Рішення від 07.10.2022 по справі 580/3638/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2022 року справа № 580/3638/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Мошнівської сільської ради про визнання протиправною відмови та стягнення коштів,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до виконавчого комітету Мошнівської сільської ради (далі - виконавчий комітет, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову виконавчого комітету Мошнівської сільської ради у невиплаті ОСОБА_1 компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги без здійснення підприємницької діяльності, і покриття витрат на їх доставку;

- стягнути з виконавчого комітету Мошнівської сільської ради на користь ОСОБА_1 компенсацію з догляду за хворим батьком ОСОБА_2 у розмірі 48565 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що позивач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації і отримує компенсацію за надання соціальних послуг на непрофесійній основі хворому батьку. Нарахування компенсації здійснено вказаним управлінням, а її виплату покладено на Мошнівську сільську раду, однак за період 27.08.2020 до 31.07.2022 виплата компенсації не здійснювалась, у зв'язку з чим утворилась заборгованість в сумі 48565 грн, яку позивач просить стягнути на його користь.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 22.08.2022 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії ухвали, протягом якого можуть бути усунуті недоліки позовної заяви.

02.09.2022 позивач подав суду заяву на усунення недоліків позову.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 07.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

05.10.2022 відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у її задоволенні, зазначивши, що позовні вимоги за період до 01.01.2021 заявлені до неналежного відповідача, оскільки Мошнівська ОТГ у складі 6 сільських рад утворена та зареєстрована лише із вказаного часу. Крім того, позовні вимоги з лютого 2022 не підлягають задоволенню, оскільки розпорядженням управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації від 31.01.2022 позивачу припинено виплату компенсації, а особову справу закрито відповідно до акту обстеження.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації як отримувач компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Рішенням управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації від 28.12.2020 позивачеві призначено компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги, з 27.08.2020 до 26.08.2021 в розмірі 2027,00 грн.

Рішенням управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації від 24.09.2021 позивачеві призначено компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги, з 01.08.2021 до 31.07.2022 в розмірі 2189,00 грн.

У червні 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Листом № 86/11-09 від 09.06.2022 Мошнівська сільська рада повідомила позивача, що відповідно до акту від 11.11.2021 № 94 було виявлено, що підопічний ОСОБА_2 почуває себе добре та може себе обслуговувати. Відповідно, було припинено компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Таку відмову позивач вважає протиправною, а тому за захистом своїх прав, свобод та інтересів звернувся до суду.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає таке.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України “Про соціальні послуги” від 17 січня 2019 року № 2671-VIII (далі - Закон № 2671-VIII).

Відповідно до пункту 17 статті 1 Закону № 2671-VIII соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України

Частинами 6 та 7 статті 13 вказаного Закону визначено, що фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.

Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Розмір компенсації за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на непрофесійній основі, незалежно від кількості осіб, за якими здійснюється догляд, розраховується як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, встановленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи - надавача соціальної послуги за попередніх шість місяців, що передують місяцю подання заяви про згоду надавати соціальні послуги. Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи - надавача соціальної послуги обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім'ї на кількість членів сім'ї, які включаються до її складу. Методика обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859 (далі - Порядок) компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчим органом міської (міста обласного значення), районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади (далі - структурний підрозділ) за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

У разі відсутності в об'єднаній територіальній громаді структурного підрозділу призначення і виплата компенсації можуть здійснюватися структурним підрозділом згідно з договором про співробітництво територіальних громад відповідно до Закону України “Про співробітництво територіальних громад”.

Розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України “Про соціальні послуги” обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за попередні шість місяців, що передують місяцю подання заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Фізична особа, яка надає соціальні послуги, отримує тільки одну компенсацію незалежно від кількості осіб, за якими вона доглядає.

Відповідно до пунктів 10-12 Порядку компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.

Виплата компенсації припиняється у разі: зміни місця проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, чи фізичної особи, яка надає соціальні послуги та отримує компенсацію; смерті особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі; смерті фізичної особи, яка надавала соціальні послуги та отримувала компенсацію; перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, на повному державному утриманні або отримання соціальних послуг стаціонарного догляду, паліативного догляду в умовах стаціонару за плату.

Виплата компенсації тимчасово зупиняється у разі: перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 10 календарних днів; перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, на стаціонарному лікуванні протягом повного календарного місяця.

Порядок надання відомостей стосовно фізичних осіб, які надають соціальні послуги, які в період отримання компенсації перетинали державний кордон України або перебували за межами України, визначається законодавством.

Якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, перебувала поза межами України менше ніж 10 календарних днів, на стаціонарному або санаторно-курортному лікуванні менше ніж протягом одного календарного місяця, виплата компенсації тимчасово припиняється та відновлюється з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, заяви про продовження надання соціальних послуг з догляду без подання пакета документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку.

У разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється догляд, фізична особа, яка надає соціальні послуги та отримує компенсацію, зобов'язана в десятиденний строк письмово повідомити про це структурним підрозділам, що здійснюють її виплату. Виплата компенсації припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.

Пунктом 15 Порядку визначено, що компенсація виплачується щомісяця за вибором фізичної особи, яка надає соціальні послуги та якій призначена компенсація, через АТ “Укрпошта” або через уповноважені банки, визначені в установленому законодавством порядку.

Виплата компенсації та покриття витрат на її доставку здійснюються відповідно до підпункту “а” пункту 4 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Відповідно до підпункту “а” пункту 4 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення притулки для дітей, центри соціально-психологічної реабілітації дітей та соціальні гуртожитки для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (якщо не менше 70 відсотків кількості дітей, які перебувають у цих закладах, припадає на територію відповідної територіальної громади), малі групові будинки; територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг); центри соціальної реабілітації дітей з інвалідністю; центри професійної реабілітації осіб з інвалідністю, дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї; компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги;

Як зазначає позивач, з 27.08.2020 до 26.08.2021 йому призначено компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги, в розмірі 2027,00 грн, а з 01.08.2021 до 31.07.2022 в розмірі 2189,00 грн щомісячно.

Разом з тим, розпорядженням управління соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації від 31.01.2022 особову справу позивача закрито, а виплату вищевказаної компенсації йому припинено з 01.02.2022.

При цьому, доказів виплати компенсації за період з 27.08.2020 до 31.01.2022 суду не надано.

Отже сума компенсації позивачеві, як фізичній особі, яка надавала соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, що підлягає до виплати за період з 27.08.2020 до 31.01.2022 складає 35431,00 грн.

Доводи відповідача, що позовні вимоги за період до 01.01.2021 заявлені до неналежного відповідача, оскільки Мошнівська ОТГ у складі 6 сільських рад утворена та зареєстрована лише із вказаного часу, суд вважає необґрунтованими.

Так, відповідно до п. 2 рішення відповідача від 19.11.2020 № 1-13/VIІI “Про початок реорганізації Байбузівської, Яснозірської, Тубільцівської, Софіївської, Кумейківської сільських рад шляхом приєднання до Мошнівської сільської ради” Мошнівська сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Байбузівської, Яснозірської, Тубільцівської, Софіївської, Кумейківської сільських рад.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України від 05.02.2015 № 157-VIII “Про добровільне об'єднання територіальних громад” повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.

На підставі частини 3 ст. 8 цього Закону об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.

Оскільки позивач проживає на території Яснозірської сільської ради, з огляду на викладене, суд дійшов висновку, що її повноваження припинились, а повноваження щодо виплати компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги, у т.ч. виплати заборгованості, перейшли до відповідача.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, то судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову виконавчого комітету Мошнівської сільської ради у виплаті ОСОБА_1 компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги;

Стягнути з виконавчого комітету Мошнівської сільської ради на користь ОСОБА_1 компенсацію з догляду за хворим батьком ОСОБА_2 у розмірі 35431 грн (тридцять п'ять тисяч чотириста тридцять одна) грн 00 коп.

У задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Мошнівської сільської ради на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення цього Кодексу.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

2) відповідач - виконавчий комітет Мошнівської сільської ради (19615, Черкаська область, Черкаський район, с. Мошни, вул. Максима Преснякова, 13, код ЄДРПОУ 26357343).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 07.10.2022.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК