Справа № 470/258/22
Номер провадження по справі 3/387/397/22
13 жовтня 2022 року смт Добровеличківка
Суддя Добровеличківського районного суду Кіровоградської області Луста С. А.
за участі секретаря судового засідання Косюг І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу, яка надійшла від військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця села Антонюки Березівського району Одеської області, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , працюючого солдатом у військової частини НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,
Згідно протоколу НОМЕР_1 №52 від 06 червня 2022 року, 09 червня 2022 року о 18 години 00 хвилин солдату ОСОБА_1 було запропоновано поїхати до Березнегуватської центральної лікарні, де пройти освідування на наявність ознак алкогольного сп'яніння, але останній відмовився, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно, належним чином.
Дослідивши матеріали справи суддя доходить наступного.
Частина 2 статті 7 КУпАП, передбачає, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За змістом ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 251 КУпАП регламентовано, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, диспозиція частини 3 статті 172-20 КУпАП, передбачає відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Фактичні обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та докази, які до нього долучені, вказують на відсутність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, а саме перебування правопорушника на території військової частини в нетверезому стані або виконання ним обов'язків військової служби в стані алкогольного сп'яніння.
Однією з обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП є місце його вчинення (на території військових частин, військових об'єктів).
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 09 червня 2022 року о 18 годині 00 хвилин було запропоновано поїхати до Березнегуватської центральної лікарні, де пройти освідування на наявність ознак алкогольного сп'яніння, але останній відмовився, однак даних про перебування його на території військової частини чи виконання обов'язків військової служби в цей час, у протоколу не зазначено.
Оскільки ОСОБА_1 у зазначений в протоколі час не перебував на території військової частини та не виконував обов'язки військової служби, у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП, а тому відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Крім того, зі змісту протоколу НОМЕР_1 №52 складено 06 червня 2022 року та долучених до нього доказів убачається, що ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд 09 червня 2022 року, а протокол про адміністративне правопорушення складено 06 червня 2022 року, тобто за три дні до подій, які відбувалися, що суперечить вимогам ст.ст.254, 256 КУпАП.
Обов'язок щодо збирання доказів та належне складення протоколу покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Пункт 1 ст. 247 КУпАП регламентує, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вимоги ст.62 Конституції України, де усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та відсутність даних, які б підтверджували факт вчинення правопорушення, суд доходить висновку про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 247, 252, 280, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч.3 ст.172-20 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення - закрити.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя С. А. Луста