаті ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив пункт 12.1 ПДР України.
Відповідно до ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів у справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до частини 2 статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення це документ, який офіційно засвідчує факт вчинення особою неправомірних дій і є одним із первісних джерел доказів та підставою подальшого провадження у справі, а тому протокол про адміністративне правопорушення має бути складений у строгій відповідності із вимогами Закону.
Так, відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Пунктом 8 розділу Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках. Другий примірник протоколу під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Однак, при складанні стосовно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення не було дотримано вказаних вимог законодавства.
Так, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення можна дійти висновку, що протокол було складено у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки складена одночасно постанова про накладення адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 126 КУпАП підписана ОСОБА_1 та ним отримана її копія.
У всіх графах протоколу відсутній підпис ОСОБА_1 ..
Також в матеріалах справи відсутнє підтвердження направлення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, копії протоколу про адміністративне правопорушення у разі відмови у її отриманні. Окрім того, другий примірник протоколу разом з оригіналом направлений до суду.
Протокол про адміністративне правопорушення є формою викладу адміністративного звинувачення, де може бути зазначений перелік можливих доказів вини правопорушника,
Відсутність у справі даних про вручення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, копії протоколу про правопорушення є істотним порушенням його права на захист, оскільки фактично йому не пред'явлено адміністративне звинувачення. Це порушення є процесуальною перешкодою для притягнення його до відповідальності, оскільки йому фактично не пред'явлено адміністративне звинувачення у вчинені правопорушення, не вручено процесуальний акт такого звинувачення. Таке вручення не міг зробити суд, оскільки не є стороною звинувачення. Такі повноваження має лише працівник поліції.
З огляду на викладене, вважаю за необхідне адміністративний матеріал направити на доопрацювання.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 256, 278, 283, 284 КУпАП, суддя,
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за правопорушення, передбачене ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, направити на доопрацювання до Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Надвірнянського районного суду
Івано-Франківської області О. Ю. Максименко