Рішення від 12.10.2022 по справі 906/477/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" жовтня 2022 р. м. Житомир Справа № 906/477/22

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Тимошенка О.М.

секретар судового засідання: Смоляк Л.Г.

за участю представників сторін:

від позивача: Сімчук І.А. (адвокат, ордер від 04.06.21)

від відповідача та третьої особи: не з'явилися

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця"

до Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: Житомирської районної державної адміністрації

про стягнення 500283,28 грн.

Зміст позовних вимог та заперечень.

Позивачем пред'явлено позов про стягнення на його користь з відповідача 500283,28грн. боргу по відшкодуванню витрат залізниці на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.20 по 30.09.20.

У відзиві на позовну заяву (а.с.89) Житомирська районна державна адміністрація позов не визнала з тих підстав , що облікові форми, складені та надані позивачем не відповідають положенням п.п.9,10 та Додатку до Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009, а саме облікові форми не складалися окремо для органу виконавчої влади, а тому вони не можуть бути оплачені відповідачем як розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.

У відповіді на відзив (а.с.103) Акціонерне товариство "Українська залізниця" зазначиало про відсутність обов'язку складати облікові форми окремо для органу виконавчої влади, оскільки відповідно до ст.91 Бюджетного кодексу України, видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян віднесено до видатків місцевих бюджетів.

Рух справи

08.07.2022 до суду надійшла вказана позовна заява.

Ухвалою від 11.07.2022 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі №906/477/22, вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: Житомирську районну державну адміністрацію.

01.08.22 до суду надійшов відзив на позовну заяву Житомирської районної державної адміністрації.

01.08.22 до суду надійшла відповідь на відзив Акціонерного товариства "Українська залізниця".

Ухвалою від 20.09.2022 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 12.10.22.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач та третя особа своїх представників в судове засідання не направили.

22.09.22 надійшло клопотання відповідача про розгляд справи у відсутності його представника за наявними у справі документами.

26.09.22 до суду надійшло клопотання третьої особи про розгляд справи у відсутності його представника. Позиція Житомирської районної державної адміністрації щодо спору викладена у відзиві на позовну заяву.

Встановлені судом обставини.

Акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" згідно діючого законодавства України щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом 2020 року надавались послуги з пільгового перевезення окремих категорій громадян у приміському сполученні по залізничній станції Попільня на території Попільнянського району Житомирської області.

Позивач до прийняття місцевого бюджету на 2020 рік листом від 10.12.2019р. №724 направив Попільнянській райдержадміністрації проект договору про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян на 2020 рік (а.с.14).

Попільнянська районна державна адміністрація у листі-відповіді від 15.01.2020р. №121/02-22 вказала, що виплати за пільговий проїзди можуть фінансуватися за рахунок видатків місцевих бюджетів будь-якого рівня, та запропонувала для вирішення питання фінансування витрат укладати відповідні договори з об'єднаними територіальними громадами (а.с.15).

Позивач вказує, що витрати на перевезення пільгових категорій громадян в період з 01.01.2020р. до 30.09.2020р. по залізничній станції Попільня склали 500283,28 грн., на підтвердження чого надав облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян в приміському сполученні (а.с.29-41).

Зазначені облікові форми, а також рахунки, позивач, разом з актами звіряння взаєморозрахунків направляв для оплати Управлінню соціального захисту населення Попільнянської РДА згідно листів від 07.02.2020р. №25, від 12.03.2020р. №57, від 14.04.2020р. №63, від 15.07.2020р. №93, від 14.08.2020р. №104, від 10.09.2020р. №118, від 09.10.2020р. №132 (а.с.43-49).

Оскільки Попільнянська районна державна адміністрація не оплатила виставлені рахунки, АТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" звернулось до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення боргу за перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01.01.2020р. по 30.09.2020р. в сумі 500283,28 грн.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 26.08.2021р.у справі №906/661/21 за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації про стягнення збитків за перевезення пільгових категорій пасажирів, суд залучив до участі у справі правонаступника Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації - Управління соціального захисту населення Житомирської РДА, оскільки було встановлено, що згідно Положення про Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації воно є правонаступником Управління соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації

Тобто, питання щодо належного відповідача у даних правовідносинах вже вирішено судом у іншій подібній справі між тими ж сторонами.

Відповідно до ст.75 ч.4 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Висновки суду та норми права.

Відповідно до частини 3 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків можуть бути безпосередньо акти цивільного законодавства.

Частиною 1 статті 144 ГК України передбачено, що майнові права та майнові обов'язки суб'єкта господарювання можуть виникати з актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у випадках, передбачених законом.

За приписами частини 1 статті 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати, в тому числі, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність.

Соціальні пільги на пасажирські перевезення для пільгових категорій громадян встановлено, зокрема, Законами України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про охорону дитинства", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів органів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Норми вказаних законів, зокрема, закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов'язку залізничного перевізника надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

Зокрема, статтею ст.7 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що відносини підприємств залізничного транспорту з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування базуються на податковій і договірній основах відповідно до чинного законодавства України.

Частинами 1, 2, 6 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" визначено, що встановлення тарифів на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом (за винятком приміських пасажирських перевезень) у межах України здійснюється на підставі бюджетної, цінової та тарифної політики у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України.

Тарифи на перевезення пасажирів і багажу в приміському сполученні встановлюються АТ "Укрзалізниця" за погодженням з місцевими органами виконавчої влади.

При рівні тарифів, що не забезпечують рентабельності цих перевезень, збитки компенсуються з місцевих бюджетів. Для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи.

Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Таким чином, обслуговуючи категорію громадян України, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом, залізниця не має права відмовити їм з підстав відсутності належного фінансування для подальшого відшкодування залізницям витрат на перевезення визначених категорій громадян.

Отже, забезпечуючи пільгове перевезення окремих категорій громадян, держава поклала на себе обов'язок відшкодовувати за рахунок державного або місцевого бюджетів збитки, понесені залізничним транспортом.

За змістом ст.ст.89, 102 Бюджетного Кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюється за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, а також субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі встановлено постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009р.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1359 визначено, що до пільгових перевезень залізничним транспортом належать безоплатні перевезення або перевезення окремих категорій громадян зі знижкою встановленою законодавством.

У пунктах 3 - 5, 7 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян встановлено, що облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки). Сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг. Інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності. Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира.

Згідно з пунктами 9 - 11 вказаного Порядку на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом. Залізниці не пізніше ніж 15-го числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми. Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці.

Даний Порядок покладає на розпорядника бюджетних коштів обов'язок компенсувати підтверджені обліковими формами недоотримані кошти залізницею за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі.

Облікові форми, складені позивачем за спірний період та надані в справу - повністю відповідають положенням п.п. 9, 10 та Додатку до Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян № 1359, а тому такі облікові форми повинні бути оплачені розпорядником бюджетних коштів.

Системний аналіз наведених правових положень свідчить про те, що із виконанням позивачем обов'язку перевезення усіх пільгових категорій громадян кореспондується обов'язок відповідача компенсувати всі витрати, понесені позивачем у зв'язку з таким перевезенням.

Оскільки функції із виконання державних програм соціального захисту населення покладено на Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації, останнє зобов'язане проводити розрахунки з організаціями надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян, до яких також відноситься АТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця", як надавач послуг з пільгового перевезення окремих категорій громадян.

З підстав вищевикладеного, саме Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації має відшкодувати позивачу, як перевізнику, витрати понесені внаслідок перевезення пільгових категорій громадян за період з 01.01.2020 по 30.09.2020.

При цьому, законодавством не передбачена залежність відшкодування вартості послуг перевезення, наданих пільговим категоріям громадян, від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Перевезення пасажирів на пільгових умовах виконано позивачем на виконання імперативних законодавчих вказівок і як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач у справі, в силу закону має повністю відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені позивачем витрати.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.10.2018р. у справі №904/9488/17, постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.03.2020р. у справі №904/94/19.

За змістом ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За приписами ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідач відзиву на позов та доказів сплати компенсації позивачу вартості наданих послуг з перевезення пільговий категорій громадян, наданих ним в період січень-вересень 2020р., в сумі 500283,28 грн. не надав.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними і допустимими доказами та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Розподіл судових витрат.

Оскільки позовні вимоги задоволенні повністю, судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідача.

Керуючись статтями 129, 236,237, 238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області (10012, м.Житомир, вул.Б.Тена,16; код 20406164) на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680, м. Київ, вул.Тверська, 5, код 40075815) - 500283,28грн. збитків, 7504,25 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 13.10.22

Суддя Тимошенко О. М.

Віддрукувати:

1- в справу

2- АТ"Українська залізниця" (03680, м.Київ, вул.Тверська,5)(рек. з повідом.)

3- Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації (м.Житомир, вул.Б.Тена,16)(рек. з повідом.)

4- Житомирська районна державна адміністрація (м.Житомир,вул.Л.Українки,1)(рек. )