Справа № 161/14035/22
Провадження № 2-о/161/310/22
12 жовтня 2022 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі: головуючого судді - Олексюка А.В.,
при секретарі - Самсонюк Ю.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту смерті, -
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою, в якій просить встановити факт смерті його батька ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначивши місце смерті м. Маріуполь, Донецька область.
В обґрунтування своїх вимог заявник зазначив, що 24 лютого 2022 зі сходу на територію міста Маріуполя розпочато військове вторгнення, постійний обстріл житлових кварталів та іншої інфраструктури міста. Через постійний обстріл, заявнику по справі не вдалось потрапити до будинку, де мешкав батько, відтак зв'язок було втрачено. Згодом стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на подвір'ї за місцем свого мешкання, у віці 79 років помер ОСОБА_2 . Причиною смерті стала вибухова травма: уламкове поранення голови, тулуба та нижніх кінцівок. На підтвердження факту смерті видана довідка про причину смерті №2273 від 30.09.2022; свідоцтво про смерть НОМЕР_1 , де зазначено російською мовою «место смерти: Донецкая народная республика, г. Мариуполь, Орджоникидзевский район». Станом на сьогодні місто Маріуполь є тимчасово непідконтрольною територією українській владі, а відтак зареєструвати смерть батька у встановленому законом порядку не виявляється можливим. За таких обставин заявник вимушений звернутись до суду з даною заявою про встановлення факту смерті.
Встановлення факту смерті заявнику необхідно для державної реєстрації смерті батька та реалізації майнових прав як спадкоємця померлого, для оформлення спадщини.
Заявник в судове засідання не з'явився, надіслав суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити у його відсутності, вимоги заяви підтримує.
Представник заінтересованої особи Луцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального Міністерства юстиції (м. Львів) також подала суду заяву про слухання справи у її відсутності.
Дослідивши подані до матеріалів справи, документи, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Так, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином померлого ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії
НОМЕР_2 ,видане 23.02.1976Відділом ЗАГС Орджонікідзевськогорайону,м. Жданова,
актовийзаписпро народження №230 від 23.02.1976(а.с. 11).
На даний час, ОСОБА_1 переїхав та проживає в АДРЕСА_1 .
Факт смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується довідкою про причину смерті №2273 від 30.09.2022, де вказано, що причиною смерті стала вибухова травма: уламкове поранення голови, тулуба та нижніх кінцівок (а.с.5).
На підтвердження факту смерті видане свідоцтво про смерть НОМЕР_1 , де зазначено російською мовою «место смерти: Донецкая народная республика, г. Мариуполь, Орджоникидзевский (а.с.6).
Згідно заповіту ОСОБА_2 все належне майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось, та взагалі все те, на що б мав за законом право, заповів
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Однак суд, при розгляді вказаної категорії справ, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, а саме висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, Молдови та Росії, де грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справах Намібії, ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх договірних сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого "намібського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Згідно п.13.Постанови пленуму Верховного суду України № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» ВІД 31.03.1995, заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
Зважаючи на вищевикладене, заявник позбавлений можливості звернутися до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) із заявою про видачу свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , оскільки в останнього відсутній документ, форма якого мала б відповідати формі, визначеній наказом МОЗ України від 08.08.2006 року №545.
Згідно Постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995, заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Таким чином, на підставі викладеного, суд вважає підтвердженим факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Маріуполь, Донецька область, Україна.
Керуючись ст. ст. 293-294, 317 ЦПК України, суд,-
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця - с. Водяне, Павлоградського району, Дніпропетровської області, що настала ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Маріуполь, Донецька область, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Луцького міськрайонного суду Олексюк А.В.