П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
12 жовтня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/3893/22
Головуючий в 1 інстанції: Левчук О.А.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Федусика А.Г.,
суддів: Бойка А.В. та Шевчук О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗ ПОЙНТ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
У лютому 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАЗ ПОЙНТ» (далі ТОВ) звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Одеській області (далі ДПС) та просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПС № 294/15-32-09-02 від 10.01.2022 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року позов задоволено частково. Суд визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення ДПС № 294/15-32-09-02 від 10.01.2022 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 13000,00 грн. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, ДПС подала апеляційну скаргу, в якій зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апелянт просив його скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову повністю.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 20.11.2014 року проведено державну реєстрацію ТОВ.
22 вересня 2021 року ДПС винесено наказ №6986-п про проведення фактичної перевірки ТОВ, зокрема за адресою місця роздрібної торгівлі пальним: Одеська область, смт. Любашівка, вул. Завокзальна, 20, з 22.09.2021 року тривалістю 10 діб, перевіряємий період з 01.07.2019 року по дату закінчення фактичної перевірки, з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв.
04 жовтня 2021 року посадовими особами ДПС складено акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обліку пального, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС № 21773/15-32-09-02, яким встановлено порушення п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України, за що передбачена відповідальність згідно п.128-1.3 ст.128 ПК України.
З акту перевірки № 21773/15-32-09-02 від 04.10.2021 року вбачається, що посадовими особами ДПС під час перевірки встановлено, що ТОВ несвоєчасно передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1005937 за адресою: Одеська область, смт. Любашівка, вул. Завокзальна, 20, у кількості 14 днів, чим порушено пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПКУ, а саме: 06.09.2020 року (термін подання 07.09.2020 року) фактично подано 08.09.2020 року; 18.12.2020 року (термін подання 19.12.2020 року) фактично подано 20.12.2020 року; 31.12.2020 року (термін подання 01.01.2021 року) фактично подано 04.01.2021 року; 01.01.2021 року (термін подання 02.01.2021 року) фактично подано 04.01.2021 року; 02.01.2021 року (термін подання 03.01.2021 року) фактично подано 04.01.2021 року; 23.02.2021 року (термін подання 24.02.2020 року) фактично подано 25.02.2021 року; 24.06.2021 року (термін подання 25.06.2021 року) фактично подано 27.06.2021 року; 27.06.2021 року (термін подання 28.06.2021 року) фактично подано 29.06.2021 року; 14.08.2021 року (термін подання 15.08.2021 року) фактично подано 16.08.2021 року; 26.08.2021 року (термін подання 27.08.2021 року) фактично подано 28.08.2021 року; 06.09.2021 року (термін подання 07.09.2021 року) фактично подано 08.09.2021 року; 11.09.2021 року (термін подання 12.09.2021 року) фактично подано 13.09.2021 року; 16.09.2021 року (термін подання 17.09.2021 року) фактично подано 18.09.2021 року; 21.09.2021 року (термін подання 22.09.2021 року) фактично подано 23.09.2021 року.
10 січня 2022 року ДПС на підставі акту № 21773/15-32-09-02 від 04 жовтня 2021 року, винесено податкове повідомлення-рішення №294/15-32-09-02, яким застосовано до ТОВ штрафні (фінансові) санкції у розмірі 14000,00 грн., що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Приймаючи оскаржуване рішення та задовольняючи позов в частині, суд першої інстанції зазначав, що з матеріалів справи вбачається, що дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального направлялись у відповідності до діючого законодавства (крім даних за 23 лютого 2021 року).
При цьому, з наданих до суду представником відповідача копій квитанцій №1 вбачається лише коли довідки про зведені дані (обсяги пального) ТОВ були доставлені до Державної податкової служби України.
При цьому, направлення контролюючим органом першої квитанції з пропуском строків визначених чинним законодавством не свідчить про порушення позивачем ТОВ у вищезазначених дванадцяти випадках приписів підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції і вважає їх такими, що відповідають вимогам статей 2, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 78 КАС України, з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
З матеріалів справи, а саме з прохальної частини апеляційної скарги ДПС вбачається, що рішення суду першої інстанції оскаржується лише в частині задоволених позовних вимог, а тому, з врахуванням наведеного, колегія суддів переглядає рішення суду першої інстанції лише в цій частині.
Згідно з ч.2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.230.1.3 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С. Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою. На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників. Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу). В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Відповідно до ст.128-1.3 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів затверджений постановою Кабінету міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891, згідно п.1 та 5 якого цей Порядок визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів. Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема, зведені за добу підсумкові облікові дані щодо: обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту; добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, - для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне).
Відповідно до п.6 Порядку № 891 електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпунктах 1-4 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів одноразово до початку введення в дію Реєстру та в разі зміни такої інформації. Інформація про витратоміри та рівнеміри вноситься до Реєстру після настання строків їх встановлення, визначених Податковим кодексом України. Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює). Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпунктів5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДФС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу на підставі показань витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня. Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим. Держатель Реєстру не приймає електронних документів для наповнення Реєстру/коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру у випадках порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання таких електронних документів, передбачених цим Порядком.
Відповідно до п.128-1.3 ст. 128-1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Так, приймаючи спірне податкове повідомлення-рішення та застосовуючи до ТОВ штрафні санкції, ДПС зазначало про несвоєчасність передання довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за адресою: Одеська область, смт.Любашівка, вул.Завокзальна, 20.
Колегія суддів вважає вказані висновки помилковими та такими, що не відповідають дійсності, оскільки з матеріалів справи вбачається, що 07.09.2020 року о 22:34:50 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 06.09.2020 року, що підтверджується протоколом руху документа (а.с. 40-42); 19.12.2020 року о 22:07:31 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 18.12.2020 року, що підтверджується протоколом руху документа (а.с. 43-45); 01.01.2021 року о 12:00:33 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 31.12.2020 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 04.01.2021 о 09:34:07 (а.с. 46-49); 02.01.2021 року о 13:50:23 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 01.01.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 04.01.2021 о 09:34:04 (а.с. 50-52); 03.01.2021 року о 12:28:29 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 02.01.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 04.01.2021 о 09:34:06 (а.с. 53-55); 25.06.2021 року о 22:01:34 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 24.06.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 27.06.2021 о 21:39:35 (а.с. 59-61); 28.06.2021 року о 21:43:32 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 27.06.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 29.06.2021 о 12:31:03 (а.с. 62-65); 15.08.2021 року о 21:29:22 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 14.08.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 16.08.2021 о 10:35:44 (а.с. 66-69); 27.08.2021 року о 22:06:49 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 26.08.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 28.08.2021 о 09:52:48 (а.с. 70-73); 07.09.2021 року о 22:01:50 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 06.09.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 08.09.2021 о 11:01:43 (а.с. 73-75); 12.09.2021 року о 22:03:39 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 11.09.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 13.09.2021 о 16:19:07 (а.с. 76-78); 17.09.2021 року о 21:25:48 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 16.09.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 18.09.2021 о 19:36:18 (а.с. 79-81); 22.09.2021 року о 21:47:49 ТОВ до Державної податкової служби України направлено довідку про зведені дані (обсяги пального) від 21.09.2021 року, що підтверджується протоколом руху документа, яку відповідно до квитанції №1 доставлено до Державної податкової служби України 23.09.2021 о 01:19:40 (а.с.82-84).
Наведені обставини підтверджують дотримання (в частині досліджуваних судом апеляційної інстанції обставин) ТОВ вимог ст.230.1.3 ПК України щодо надсилання до ДПС даних про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального, що виключає можливість притягнення ТОВ до відповідальності та свідчить про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення.
Окремо суд наголошує, що статтею 230.1.3 ПК України передбачено для розпорядників акцизних складів обов'язок саме подавати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою, натомість обставини (зокрема, час) надходження вказаних відомостей до податково органу в межах даних спірних правовідносин не має жодного правового значення.
Крім того, як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Щокін проти України», яке набрало статусу остаточного 14 січня 2011 року, тлумачення та застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд однак зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, в який тлумачиться і застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних з принципами Конвенції з точки зору тлумачення їх у світлі практики Суду (рішення у справі «Скордіно проти Італії» (N 1) [ВП], N 36813/97, пункти 190 та 191, ECHR 2006-V).
У вказаному рішенні ЄСПЛ, з посиланням на закріплений в законодавстві України принцип in dubio pro tributario, зазначив, що органи державної влади віддали перевагу найменш сприятливому тлумаченню національного законодавства, що призвело до накладення на заявника додаткових зобов'язань зі сплати податку.
Колегія суддів зазначає, що роблячи висновок про порушення строків подання відповідної звітності на підставі даних саме щодо отримання ДПС інформації про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального, а не з огляду на відомості щодо направлення платником податків вказаних даних (що безумовно може бути встановлено), свідчить як про помилковість тлумачення та застосування національного законодавства щодо спірного питання, так і в цілому про надання переваги найменш сприятливому тлумаченню та застосуванню національного законодавства, що призвело б до накладення на заявника додаткових зобов'язань.
З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність порушень діючого законодавства (в межах досліджуваних судом апеляційної інстанції) з боку ТОВ при поданні до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику даних про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального, що свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо спірних правовідносин.
Доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині рішення, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін відповідно до приписів статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 308, 309, 315, 321, 322, 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів у випадках, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Федусик А.Г.
Судді Бойко А.В. Шевчук О.А.