Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/7720/22
06 жовтня 2022 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , представника ТОВ «Орімі Україна» адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 в рамках кримінального провадження № 42022102070000129 від 20.04.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 110-2 КК України, про визначення порядку зберігання речових доказів,
Прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням в рамках кримінального провадження № 42022102070000129 від 20.04.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 110-2 КК України, про визначення порядку зберігання речових доказів.
Клопотання обґрунтовано тим, що Подільською окружною прокуратурою м. Києва здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42022102070000129, відомості про яке 20.04.2022 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 191, ч.2 ст. 110-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи групи компаній підзвітних ТОВ «Орімі Трейд», яка зареєстрована на території рф, (ОГРН 1027802512451, юридична адреса: рф, ленінградська область, Всеволжський район, гп Имени Свердлова, мкр 1-й, участок 15/4), зокрема ТОВ «Орімі Україна» (ЄДРПОУ 30309935) та ряду підконтрольних суб'єктів господарювання: ТОВ «Ексімтрейд» та ТОВ «Орімі Трейд ЛТД», що здійснюють свою діяльність на території України вступили у попередню змову з невстановленими службовими особами органів державної влади України та вчиняють розкрадання бюджетних коштів України в умовах воєнного стану.
Крім того встановлено, що здійснюючи свою діяльність на території України, ТОВ «Орімі Україна» (ЄДРПОУ 30309935) та ряд підконтрольних суб'єктів господарювання: ТОВ «Ексімтрейд» та ТОВ «Орімі Трейд ЛТД» скеровують частину прибутків, отриманих від фінансово-господарської діяльності на території України фактичним власникам - ТОВ «Орімі Трейд», тим самим сплачуючи грошові кошти до рф, що в подальшому може використовуватись на фінансування дій по зміні меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Фактичними власниками групи компаній «Орімі» є громадяни рф: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , який у 2019 році отримав нагороду президента рф «За заслуги перед Отечеством» II степени «за достигнутьіе трудовьіе успехи, активную общественную деятельность и многолетнюю добросовестную работу». У цьому ж році з метою уникнення від застосування положень санкційного законодавства України вищевказаними особами було прийнято рішення щодо зміни структури власників ТОВ «Орімі Україна» в частині виходу зі складу засновників ООО «Орими Трейд». Тобто, з метою уникнення від застосування щодо нього обмежень, передбачених Законом України «Про санкції» до складу засновників підприємств, що зареєстровані на території України було включено компанію «Рімеско Лімітед», Кіпр, м. Нікосія, вул. Діагору, Кермія Білдінг, кінцевим бенефіціаром якої є громадянин рф ОСОБА_7 , громадянку Великої Британії ОСОБА_8 , яка є родичкою фактичного власника ГК «Орими» ОСОБА_5 та громадянку Білорусії ОСОБА_9 .
Підприємства ГК «Орімі» на території України отримують бюджетні кошти від розпорядників за постачання виготовлюваної продукції. Крім того, з метою сталого отримання вищевказаних коштів в умовах військового стану ОСОБА_10 можливо лобіював включення підконтрольного підприємства до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 02 квітня 2022 № 203 «Про внесення змін до Переліку підприємств для забезпечення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану» під номером 245, внаслідок чого ТОВ «Орімі Україна» доведена розпорядникам бюджетних коштів у якості рекомендованого постачальника для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану.
При цьому, вищевказані особи зберігають вирішальний вплив та управлінський контроль за діяльністю ТОВ «Орімі Україна». Істотна частина прибутків отриманих від фінансово-господарської ТОВ «Орімі Україна» ймовірно скеровується фактичним власникам ГК «Орімі Трейд», які знаходяться на території рф та сплачують податки, збори та інші загальнообов'язкові платежі до бюджету рф, з якого фінансуються, у тому числі видатки на оборонну та правоохоронні сфери.
За наявною інформацією, на виконання вказівок фактичних власників ГК «Орімі» ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підписант та керуючий ТОВ «Орімі Україна» ОСОБА_10 ініціював створення засновниками ТОВ «Орімі Україна» двох комерційних структур з метою провадження зовнішньоекономічної діяльності та участі у процедурах публічних закупівель, а саме: ТОВ «Ексімтрейд» (код ЄДРПОУ 30307990, юридична адреса: Київська область, с Требухів, вул. Броварська, 27-а, підписант ОСОБА_11 , перебуває в реєстрі великих платників податків та в реєстрі осіб, що здійснюють операції з товарами); ТОВ «Орімі Трейд ЛТД» (код ЄДРПОУ 25287617, юридична адреса: м. Київ, вул. Іоанна Павла II, буд. 4/6, корп. «а», к. 206, підписант ОСОБА_12 , перебуває в реєстрі осіб, що здійснюють операції з товарами та приймає участь у процедурах публічних закупівель).
Таким чином, ТОВ «Орімі Україна» має відношення до російського капіталу, а його діяльність на території України може бути спрямована на шкоду державній безпеці.
Під час досудового розслідування встановлено, що розмір статутного капіталу ТОВ «Орімі Україна» (ЄДРПОУ 30309935) становить 16 011 236, 00 грн.
В подальшому корпоративні права у вигляді статутного капіталу в розмірі 16 011 236, 00 грн постановою заступника керівника Подільської окружної прокуратури визнано речовими доказами у кримінальному провадженні та ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 21.07.2022 у справі №758/5581/22 накладено арешт.
У клопотанні прокурора ставиться питання про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні № 42022102070000129, відомості про яке 20.04.2022 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 110-2 КК України, шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ: 41037901), в управління за договором у порядку та на умовах, визначених статтями 1, 9, 19-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», а саме: корпоративні права ТОВ «Орімі Україна» (ЄДРПОУ 30309935) в розмірі 100 % (сто відсотків) у вигляді статутного капіталу в розмірі 16 011 236,00 грн.
У судовому засіданні прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 підтримала клопотання та просила його задовольнити.
Представник власника майна ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, підтримав подані до суду письмові заперечення.
Вислухавши прокурора та власника майна, вивчивши матеріали клопотання, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання у зв'язку з наступним.
Статтями 7, 16 КПК України встановлено, що загальною засадою кримінального провадження є недоторканість права власності. Позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Як визначено у ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора.
Прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням про передачу Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901), в управління для передачі в управління за договором у порядку та на умовах, визначених ст. 1, 9, 19-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», корпоративних прав ТОВ «Ормі Україна» в розмірі 100% у вигляді статутного капіталу в розмірі 16 001 236,00 грн.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
Згідно ч. 4 ст. 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», рухоме майно може бути передано для реалізації без згоди власника за рішенням слідчого судді, суду за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) майно піддається швидкому псуванню;
2) майно швидко втрачає свою вартість;
3) витрати на зберігання рухомого майна протягом одного календарного року становлять більше 50 відсотків його вартості.
Відповідно до ч. 5 ст. 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», активи, визначені частиною четвертою цієї статті, передаються для реалізації без згоди власника на підставі ухвали слідчого судді або суду про управління активами шляхом реалізації, копія якої надсилається Національному агентству негайно після її винесення з відповідним зверненням прокурора.
Для того, щоб майно можливо було передати для реалізації АРМА без згоди власника за рішенням слідчого судді повинна існувати хоча б одна з таких підстав: або майно піддається швидкому псуванню; або майно швидко втрачає свою вартість; або витрати на зберігання рухомого майна протягом одного календарного року становлять більше 50 відсотків його вартості.
Однак, прокурором не доведено, що арештоване майно є таким, що піддається швидкому псуванню; або швидко втрачає свою вартість; або витрати на його зберігання протягом одного календарного року становлять більше 50 відсотків його вартості.
Прокурором не надано відомостей щодо вартості майна, відносно якого подано клопотання, оскільки наданий витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містить відомості щодо розміру статутного (складеного) капіталу (пайового фонду), а не вартості 100% корпоративних прав товариства, що за своєю правовою природою є різними поняттями.
Також, в судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що прокурор не звертався до власника майна про добровільну передачу майна до АРМА до звернення до суду із відповідним клопотанням. Надані прокурором в судовому засіданні квитанції про направлення поштових відправлень свідчать про здійснення направлення поштового відправлення на адресу ТОВ «Орімі Україна». Разом з тим доказів на підтвердження направлення ТОВ «Орімі Україна» саме пропозиції добровільної передачі майна в АРМА (опис вкладення до цінного листа), так само як і текст самої письмової пропозиції прокурором в судовому засіданні не надано, відсутні такі докази й у матеріалах клопотання.
Слідчий суддя зазначає, що передумовою звернення з клопотанням про передачу активів Національному агентству, відповідно до вимог ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», є накладення на нього арешту із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами.
З урахуванням наведеного, слід зазначити, що згідно доданої до клопотання ухвали слідчого судді у справі № 758/5581/22 від 21.07.2022 накладено арешт на 100% корпоративних прав ТОВ «Орімі Україна» із встановленням заборони їх відчуження. Проте жодної заборони на користування корпоративними правами товариства ухвала не містить.
Розглянувши клопотання та додані до нього докази, слідчий суддя з урахуванням принципу розумності та співмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження, враховуючи відсутність належного обґрунтування необхідності передачі зазначеного у клопотанні майна на зберігання Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні клопотання.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 38, 84, 215, 298-1 КПК України, суд,
Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 в рамках кримінального провадження № 42022102070000129 від 20.04.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 110-2 КК України, про визначення порядку зберігання речових доказів - залишити без задоволення.
Ухвала слідчого судді апеляційному оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1