12 жовтня 2022 року Чернігів Справа № 620/3356/22
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Новозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Суми) про скасування рішення комісії та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Новозаводського відділу державної виконавчої служби у м.Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Суми), в якому просить скасувати рішення комісії, утвореної Новозаводським відділом державної виконавчої служби у м. Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Суми), щодо утилізації конфіскованого автомобіля ''Рено Кенго'' д.н.з. НОМЕР_1 та ухвалити рішення яким дозволити позивачу викуп вказаного автомобіля.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що не оскаржує дії посадових осіб органів державної виконавчої служби, оскільки їх дії відповідають нормам діючого законодавства. Але він оскаржує саме рішення комісії, оскільки вважає і переконаний в тому, що більш доцільним, розумним і розсудливим було б рішення про надання позивачу можливості викупити цей автомобіль.
Суд ухвалою від 26.07.2022 відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
Відповідач протягом встановленого судом строку подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що не існує жодної правової норми, яка б надавала або регулювала таке право або можливість викупу автомобіля позивачу.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
На виконанні у Новозаводському віддіді державної виконавчої служби міста Чернігів знаходиться виконавчий лист №750/3942/17, виданий 04.03.2021 Київським апеляційним судом про конфіскацію у власність держави автомобіль марки «RenaultKangoo», державний номерний знак НОМЕР_1 . що належить ПБП «Реніс».
03.12.2021 відбулось засідання комісії Новозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Суми), на якій було встановлено, що передане на реалізацію конфісковане майно не реалізоване та не передане безоплатно жодному із заявлених кандидатів у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
За результатами засідання комісії прийняте рішення від 03.12.2021 про утилізацію конфіскованого майна автомобіля ''Рено Кенго'' д.н.з. НОМЕР_1 , яке позивач вважає протиправним та просить скасувати.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до ст.62 Закону України від 02.06.2016 №1404 «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, згідно з ст.61 Закону №1404 реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом проведення електронних аукціонів або за фіксованою ціною.
Порядок проведення електронних аукціонів визначається Міністерством юстиції України.
Міністерством юстиції України 29.09.2016 видано Наказ за №2831/5, яким затверджено Порядок реалізації арештованого майна.
Згідно положень цього Порядку реалізація майна здійснюється шляхом проведення електронних аукціонів або аукціонів за фіксованою ціною.
Пунктом 1 Розділу ІІ Порядку визначено, що реалізація майна здійснюється після визначення його вартості (оцінки) відповідно до статті 57 Закону України «Про виконавче провадження». Вартість майна, визначена у звіті про оцінку майна, є дійсною на період реалізації арештованого майна.
За п.4 Розділу ІІІ Порядку організатор організовує електронний аукціон (аукціон за фіксованою ціною), у тому числі повторний, відповідно до строків, визначених цим Порядком.
Якщо продажу підлягає транспортний засіб, в інформації про майно додатково зазначаються: марка; модель; рік випуску; об'єм двигуна; вид пального; пробіг; комплектація; колір; тип кузова; трансмісія; наявні дефекти; додаткові відомості (п.6 Розділу ІІІ).
Так, згідно п.2 розділу VI Порядку для участі в електронному аукціоні (аукціоні за фіксованою ціною) учасник проходить процедуру реєстрації на Веб-сайті, подає заявку на участь в електронному аукціоні за кожним лотом окремо, сплачує гарантійний внесок на рахунок Організатора та виконує інші вимоги, визначені цим Порядком.
Усі учасники, що були зареєстровані Організатором, мають онлайн доступ до перебігу електронного аукціону. Учасники висувають свої цінові пропозиції щодо лота. Цінова пропозиція подається через Веб-сайт з кроком підвищення ставки, зазначеним у повідомленні про електронний аукціон. Перша цінова пропозиція має дорівнювати стартовій ціні лота. Кожна наступна цінова пропозиція може бути подана учасником лише після перевищення його цінової пропозиції іншим учасником та має містити ціну, що на встановлений Організатором крок вища за попередню. Моментом подання цінової пропозиції вважається зафіксований Системою момент отримання цінової пропозиції. Зареєстрований учасник може у будь-який момент електронного аукціону зробити відповідну цінову пропозицію (п.2 Розділу V Порядку).
Переможцем електронного аукціону визнається учасник, від якого на момент завершення електронного аукціону надійшла найвища цінова пропозиція (при звичайному перебігу аукціону або через особливу ставку). Якщо один із учасників запропонував придбати майно за стартовою ціною і пропозицій щодо купівлі майна від інших учасників не надійшло, майно продається за стартовою ціною.
Якщо до часу завершення електронного аукціону не надійшло жодної цінової пропозиції, електронний аукціон вважається таким, що не відбувся. Система забезпечує постійний та відкритий доступ спостерігачів електронних аукціонів до Веб-сайту з метою спостереження за проведенням електронних аукціонів.
Після закінчення електронного аукціону (закінчення строку аукціону з урахуванням його можливого продовження) на Веб-сайті відображаються відомості про завершення електронного аукціону. Не пізніше наступного робочого дня Система автоматично формує та розміщує на Веб-сайті протокол електронного аукціону за лотом.
Не реалізоване на електронному аукціоні нерухоме майно виставляється Організатором на повторний електронний аукціон за ціною, що становить 85 відсотків, а рухоме майно - 75 відсотків його вартості, визначеної в порядку, встановленому статтею 57 Закону України "Про виконавче провадження".
У разі повторної нереалізації майна нерухоме майно виставляється Організатором на третій електронний аукціон за ціною, що становить 70 відсотків, а рухоме майно - 50 відсотків його вартості, визначеної в порядку, встановленому статтею 57 Закону України "Про виконавче провадження".
Нереалізоване майно, конфісковане за рішенням суду, виставляється на повторний електронний аукціон за ціною не меншою, ніж сума загальнодержавних податків і зборів, що відповідно до Податкового кодексу України підлягають сплаті при операціях з реалізації такого майна.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №985 затверджено Порядок розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби.
Згідно з п.11 Порядку №985 з метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції у районі, місті (крім м. Києва), районної у місті, об'єднаної та спеціалізованої державної податкової інспекції головного управління ДПС, а якщо майно вилучено митницею - представників відповідної митниці.
Головою комісії є керівник органу державної виконавчої служби.
Рішення комісії приймаються простою більшістю голосів, підписуються присутніми на засіданні членами комісії та затверджуються керівником відповідного органу державної виконавчої служби. У разі коли голоси розділилися порівну, вирішальним є голос голови комісії.
Відповідно до п.14 Порядку №985 у разі коли майно, в тому числі транспортні засоби, не реалізовано у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», державний виконавець вносить на розгляд комісії, яка утворена відповідно до пункту 11 цього Порядку (далі - комісія), пропозицію щодо безоплатної передачі майна органам державної влади, закладам охорони здоров'я, освіти, соціального забезпечення, соціального захисту, зокрема закладам, у яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім'ям, будинкам дитини при установах виконання покарань, установам виконання покарань, слідчим ізоляторам, військовим формуванням, а також на благодійні цілі.
Якщо протягом місяця з моменту розміщення повідомлення жодна з осіб, яким надано право на безоплатне отримання майна, не звернулася до державного виконавця щодо його отримання, державний виконавець виносить на розгляд комісії питання щодо переробки, знищення (утилізації) майна. Рішення щодо переробки, знищення (утилізації) майна приймається також в разі, коли за рішенням комісії майно не було безоплатно передано жодній з осіб, які виявили бажання його отримати.
Також якщо транспортні засоби не реалізовано у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» (1404-19), та протягом місяця з моменту розміщення повідомлення жодна з осіб, яким надано право на безоплатне отримання майна, не звернулася до державного виконавця щодо отримання транспортного засобу, або за рішенням комісії транспортний засіб не було передано жодній з осіб, які виявили бажання його отримати, державний виконавець виносить на розгляд комісії питання щодо утилізації транспортного засобу в установленому законодавством порядку.
Рішення про знищення відповідного конфіскованого майна приймається комісією.
Суд констатує, що рішення комісії щодо утилізації конфіскованого майна прйинято та оформлено із дотриманням всіх вимог Закону України «Про виконавче провадження» та Порядку №985, а тому скасуванню не підлягає.
Крім того, суд не вбачає жодних порушень прав позивача зазначеним рішенням, оскільки позивач не є власником спірного транспортного засобу, а останній конфіскований у власність держави.
При цьому, позивач не позбавлений права брати участь у електронному аукціоні. Жодних обмежень для участі в ньому позивача, як боржника, ані Закон №1404, ані Наказ від 29.09.2016 №2831/5 не містить. Також зазначені нормативно-правові акти не містять жодних норм, які б надавали відповідачу або суду можливість ухвалити рішення про дозвіл позивачу здійснити викуп спірного автомобіля.
В той же час, суд зазначає, що позивач мав право брати участь в електронному аукціоні та на законних підставах придбати конфіскований у нього автомобіль, але зазначеним правом не скористався.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у позові необхідно відмовити.
Керуючись статтями 72-74, 77, 132, 134,139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові ОСОБА_1 до Новозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Суми) про скасування рішення комісії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Новозаводський відділ державної виконавчої служби у м. Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Суми) (вул.Шевченка, 118, м.Чернігів, 14030).
Повне рішення суду складено 12.10.2022.
Суддя Л.О. Житняк