Справа № 273/691/22
Провадження № 2-а/273/19/22
іменем України
12 жовтня 2022 року суддя Баранівського районного суду Житомирської області
Васильчук О. В. , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград - Волинського районного управління поліції ГУНП України в Житомирській області, поліцейського СРПП ВПД №1 Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області Кухтюка Олександра Руслановича про скасування постанови БАБ№921093 від 07.06.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності,
05.05.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Баранівського районного суду Житомирської області з адміністративним позовом до Новоград - Волинського районного управління поліції ГУНП України в Житомирській області, поліцейського СРПП ВПД №1 Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області Кухтюка Олександра Руслановича про скасування постанови БАБ№921093 від 07.06.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності, просив поновити строк на оскарження вказаної постанови.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що поліцейський СРПП ВПД №1 Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області Кухтюком Олександром Руслановичем склав постанову БАБ921093, згідно з якою 07.06.2021 року він керував автомобілем ВАЗ2106, номерний знак НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування Баранівським районним судом, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20400,00 грн.
Позивач вважає, що постанова є незаконною, оскільки вказаного адміністративного правопорушення він не вчиняв, висновки поліцейського не відповідають дійсним обставинам справи, поліцейський не надав жодних належних і допустимих доказів його вини. Постанова виносилася у його відсутності, про розгляд справи йому не було відомо, крім того, постанова прийнята без роз'яснення його прав у порушення вимог Закону. Оскільки, про існування оскаржуваної постанови позивачу стало відомо лише після її отримання в канцелярії суду - 25.04.2022 року, тому просить суд її скасувати, поновивши для нього строк оскарження.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідачі - представник Новоград - Волинського районного управління поліції ГУНП України в Житомирській області та поліцейський СРПП ВПД №1 Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області Кухтюка Олександра Руслановичав судове засідання не з'явилися, про день час і місце розгляду справи повідомлялися належно, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, відзиву на позов, у встановлені судом строки, не подали.
Відповідно до ст. 41 КАС судовий розгляд проведено без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого технічного засобу.
Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Приписами ч. 2 ст. 286 КАС України передбачено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Оскільки, в копії постанови стоїть відмітка поліцейського про її неотримання позивачем, останній отримав копію оскаржуваної постанови 25.04.2022 року, що не спростовано жодними доказами, з позовом позивач звернувся 05.05.2022 року, суд, керуючись ст. 121 КАС України, визнає причини пропуску строку поважними та поновлює позивачу строк для звернення з даним позовом.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом звернутись, до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ст. 72 КАС України в адміністративних справах, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, ті інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності (ч. 3 ст. 9 КАС України).
Судом встановлено, що згідно з постановою БАБ165594 поліцейського СРПП ВПД №1 Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області Кухтюка Олександра Руслановича, водій ОСОБА_1 07.06.2022 року о 13.48 год. керував автомобілем ВАЗ2106, номерний знак НОМЕР_1 , в м. Баранівка по вул. Дубрівське шосе Новоград - Волинського району Житомирської області, будучи позбавленим права керування Баранівським районним судом, при зміні руху не подав показчик повороту, не надав свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, чим порушив пункти 2.1а, 2.1б, 9.2б Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність частиною 2 статті 122, частинами 1,4 статті 126 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20400,00 грн. (а.с. 2)
Інші докази щодо обставин справи, позовних вимог сторонами до суду не подавались.
У ст. 46 КАС України зазначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Зі змісту наведених положень процесуального законодавства вбачається, що належним є відповідач, який дійсно є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального право відношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, неналежним відповідачем є особа, яка не має відповідати за пред'явленим позовом.
Тобто у разі, якщо норма матеріального права, яка підлягає застосуванню за вимогою позивача, вказує на те, що відповідальність повинна нести інша особа, а не та, до якої пред'явлено позов, оскільки не є учасником спірних правовідносин, то підстави для задоволення такого позову відсутні (Постанова ВС КАС від 21 грудня 2018 року у справі N 803/1252/17, адміністративне провадження N К/9901/50685/18).
Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, або відповідного правоуповноваженого суб'єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб'єктивні права, свободи чи інтереси позивача. Відповідач притягається до справи у зв'язку з позовною вимогою, яка пред'являється до нього.
Найчастіше під неналежними відповідачами розуміють таких відповідачів, щодо яких судом під час розгляду справи встановлено, що вони не є зобов'язаними за вимогою особами.
Верховний Суд підкреслив, що для правильного вирішення питання щодо визнання відповідача неналежним недостатньо встановити у нього обов'язку відповідати за даним позовом. Установлення цієї умови підстава для ухвалення судового рішення про відмову в позові. Щоб визнати відповідача неналежним, крім названої умови, суд повинен мати дані про те, що обов'язок відповідати за позовом покладено на іншу особу. Про неналежного відповідача можна говорити тільки в тому випадку, коли суд може вказати особу, що повинна виконати вимогу позивача, - належного відповідача.
Таким чином, неналежний відповідач - це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати за пред'явленим позовом за наявності даних про те, що обов'язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі - належному відповідачеві.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач зазначив відповідачами Новоград - Волинське районне управління поліції ГУНП України в Житомирській області, поліцейського СРПП ВПД №1 Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області Кухтюка Олександра Руслановича.
Разом із тим, відповідно до частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача, однак позивачем не було подано клопотання про залучення до справи належного відповідача орган працівником якого є посадова особа, яка склала оскаржуване рішення - Головне управління національної поліції у Житомирській області.
Як роз'яснив Восьмий апеляційний адміністративний суд у своїй постанові від 10.06.2020 року в справі N 440/696/18, що працівники органів і підрозділів Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення від імені органів Національної поліції і у цьому випадку не можуть виступати самостійними суб'єктами владних повноважень, тобто окремо від державного органу, посадовою особою якого вони є, виносячи одноособові рішення. Тому, належним відповідачем як суб'єктом владних повноважень в адміністративній справі щодо оскарження рішень (дій чи бездіяльності) у справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, повинен бути відповідний орган Національної поліції.
При розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених статтями 122, 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, поліцейські відповідного органу діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку - Національної поліції, отже, відповідні поліцейські не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями статті 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення щодо порушення правил дорожнього руху, передбачені частиною 2 статті 122, частинами 1, 4 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача, з цього слідує, що суд за результатами розгляду справи відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача, при цьому, суд вважає, що нормами КАС України право заявляти клопотати про заміну відповідача належить виключно позивачеві, а не відповідачу, а тому в задоволенні заявлених позовних вимог слід відмовити.
В порядку ст. 139 КАС України, судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 72-77, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 271, 272, 286 КАС України, суд,-
Поновити ОСОБА_1 строк для оскарження постанови серія БАБ№921093 від 07.06 2022 року, винесену поліцейським СРПП ВПД №1 Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області Кухтюком Олександром Руслановичем.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Новоград - Волинського районного управління поліції ГУНП України в Житомирській області, поліцейського СРПП ВПД №1 Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області Кухтюка Олександра Руслановича про скасування постанови БАБ№921093 від 07.06.2022 року про притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя: О.В. Васильчук